Zajęcia aktywizacyjne

W miesiącu październiku nasza aktywizacja skupiła się wokół nadchodzącego okresu grudniowych świąt. W związku z tym na codziennych zajęciach wracaliśmy wspomnieniami do czasów naszego dzieciństwa, emocji jakie przeżywaliśmy oczekując na Świętego Mikołaja i prezenty. Nasze rozmowy wywołały wiele wzruszeń, radości, szczęścia, a nawet tęsknoty. Zainspirowały nas one do napisania listów do Świętego Mikołaja tak jak robiliśmy to będąc małymi dziećmi. Wspólnie ozdobiliśmy listy elementami świątecznymi, co dało nam niezwykłą radości i wiele satysfakcji.
Dziś mimo upływu lat wciąż chcemy wierzyć, że on istnieje i także w tym roku zagości w Naszym Domu. CZEKAMY

 DPSMaczna01

 

Arteterapia

Tematem przewodnim zajęć plastycznych była kontynuacja dekoracji jesiennych. W ramach zajęć wykonywaliśmy drzewo, które wyklejaliśmy barwnymi kulkami z bibuły. Wycinaliśmy z kolorowego papieru jesienne liście oraz grzyby. Tworzyliśmy przestrzenne zwierzęta leśne takie jak sowy, jeże, nietoperze i wiewiórki. Wszystkie elementy dekoracji wyeksponowaliśmy na gazetce prac plastycznych mieszkańców przed terapią.

 DPSMaczna02  DPSMaczna03

DPSMaczna04  DPSMaczna05

DPSMaczna06  DPSMaczna07

DPSMaczna08

DPSMaczna09

 


Aby zaspokoić potrzeby duchowe Naszych podopiecznych w każdy piątek odbywały transmisje Mszy Świętych z Jasnej Góry – online. W ten sposób mieliśmy możliwość wspólnego duchowego spotkania z Bogiem i jednoczenia się w modlitwie.

 

Wyjazdy na cmentarze

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…”
W związku ze zbliżającymi się Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zgodnie z tradycją i tym razem złożyliśmy wizytę na wrocławskich cmentarzach Grabiszyńskim, Jerzmanowo, Bardzka i Osobowickim. Wraz z mieszkańcami odwiedziliśmy i uporządkowaliśmy groby ich bliskich i przyjaciół. Uporządkowaliśmy nagrobki zmarłych mieszkańców, zapaliliśmy znicze tym, którzy już od nas odeszli, ale nadal są w naszej pamięci.

DPSMaczna10

 

Jubileusz 90 – tych urodzin

W miesiącu październiku mieliśmy ogromną przyjemność świętować 90 – urodziny naszej mieszkanki – P. Wiesławy, która aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym w Polsce i za granicą w latach 1959–1970. Piosenkarka o miękkim, głębokim głosie często porównywanym do współczesnej jej Juliette Gréco. Wykonawczyni wielu do dziś znanych piosenek takich jak Marina, Pola zielone, Guarda ce luna, Nie wierzę piosence i wielu innych. Wspólnie z pracownikami i mieszkańcami przygotowaliśmy krótki recital oraz wspomnienia życia i twórczości Naszej Mieszkanki. Mieliśmy wielką radość wrócić wspomnieniami wraz z Jubilatką do zdjęć i nagrań z lat działalności artystycznej P. Wiesławy. Tradycyjnie odśpiewaliśmy gromkie „sto lat” po czym degustowaliśmy pyszny tort z zaprzyjaźnionymi współmieszkańcami. Wielką radością były dla P. Wiesławy liczne życzenia i kwiaty. Nie obyło się też bez telefonów z gratulacjami fanów i wielbicieli.

DPSMaczna11  DPSMaczna12Prezenty od ,,Źródełka”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora zaprzyjaźnione dzieci i młodzież z Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży “Źródełko” obdarowały Naszych podopiecznych pięknymi własnoręcznie wykonanymi z gipsu sercami wraz z życzeniami. Mieszkańcy byli bardzo wzruszeni, iż mimo wielu ograniczeń związanych z pandemią, dzieci pamiętają o Seniorach z okazji ich święta. 

DPSMaczna13  DPSMaczna14

DPSMaczna15  DPSMaczna16

 

Fundacja Jutroopera

W październiku z inicjatywy Fundacji Jutropera podjęliśmy współpracę przy projekcie pt. „Opera trzeciego wieku - przewodnik operowy dla seniorów" . Jest to projekt realizowany w wielu domach pomocy społecznej. Fundacja Jutropera zaprosiła do współpracy znanych śpiewaków, którzy prezentowali wybrane arie z różnych okresów muzycznych. Projekt ma dwa etapy. Pierwszy to zaprezentowanie w Domach Pomocy Społecznej także naszym odcinków operowych, które Nasi Mieszkańcy mieli za zadanie skomentować po ich wysłuchaniu. Jutropera zajęła się montażem materiału z komentarzami Naszych mieszkańców i prelekcjami Michała Znanieckiego, które następnie trafią do DPS-ów w całej Polsce. Wielką przyjemnością było wysłuchanie utworów wielkich artystów i wykonawców oraz kontakt, który możliwy był dzięki połączeniu online. Cieszymy się, że mamy możliwość przyczynić się do powstania „przewodnika operowego”, z którego będą mieli okazję skorzystać także inni seniorzy.

Muzykoterapia – próby muzyczne
W ramach zajęć muzykoterapii zajmowaliśmy się przygotowaniem piosenek Naszej Mieszkanki – P. Wiesławy, która obchodziła Swoje 90 – urodziny. Mieszkańcy bardzo chętnie podjęli się nauki Jej piosenek, które doskonale znali i pamiętali. Próby wypełniły ćwiczenia dykcji i emisji głosu, naukę tekstów i melodii poszczególnych piosenek oraz tworzenie akompaniamentu instrumentalnego. W ten sposób powstał recital upamiętniający życie i twórczość artystyczną P. Wiesławy. Mimo licznych prób i wielu godzin pracy, którą wkładaliśmy w przygotowania projekt ten sprawił nam wiele satysfakcji i radości ze wspólnej działalności i muzycznej aktywności. Ogromną przyjemnością był finał projektu, gdzie wspólnie z Jubilatką zaśpiewaliśmy wcześniej przygotowane piosenki będące Jej dorobkiem artystycznym.

Działalność kulturalno - oświatowa
W ramach zajęć kulturalno-oświatowych miłośnicy gier stolikowych spotykali się w klubie na rozgrywkach przy kawie i ciastkach. Chętnym i zainteresowanym mieszkańcom proponowaliśmy indywidualne i kameralne formy aktywności. Czytelnicy książek mieli dostęp do naszej biblioteki oraz do codziennej prasy.