Październik  to miesiąc, który kojarzy się z nostalgią, spadającymi liśćmi i szarą aurą na zewnątrz ale  w naszych Dziennych Domach Pomocy było kolorowo i wesoło. Jesień nabrała  pięknych kolorów właściwych dla siebie złota, brązu, czerwieni. W oknach pojawiły się różnokolorowe ozdoby, w powietrzu unosiły się zapachy zebranych szyszek oraz innych darów jesieni.

„Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać”

Jan Paweł  II

Dziesiąty miesiąc roku rozpoczęliśmy intensywnie, wycieczką do Częstochowy najważniejszego miejsca kultu Maryjnego w Polsce. Wspólnie uczestniczyliśmy w mszy świętej. Seniorzy wraz z przewodnikiem zwiedzali Salę rycerską, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion Św. Rocha  ,Bazylikę Jasnogórską. Kropką nad ” i ” wycieczki był  bardzo dobry obiad i przepyszny deser.

W kolejnych dniach nie brakowało też innych atrakcji. Odbywały się warsztaty artystyczne, na których uczestnicy mogli pod okiem terapeuty zrobić jesienne  girlandy. Te piękne prace przyozdobiły okna naszej świetlicy. Odwiedzili nas również goście, zespół „Niezapominajki”,  który umilił naszym Seniorom czas wspólnym śpiewem, tańcem oraz słodkim poczęstunkiem. Uwieczniliśmy nasze zajęcia na fotografiach. Takie zdjęcia cieszą nasze oczy i są kolejnym elementem naszej galerii wspomnień

zddp3    zddp2    zddp1 
 zddp4    zddp5    zddp 6

a ponadto w październiku

Wybraliśmy  się na spacer, gdzie wspólnie  podziwialiśmy  to, co za dar jesiennej przyrody można uznać. Wspólnie  zbieraliśmy  kasztany, żołędzie, liście, jarzębinę żeby nimi wzbogacać nasze dekoracje, które tworzyliśmy podczas zajęć arteterapeutycznych. Wiadomo, że pogoda splata figle, więc postanowiliśmy się zabezpieczyć przed deszczem, robiąc podczas zajęć kolorowe parasolki , które oryginalnie zdobią naszą świetlicę. Nawet podczas największej ulewy, można zachować uśmiech na twarzy, wystarczy tylko mieć przy sobie przyjaciół.

zddp7

Zabawa taneczna

Słonecznie i radośnie za oknem, tak jak w naszym domu. Mimo, iż opadają już liście, jesienią wcale nie musi być smutno. Jesień mieni się przecież różnobarwnymi kolorami.
W naszym domu nawet jesienią jest wesoło a to wszystko za sprawą  zabawy tanecznej, która odbyła się z okazji Dni Seniora. Towarzyszyły nam przez cały dzień tańce, śpiewy
a muzyka sama porywała nas do tańca. Przerywnikiem w naszych tańcach były przygotowane zabawy ruchowe oraz rozpoznawanie przez dotyk darów jesieni.  Imprezy pozwalają nie tylko miło spędzić czas, zapomnieć o codziennych problemach, ale także przenieść się do innej, lepszej rzeczywistości, gdzie główną zasadą jest przede wszystkim dobra zabawa. Dla naszych seniorów zabawa jest  świetnym rozwiązaniem na zachowanie sprawności fizycznej, ale również relaksującą terapią.

Poranna gimnastyka z relaksacją

Zajęcia ruchowe w naszym domu prowadzone są systematycznie dają naszym Seniorom ogromną radość, zadowolenie, wspomagają ich aktywność oraz pomagają zachować sprawność. Zajęcia urozmaicane są  zabawami  z chustą animacyjną i improwizacjami ruchowymi.

zddp8

Gry usprawniające pamięć

Ludoterapia to ćwiczenia prowadzone w naszym domu  z zastosowaniem gier i zabaw tak, aby nie tylko usprawniały fizycznie i psychicznie, ale także sprawiały  dużo przyjemności. Takie zajęcia pozwalają naszym klientom odreagować i oderwać się od trosk życia codziennego.

 zddp9 

Występ przedszkolaków

W ramach integracji międzypokoleniowej i kontynuując obchody Dni Seniora,   gościliśmy  dzieci  z Przedszkola nr 88. Dzieci z tej okazji zaprezentowały bogaty program artystyczny. Były wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. Dzieci zaprezentowały piękny układ taneczny i gustowne kostiumy, które podniosły walory estetyczne. Przedszkolaki sprawiły nam ogromną radość wręczając własnoręcznie zrobione laurki to był piękny gest i pamiątka. Nie pozostaliśmy temu obojętni i wynagrodziliśmy ich częstując cukierkami. Pożegnaliśmy się gromkimi brawami umawiając się już na kolejne spotkania.

 zddp10   zddp11 

Bezpieczny senior

 Z troski o naszych Seniorów  cyklicznie  w naszym domu przeprowadzona prelekcja o tematyce ,,Bezpieczny Senior”, Takie  prelekcje mają na celu przypomnienie Seniorom zasad bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi, miejscach publicznych, w podróży, w sklepie. Przede wszystkim omawiamy  różne zmodyfikowane formy oszustwa w tzw. „metodzie na wnuczka”. Zwracamy  również uwagę jak ważne jest, aby osoby starsze nie nosiły przy sobie zbędnej ilości pieniędzy oraz niepotrzebnych dokumentów. Dzięki takim spotkaniom utrwalamy wiadomości, które wpływają na nasze bezpieczeństwo.

zddp12 

Muzykoterapia

Podczas zajęć z muzykoterapii  w  zależności od nastroju i potrzeb klientów wykorzystujemy zarówno bierną jak i czynną formę terapii. Bierny udział polega na słuchaniu, natomiast czynny na wykonywaniu muzyki, śpiewaniu różnego rodzaju piosenek, przyśpiewek ludowych. Dużą popularnością wśród Seniorów  cieszy się śpiew grupowy przy akompaniamencie pianina. Takie wspólne przeżywanie pozytywnych emocji daje szansę na przełamanie barier nieśmiałości wśród podopiecznych, integruje ich ze sobą, stwarza okazję do zabawy.

zddp13