Czerwiec

Czerwiec w zieleń przebogaty,
kwitną łąki, zboże kłosi,
dojrzewają już topole,
polne kwiaty deszczyk rosi.
Cicho szumi ozimina,
fruwa motyl nad łąkami,
zakwitała już ożyna,
lato pieści promieniami.
Wiatr kołysze młode sosny,
spod mchu rydze wyglądają,
do radości powód prosty,
dzieci już wakacje mają.

Marzena Szczepańska

DZIEŃ TRUSKAWKI

Początek lata wielu z nas kojarzy się właśnie z nią…czerwoną, słodką i soczystą truskawką! Podobno najsmaczniejsze truskawki pochodzą z naszych rodzimych Kaszub.

Co ciekawe, truskawki zostały stworzone na polecenie francuskiego króla Ludwika XIV poprzez skrzyżowanie dwóch odmian poziomek. Te słodkie owoce są świetnym źródłem witamin i minerałów. Posiadają więcej witaminy C i PP niż grejpfruty czy cytryny. Mała porcja truskawek spożyta przed snem, może pomóc nam w walce z bezsennością, gdyż truskawki zawierają brom, który ułatwia zasypianie.

Nasi Klienci z okazji Dnia Truskawki delektowali się domowym musem ze świeżych truskawek, okraszonym bitą śmietaną. Ćwiczyliśmy pamięć w formie zapamiętywania ciekawostek dotyczących tych pysznych owoców.

8 szklanych pucharków z musem truskawkowym i bitą śmietaną. Bita śmietana udekorowana połówką truskawki z zieloną szypułką.   Teren zewnętrzny DDP. Rozłożone stoły ogrodowe, przy których siedzą klienci Ośrodka w oczekiwaniu na truskawkowy deser.

Źródło: własne

 

DZIEŃ DZIECKA


Z okazji Dnia Dziecka, który wypada 1 czerwca, śpiewaliśmy wspólnie piosenki z dziecięcych lat. Klienci wspominali ulubione bajki z dzieciństwa oraz ulubione bajki swoich dzieci. Dzieciństwo kojarzy się z beztroską radością i zabawą, więc aby uczcić ten okres życia człowieka, muzykowaliśmy przy wykorzystaniu instrumentów.

Teren zewnętrzny DDP. Pod zielonymi namiotami ogrodowymi , przy stołach ,siedzą klienci DDP, śpiewają piosenki , grają na instrumentach muzycznych. Na stołach woda mineralna, kubki i talerzyki.

Źródło: własne

 

DZIEŃ BUŁKI

Czy istnieje lepszy sposób na celebrowanie Dnia Bułki, niż poprzez ich upieczenie? Wspólnie z naszymi Klientami upiekliśmy smakowite, drożdżowe bułki. Jeszcze ciepłe i chrupiące bułeczki zaserwowane zostały z dżemem. Co tu długo opowiadać, wypieki rozeszły się jak…ciepłe bułeczki 😊

Świeżo upieczone bułeczki drożdżowe posmarowane powidłami.

Źródło: własne

 

W dniach 24 i 28 czerwiec 2021 r. odbyły się szkolenia dzięki którym nasi klienci mieli możliwość nabycia wiedzy teoretycznej w zakresie bezpiecznych zachowań, przyczyn i skutków nieszczęśliwych zdarzeń.

24.06.2021

Wielki problem geriatryczny zaburzenia mobilności, równowagi i upadki

15:00 - 16:30

dr E. Trypka

Zapewnienie bezpieczeństwa poprzez zapobieganie zaburzeniom zachowania.

16:30 - 18:00

dr J. Mazurek

Przyczyny upadków i profilaktyka, fizjoterapia w upadkach

28.06.2021

Warsztat: Profilaktyka w zakresie ograniczenia nieszczęśliwych zdarzeń

15:00 - 18:00

dr Renata Wallner

Profilaktyka zdrowego i bezpiecznego życia seniorów

 

Wśród osób starszych notowane jest zwiększenie zachorowalności na choroby przewlekłe i znaczne pogorszenie stanu zdrowia, czemu często towarzyszą problemy związane z mobilnością (począwszy od trudności z poruszaniem się, a skończywszy na problemie  z samodzielnym funkcjonowaniem)[1]. Czynniki te zwiększają potrzebę wsparcia osób starszych w codziennym życiu, ale także zwiększają ryzyko nieszczęśliwych wypadków zarówno w środowisku domowym jaki i w ośrodkach wsparcia. Osoby starsze, to również osoby o szczególnych predyspozycjach psychicznych: ufne, życzliwe, otwarte, często nie posiadające dostatecznej wiedzy pozwalającej na właściwą ochronę przed zagrożeniami. Cechy te powodują, że seniorzy są ofiarami wypadków i przestępstw.

 

[1] Instrukcja do wdrożenia Nowego Modelu Wsparcia w Dziennych Domach Pomocy, Wrocław 2019 , s.12.