DZIENNE DOMY POMOCY PRZY UL. T. KOŚCIUSZKI, UL. KOMUNY PARYSKIEJ, UL. SKWIERZYŃSKIEJ, UL. S. ŻEROMSKIEGO.

Kwiecień plecień co przeplata, trochę zimy trochę lata”.  Tegoroczny kwiecień potwierdził to ludowe przysłowie o zmienności pogody, gdyż na początku miesiąca korzystaliśmy z wiosennego słońca, a potem powrócił chłód. Jednak w naszych Dziennych Domach Pomocy nie mogliśmy narzekać na pogodę, bo wiele się działo i aura nam nie przeszkadzała.

Po Świętach Wielkanocnych zaprosiliśmy do Domu przy ul. Skwierzyńskiej Ojca Marcina. Swoją osobowością i empatią franciszkanin zachwycił wielu seniorów. Tematem spotkania były cnoty teologalne, w szczególności nadzieja, która jest potrzebna w życiu człowieka. Zakonnik przyszedł z gitarą i byliśmy pod wrażeniem, jak pięknie potrafi zaśpiewać nawet w kilku językach. Jego historia nas zafascynowała. Z uwagą wysłuchaliśmy, jak wiele przeszedł w życiu, aby wytrwać w swoim powołaniu.

Spotkanie_z_franciszkaninem_Ojcem_Marcinem.png

Zdjęcie 1. Spotkanie z franciszkaninem Ojcem Marcinem. Źródło: MCUS.

Na zajęciach z arteterapii wykonywaliśmy wianki. Wykorzystaliśmy do tego różne materiały: karton, sznurek z juty, kolorowe wstążki, bibułę, sztuczne kwiaty i koraliki. Gościliśmy u nas Panie z Domu przy ul. Skoczylasa. Jak to dobrze, że możemy się spotykać i bliżej poznawać. Takie spotkania to świetna integracja i warto z tego korzystać.

Wiosenne_wianki_przygotowane_z_różnych_materiałów_1.png   Wiosenne_wianki_przygotowane_z_różnych_materiałów_2.png   Wiosenne_wianki_przygotowane_z_różnych_materiałów_3.png

Zdjęcia 2-4. Wiosenne wianki przygotowane z różnych materiałów. Źródło: MCUS.

Klienci chętnie uczestniczą w zajęciach kulinoterapii. Spotkania przy stole w jadalni i wspólne przygotowywanie posiłków to okazja do wymiany doświadczeń kulinarnych oraz społecznej integracji. Bywa, że sami podopieczni zaproponują jakąś potrawę i już działamy. W naszym kalendarium pojawił się  „Europejski Dzień Śniadania” i z tej okazji Klienci przygotowali pyszne kanapki. W roli głównej były warzywa, bo to ogrom witamin wzmacniających nasz organizm. Jak zwykle przy kulinoterapii, prowadziliśmy konwersację, tym razem na temat, co powinniśmy jeść na śniadanie, czy zdrowo się odżywiamy się i co warto mieć w porannym menu. Dyskusja była bardzo ożywiona, gdyż nasi Klienci mieli odmienne zdania na temat produktów, które powinny znaleźć się na śniadaniowych talerzach. To pewnie dlatego, że każdy co innego lubi zjeść.

Przygotowywanie_kanapek_na_Europejski_Dzień_Śniadania_1.png   Przygotowywanie_kanapek_na_Europejski_Dzień_Śniadania_2.png

Zdjęcia 3-4. Przygotowywanie kanapek na Europejski Dzień Śniadania. Źródło: MCUS.

W naszym kalendarium pojawił się także Dzień Czosnku i Dzień Marchewki - niebywałe jak natura jest bogata i obdarza nas witaminami. Rozmawialiśmy o różnorodności zastosowania tych warzyw, wymienialiśmy się wiedzą, jak należy je uprawiać i rozwiązywaliśmy quizy. W każdym z naszych Domów pojawił akcent marchewkowy w postaci ciasta marchewkowego lub soku z marchewki i jabłka.

  Marchewkowe_akcenty_w_naszych_Domach_-_ciasto_i_sok_na_Dzień_Marchewki_1.png   Marchewkowe_akcenty_w_naszych_Domach_-_ciasto_i_sok_na_Dzień_Marchewki_2.png

Zdjęcia 5-6. Marchewkowe akcenty w naszych Domach: ciasto i sok na Dzień Marchewki. Źródło: MCUS.

Podczas terapii reminiscencyjnej (tzw. wspomnieniowej) Klienci przynieśli swoje zdjęcia z lat młodości. To zajęcia bardzo lubiane przez seniorów. Rozpoznawanie innych osób na fotografiach zajmowało trochę czasu, lecz w końcu udawało się odgadywać, kto widnieje na danej fotografii. Sporo było przy tym radości i mogliśmy powspominać dawne dzieje.

Nadszedł również czas na przesadzanie kwiatów, a okazją do tego był Dzień ziemi. Na zajęciach z arteterapii wykorzystaliśmy aluminiowe puszki po napojach, aby wykonać z nich doniczki i umieścić tam rośliny.

 Sadzenie_roślinek_do_doniczek_wykonanych_z_aluminiowych_puszek.png

Zdjęcie 7. Sadzenie roślinek do doniczek wykonanych z aluminiowych puszek. Źródło: MCUS.

 

I tak nastał koniec kwietnia. A już wkrótce będziemy śpiewać: „Witaj majowa jutrzenko…”