DZIENNY DOM POMOCY PRZY UL. SKOCZYLASA

 

Kwiecień był miesiącem pełnym wiosny, a także atrakcji. Wraz z ociepleniem temperatury na dworze rozpoczęliśmy sezon wycieczek i wyjść. Kiedy jest taka możliwość, staramy się zachęcać seniorów do podejmowania różnego rodzaju aktywności. To realizujemy również poprzez spotkania edukacyjne, koncerty, przedstawienia, a także zajęcia ze specjalistami.

Podczas terapii zajęciowej seniorzy wykonywali różne projekty plastyczne – obrazy z plasteliny, wyszywane baletnice do zawieszenia pod sufitem, dekoracje na patriotyczne święta majowe. Oprócz arteterapii, pobudzającej wyobraźnię i kreatywność, była także  muzykoterapia (seniorzy wspólnie śpiewają ulubione piosenki i grają przy tym na prostych instrumentach) oraz horticuloterapia czyli terapeutyczna uprawa naszego ogrodu. Dzięki szerokiej gamie zajęć seniorzy są aktywizowani zarówno fizycznie, jak i psychicznie, a to jest jednym z najważniejszych zadań naszej placówki.

Wiosenna_praca_plastyczna_1.png   Wiosenna_praca_plastyczna_2.png   Wiosenna_praca_plastyczna_3.png

Zdjęcia 1-3. Prace plastyczne wykonane różnymi technikami w ramach arteterapii. Źródło: MCUS.

Na cyklicznych zajęciach z psychologiem trenowaliśmy funkcje poznawcze, ale także grom integracyjnym czy psychoedukacji. Seniorzy indywidualnie, w parach i grupach rozwiązywali różnego rodzaju łamigłówki, ale także dyskutowali na różne tematy. Zajęcia te maja na celu, w miarę możliwości, utrzymanie sprawności psychicznej i funkcjonowania społecznego seniorów na dobrym poziomie.

Przykłady_ćwiczeń_aktywizujących_funkcje_poznawcze.png

Zdjęcie 4. Przykłady ćwiczeń aktywizujących funkcje poznawcze. Źródło: MCUS.

Fizjoterapeutka poprowadziła wykład z anatomii oraz prezentację o zdrowym żywieniu. Seniorzy z zaciekawieniem wysłuchali informacji o budowie człowieka, funkcjonowaniu jego narządów wewnętrznych, dowiedzieli się o cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym i innych chorobach.


DesPodczas zajęć kulinoterapii seniorzy przygotowali tosty z serem i pieczarkami, którymi potem zajadaliśmy się podczas przerwy na kawę. Przyrządzili też różnorodne desery, a także wprawiali się w dekorowaniu stołu. Treningi samoobsługi pomagają w utrzymaniu sprawności i samodzielności u osób starszych, dlatego są tak ważne.

Przygotowywanie_potraw_podczas_kulinoterapii__tosty.png   Przygotowywanie_potraw_podczas_kulinoterapii__deser.png

Zdjęcia 5 i 6. Przygotowywanie potraw podczas kulinoterapii – tosty i deser. Źródło: MCUS.

Z wizytą pojawił się w naszym Domu zaprzyjaźniony z nami zespół muzyczny DEMOLO. Artyście wykonali szereg pieśni przy akompaniamencie gitary, skrzypiec, akordeonu i fletu. Jak zawsze, zespół nagrodziliśmy gromkimi brawami. Dziękujemy za umilenie nam przedpołudnia pięknymi melodiami.

Występ_zespołu_DEMOLO.png

Zdjęcie 7. Występ zespołu DEMOLO. Źródło: MCUS.

Mieliśmy okazję gościć w naszym Domu zastęp Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 przy ul. Kosmonautów 274. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 95. Seniorzy oraz dzieci obejrzeli z bliska wóz strażacki i jego wyposażenie, a ochotnicy mogły nawet wejść do wnętrza tego pojazdu. Strażacy odpowiedzieli również na wiele ciekawych pytań zadanych przez seniorów. Dziękujemy Komendzie Miejskiej PSP we Wrocławiu za to spotkanie i zapraszamy ponownie.

 Spotkanie_ze_strażakami.png

Zdjęcie 8. Spotkanie ze strażakami. Źródło: MCUS.

12 kwietnia w naszym Domu świętowaliśmy Światowy Dzień Czekolady. Seniorzy rozwiązywali łamigłówki o czekoladzie, a także wykonywali różne inne ćwiczenia sprawdzające ich wiedzę o tym smakołyku. Obchodzenie Dnia Czekolady stało się już u nas tradycją i to wyjątkowo przyjemną dla wielbicieli słodkości.

Dzienny Dom Pomocy przy ul. Skwierzyńskiej zaprosił nas na artystyczne warsztaty z tworzenia wianków na kołach z brystolu. Każdy wianuszek był inny i wyjątkowy. Seniorzy nauczyli się nowej techniki, pobudzającej ich kreatywność. Był również słodki poczęstunek i okazja do wspólnej pogawędki. Dziękujemy DDP przy ul. Skwierzyńskiej za gościnność i inicjatywę.

Wykonywanie_wianków_na_kołach_z_brystolu.png

Zdjęcie 9. Wykonywanie wianków na kołach z brystolu. Źródło: MCUS.

W rewanżu zaprosiliśmy klientów Domu przy ul. Skwierzyńskiej na spotkanie z okazji Dnia Ziemi, związane z tematyką recyklingu i dbania o środowisko. Seniorzy różnymi technikami wykonali recyklingowe doniczki, z wykorzystaniem puszek, farb i sznurka. Do dyspozycji mieli też koronki, kokardki i inne dekoracje. Później do tych doniczek wsypali ziemię i posadzili roślinkę, jako element horticuloterapii.

Doniczka_recyklingowa_z_aluminiowej_puszki.png   Sadzenie_roślinki.png

Zdjęcia 9 i 10. Doniczka recyklingowa z aluminiowej puszki. Sadzenie roślinki. Źródło: MCUS.

25 kwietnia odwiedził nas Senior Gospel Choir, działający przy Wrocławskim Klubie. Zespół zaśpiewał utwory religijne w stylu gospel, wykonując pieśni w języku polskim i angielskim. Uczestnicy koncertu nagrodzili artystów gromkimi brawami. Dziękujemy Senior Gospel Choir za ten piękny występ i liczymy, że wkrótce zobaczymy się ponownie.

 Występ_zespołu_Senior_Gospel_Choir.png

Zdjęcie 11. Występ zespołu Senior Gospel Choir. Źródło: MCUS.

27 kwietnia wybraliśmy się na mecz piłkarski na Arenie Tarczyński. Gra toczyła się pomiędzy WKS-em Śląsk i Ruchem Chorzów. Pomimo, że wrocławska drużyna nie wygrała, to walka była zaciekła i emocjonująca. Nasi klienci żywo kibicowali ulubionemu klubowi. Dziękujemy WKS Śląsk za możliwość skorzystania z darmowych voucherów na mecz. Życzymy piłkarzom sukcesów i wytrwałości.

Mecz_piłkarski_na_wrocławskim_stadionie.png

Zdjęcie 12. Mecz piłkarski na wrocławskim stadionie. Źródło: MCUS.

29 kwietnia odwiedzili nas operatorzy telefonu alarmowego 112 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) we Wrocławiu. Opowiedzieli o swojej pracy, o tym jak wygląda proces szkolenia oraz na jakiej zasadzie przekazują dalej zgłoszone zdarzenia. Zaprezentowali także na fantomie udzielanie pierwszej pomocy, w tym jak sprawdzić podstawowe funkcje życiowe i wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Dziękujemy gościom z CPR-u za tak ciekawą prelekcję.

Operator_z_Centrum_Powiadamiania_Ratunkowego_prezentuje_na_fantomie_udzielanie_pierwszej_pomocy.png

Zdjęcie 13. Operator z Centrum Powiadamiania Ratunkowego prezentuje na fantomie udzielanie pierwszej pomocy. Źródło: MCUS.