DZIENNE DOMY POMOCY PRZY UL. T. KOŚCIUSZKI, UL. KOMUNY PARYSKIEJ, UL. SKWIERZYŃSKIEJ, UL. S. ŻEROMSKIEGO.

„Koniec śniegu! Wiosna w biegu! Już bociany powracają, już skowronki koncert dają.
Tu krokusy, tam żonkile. Spoglądają na świat mile.”

aut. Joanna Guściora

 

Nareszcie mamy z tęsknotą wyczekiwaną wiosnę. Przyroda budzi się do życia, a my do jeszcze większej aktywności, czemu sprzyjają dłuższe i cieplejsze dni. W naszych Domach daje się odczuć coraz więcej uśmiechu, energii i dobrych humorów.

Początek marca przywitał nas miłym wydarzeniem, jakim był Dzień Kobiet. Mężczyźni z naszych Domów własnoręcznie przygotowali dla pań kartki z życzeniami, a panie odwdzięczyły się tym samym w Dniu Mężczyzny.

 Własnoręcznie_przygotowane_kartki_z_okazji_Dnia_Kobiet.png

Zdjęcie 1. Własnoręcznie przygotowane kartki z okazji Dnia Kobiet. Źródło: MCUS.

W DDP przy ul. Skwierzyńskiej mieliśmy gościliśmy zespół DEMOLO, który przygotował repertuar z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn oraz tzw. „Kaziuki” czyli piosenki wileńskie. Cieszymy się z takich wspólnych spotkań, podczas których śpiewamy,  a muzyka rozgrzewa nasze serca.

Zespół_muzyczny_DEMOLO_przygotowuje_się_do_występu.png

Zdjęcie 2. Zespół muzyczny DEMOLO przygotowuje się do występu. Źródło: MCUS.

15 marca uczestniczyliśmy w konferencji organizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich pt.: „Przemoc w stosunku do osób starszych”, której pierwsza część odbyła się w DPS przy ul. Mącznej. Wysłuchaliśmy m.in. ciekawego wykładu dr Bogny Bartosz  - wykładowcy Uniwersytetu  Dolnośląskiego  DSW we Wrocławiu – pt. „Poczucie sensu życia w wieku senioralnym”.  Byliśmy również widzami inscenizacji pt. „Pani Maria”, czyli opowieści o osobie starszej – matce, która doznaje przemocy ze strony syna. Przedstawienie wywarło ogromne wrażenie na widzach i wzbudziło wiele pytań. Podczas drugiej części konferencji, która odbyła się w formule webinarium, poruszono takie tematy jak m.in. definicja przemocy, kto może pomóc i dobre praktyki przeciwdziałania przemocy. Nasi klienci byli zadowoleni z uczestnictwa w tej konferencji (kilka osób było obecnych stacjonarnie, a pozostałe on-line) i stanowiło to dla nich duże przeżycie móc wypowiedzieć się w tak ważnej kwestii, jaką jest przemoc w stosunku do osób starszych.

Plakat_konferencji_pt.png

Zdjęcie 3. Plakat konferencji pt. „Przemoc wobec osób starszych”. Źródło: MCUS.

Jednym z ciekawych wydarzeń w marcu z udziałem naszych klientów było spotkanie z Prezydentem Wrocławia – Panem Jackiem Sutrykiem i wspólne zwiedzanie Ratusza.

 Spotkanie_w_Ratuszu_z_Prezydentem_Wrocławia.png

Zdjęcie 4. Spotkanie w Ratuszu z Prezydentem Wrocławia. Źródło: MCUS.

Uczestniczyliśmy w konkursie MCUS na wykonanie najładniejszej palmy wielkanocnej. Pierwsze miejsce zajęła palma z DDP przy ul. Komuny Paryskiej, natomiast nagrodę publiczności otrzymała palma z DDP przy ul. Tadeusza Kościuszki.

 Nasze_konkursowe_palmy_Wielkanocne.png

Zdjęcie 5. Nasze konkursowe palmy Wielkanocne. Źródło: MCUS.

Podczas warsztatów terapii zajęciowej przeprowadzonych przez Fundację OSTOJA wspólnie wykonaliśmy stroiki Wielkanocne.

Warsztaty_świąteczne_z_Fundacją_OSTOJA.png

 Zdjęcie 6. Warsztaty świąteczne z Fundacją OSTOJA. Źródło: MCUS.

Nasi Klienci uczestniczyli w różnorodnych zajęciach terapeutycznych. Zajęcia z arteterapii otwierają przestrzeń do twórczej ekspresji, poprzez malowanie, rysowanie czy tworzenie kartek okolicznościowych pozwalają wyrazić siebie. Muzykoterapia zaś pomaga w relaksacji i poprawie samopoczucia. Na warsztatach plastycznych uszyliśmy kolorowe zajączki wielkanocne, którymi nasi Klienci wzajemnie się obdarowywali, co wywołało wiele radości i uśmiechów.

Własnoręcznie_uszyte_zajączki.png

Zdjęcie 7. Własnoręcznie uszyte zajączki. Źródło: MCUS.

Święta Wielkanocy spędziliśmy przy pięknie przystrojonych stołach. Wspólnie spożywane wielkanocne śniadania, połączone ze wspomnieniami z lat dzieciństwa i młodości, jeszcze bardziej zacieśniły więzi pomiędzy naszymi Klientami.  

 Jadalnia_przygotowana_na_odświętny_posiłek.png

Zdjęcie 8. Jadalnia przygotowana na odświętny posiłek. Źródło: MCUS.