Projekt – Opera trzeciego wieku

W ramach działań Fundacji Jutropera – Opera Trzeciego Wieku- przewodnik operowy dla seniorów, oglądaliśmy krótkie filmiki wideo i słuchaliśmy głosów operowych w różnych technikach wokalnych i skalach . Mieszkańcy po wysłuchaniu nagrań podzielili się swoimi odczuciami, towarzyszącymi im podczas słuchania śpiewu, który poruszył ich najczulsze emocje i najgłębszą wrażliwość. Podczas zajęć przedstawiony był krótki rys historyczny, aby lepiej rozumieć świat opery. Uczestnicy zapoznali się z różnymi podziałami głosów operowych wkraczając w słabo znany im do tej pory świat.

DPSKaletnicza01
Zdjęcie z https://www.youtube.com/watch?v=nczBfhD79e0&feature=youtu.be

W październiku nasi mieszkańcy nadal musieli dostosować się do zajęć w mniejszym składzie związku z panującą pandemia Covid-19.


Pomimo ograniczeń w ilości osób przebywających w świetlicy, chętnych nie brakowało. W każde przedpołudnia graliśmy w tak zwane gry stolikowe, gdzie królują gry karciane,
ale nie zabrakło również chętnych na szachy, domino, puzzle i inne dostępne gry.

DPSKaletnicza02  DPSKaletnicza03  DPSKaletnicza04

 

W poniedziałki powróciły do grafiku spotkania z nauką tańca oraz muzykoterapią jednak po 2 tygodniach zostają zawieszone w związku z nowymi rozporządzeniami.

 

W środy spotykaliśmy się na bardzo lubianej kinoterapii gdzie obejrzeliśmy filmy pt:”Boże ciało”, „Dwóch Papieży”, „ Nic nie widziałem, nic nie słyszałem”, „ Mów mi Vincent”. Projekcje pochodziły z rożnych gatunków, ale każdy nam się podobał. Były to tematy zarówno trudne, poważne jak i śmieszne.

 

W czwartkowe popołudnia spotykaliśmy się na grze w bingo, a słodkie nagrody przyciągały licznych uczestników.
W inne dni mieszkańcy oddali się przyjemności pisania listów do św. Mikołaja. Pomysłów na prezenty nie brakowało. Jednak pisanie stwarzało niektórym ogromną trudność.
W obecnych czasach łatwiej wysłać wiadomość e-mail niż napisać poprawnie list do tak wspaniałego „jegomościa” zachowując wszystkie poprawne formy listu.
Oczywiście każdy mieszkaniec miał do dyspozycji naszą biblioteczkę, gdzie czekało mnóstwo wspaniałych pozycji literackich. Nasz nowy kącik zachęcał do tego aby usiąść poczytać albo porozmawiać.

 DPSKaletnicza05  DPSKaletnicza06  DPSKaletnicza07