Dzień Pieczonego Ziemniaka

piknik połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni biesiadnych

Początek jesieni to okres zbiorów ziemniaków zwany „wykopkami”. W wielu naszych wspomnieniach istnieją wyjazdy szkolne, czy na wieś do rodzin, żeby pomóc w ziemniaczanych zbiorach. Na zakończenie „wykopków”, gospodarze zapraszali do wspólnego ogniska na poczęstunek. Smak pieczonych ziemniaków w ogniskowym popiele to niezapomniane wspomnienie. My również kultywujemy tę tradycję i organizujemy dzień pieczonego ziemniaka. W dniu 01.10. przygotowaliśmy piknik z potrawami z ziemniaków: aromatyczną zapiekankę, pieczone ziemniaki z masłem czosnkowym do tego tradycyjny gzik - pikantny i aromatyczny twarożek oraz potrawę upieczoną na ogniu zwaną „kociołek myśliwski”. Podczas wspólnej biesiady wspólnie śpiewaliśmy pieśni i wspominaliśmy dawne tradycje związane z „wykopkami”. Impreza współorganizowana była przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Starszych, Chorych i Niepełnosprawnych „KOLORY NADZIEI”.

mac1

„Kociołek myśliwski”

        

 mac2   mac3 

          Zapiekanka ziemniaczana                                                    Pieczone ziemniaki z gzikiem

Rozgrywki w bule soft w DPS Kaletnicza

W dniu 09 października reprezentacja naszego Domu wzięła udział w turnieju gry w Bule Soft, który zorganizowano w ramach Wrocławskich Dni Seniora. Organizatorzy przygotowali wspaniałe nagrody dla zwycięzców a dla wszystkich uczestników smakowity poczęstunek. 

 mac4   mac5 

      

 „XXIV Ogólnopolski Turniej Szachowy Domów Pomocy Społecznej"

W dniu 18 października kolejny - XXV raz zorganizowaliśmy Ogólnopolski Turniej Szachowy Domów Pomocy Społecznej. Do udziału zgłosiły się reprezentacje z DPS Krośnice, DPS Ziębice, DPS Oborniki Śląskie, DPS Rościsławice, DPS Ząbkowice, DPS Mączna, DPS Rędzińska, DPS Kaletnicza i DPS Karmelkowa oraz uczniowie z Fundacji Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu – razem 23 zawodników. Uczestnicy turnieju klasyfikowani byli w trzech kategoriach: drużynowej, indywidualnej oraz indywidualnej dla uczestników z Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu. Po siedmiu rundach rozgrywek poznaliśmy zwycięzców. W kategorii drużynowej pierwsze trzy miejsca zajęły reprezentacje z DPS Rościsławice, DPS Oborniki Śląskie, DPS Kaletnicza. W kategorii indywidualnej pierwsze trzy miejsca zajęli reprezentanci z DPS Ząbkowice, DPS Rościsławice, DPS Ziębice, W kategorii indywidualnej MCUS – dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy z DPS Kaletnicza a 3 miejsce z DPS Karmelkowa. Na zwycięzców czekały puchary, medale i dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zawody odbyły się przy współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Starszych, Chorych i Niepełnosprawnych Kolory Nadziei.

mac6

 mac7   mac8    mac9 

Wycieczka - zwiedzanie Ostrowa Tumskiego z przewodnikiem

Dzień 21 października był piękny i  bezchmurny   a więc udaliśmy się z grupą mieszkańców z czterech Domów Pomocy Społecznej z MCUS na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, Katedry wraz z wrocławską przewodniczką. Dotarliśmy do nieznanych dotąd zakątków a wspaniała narracja i opowieści przewodniczki przeniosły nas w odległe czasy. Na zakończenie gościliśmy w kawiarence klasztoru Notre Dame i smakowaliśmy wspaniałe ciasta oraz aromatyczną kawę. Organizację wycieczki przygotowało i ufundowało Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Starszych, Chorych i Niepełnosprawnych „KOLORY NADZIEI”.

mac10    mac11     mac12

Arteterapia

Miesiąc październik upłynął nam bardzo aktywnie. W ramach zajęć terapeutycznych wykonywaliśmy gobeliny. Każda z technik różni się od siebie sposobem tkania i wymaga innego projektu, który stanowi moduł do pracy. My wybraliśmy tkanie igłą smyrneńską. W ten sposób powstają przepiękne prace, których kolory przenikają się tworząc niezwykle barwne oryginalne pełne finezji obrazy. W zajęciach uczestniczyli również mieszkańcy, którym ogromną przyjemność sprawia malowanie. Ich radość płynąca z tworzenia i ogromny zapał zaowocuje w przyszłości wystawą ich malarstwa.

 mac13   mac14 

Silvoterapia

Jak nie kochać jesieni...

Jak nie kochać jesieni, jej babiego lata,
Liści niesionych wiatrem, w rytm deszczu tańczących.
Ptaków, co przed podróżą na drzewach usiadły,
Czekając na swych braci, za morze lecących.

Jak nie kochać jesieni, jej barw purpurowych,
Szarych, żółtych, czerwonych, srebrnych, szczerozłotych.
Gdy białą mgłą otuli zachodzący księżyc,
Kojąc w twym słabym sercu, codzienne zgryzoty.

Jak nie kochać jesieni, smutnej, zatroskanej,
Pełnej tęsknoty za tym, co już nie powróci.
Chryzantemy pobieli, dla tych, których nie ma.
Szronem łąki maluje, ukoi, zasmuci.

Jak nie kochać jesieni, siostry listopada,
Tego, co królowanie blaskiem świec rozpocznie.
I w swoim majestacie uczy nas pokory.
Bez słowa na cmentarze wzywa nas corocznie.
Tadeusz Wywrocki

My podobnie jak autor wiersza postrzegamy tę niezwykłą, wielobarwną porę roku i zauroczeni jej pięknem chętnie korzystamy z jesiennych spacerów obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie. Spacery są dla nas także okazją do wielu ważnych rozmów, wymiany poglądów, spostrzeżeń i nawiązywaniu bliższych relacji.

Wyjazdy na cmentarze

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…”

W związku ze zbliżającymi się Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zgodnie z tradycją i tym razem złożyliśmy wizytę na wrocławskich cmentarzach Grabiszyńskim i Osobowickim. Wraz z   mieszkańcami odwiedziliśmy groby ich bliskich i przyjaciół. Uporządkowaliśmy groby zmarłych mieszkańców, pomogliśmy naszym podopiecznym uporządkować groby ich bliskich, zapaliliśmy znicze tym, którzy już od nas odeszli, ale nadal są w naszej pamięci.   

 mac15

Cykl koncertów Chóru Miejskiego Centrum Usług Socjalnych wraz z zespołem muzycznym

16 września 2019 Chór Miejskiego Centrum Usług Socjalnych wraz z zespołem muzycznym wziął udział w IX Amatorskim Przeglądzie Chórów Senioralnych. Wielką radością i zaskoczeniem był dla na wynik eliminacji, w którym zajęliśmy III miejsce. W rezultacie mieliśmy ogromną przyjemność zaśpiewać na gali finałowej 3. 10.2019 roku w Kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu. W koncercie finałowym przedstawiliśmy nasze najlepsze wykonania przed wspaniałą publicznością, która przyjęła nas bardzo ciepło i z wielkim entuzjazmem. Dużą radość sprawiło nam dotarcie do szerokiego grona słuchaczy, którzy gotowi byli wyruszyć wraz z nami w bogaty i pełen wzruszeń świat muzyki gospel. Kolejna edycja Wrocławskiego Amatorskiego Przeglądu Chórów Senioralnych była dla Nas okazją, by zapoznać się z twórczością innych chórów, którzy podobnie jak my, z pasją i oddaniem występują na scenach. Umożliwiła nam także wymianę artystycznych doświadczeń i integrację z innymi śpiewakami.

W kolejnych dniach mieliśmy niezwykłą przyjemność zaśpiewać przygotowany przez nas koncert muzyki gospel „Happy day” w innych Domach MCUS. 11.10 2019 roku zaśpiewaliśmy w DPS przy ul .Rędzińskiej, 23.10 2019 roku w DPS Przy ul. Kaletniczej, 31. 10. 2019 roku w DPS przy ul. Mącznej. Każdy z koncertów był dla Nas wyjątkowym doświadczeniem pełnym radości płynącej z możliwości wspólnego śpiewu i dzielenia się z innymi wykonywaną twórczością, muzyką pełną emocji, wielu wzruszeń, chwil szczęścia i radości. Poprzez liczne koncerty chcemy dawać szansę na wzajemne spotkanie – muzyki z ludźmi i ludzi z muzyką.

mac16