DZIENNY DOM POMOCY PRZY UL. KARMELKOWEJ

 

W marcu obchodziliśmy 5-lecie naszego Domu. Bawiliśmy się w stylu lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Na sali królowały czarno-złote dekoracje. Panie założyły piękne opaski z piórami i długie suknie, a panowie szykowne muszki i kapelusze. W głośnikach leciały największe przeboje z tamtych lat, na stołach były pyszne ciasta i kawa. Świętowaliśmy jednak nie tylko kolejną rocznicę DDP, lecz również urodziny jednej z naszych Klientek, więc powodów do celebrowania mieliśmy sporo. Bawiliśmy się znakomicie, grając w bingo, oglądając zdjęcia z dawnych lat i wspominając różne historie. Hitem imprezy była możliwość zrobienia sobie zdjęcia na fotościance.

Swiętowanie_5-lecia_naszego_Dziennego_Domu_Pomocy.png   Swiętowanie_5-lecia_naszego_Dziennego_Domu_Pomocyomocy_2.png

Swiętowanie_5-lecia_naszego_Dziennego_Domu_Pomocy_3.png


Zdjęcia 1-3. Świętowanie 5-lecia naszego Dziennego Domu Pomocy. Źródło: MCUS.

W tym miesiącu mieliśmy okazję odwiedzić wrocławski Ratusz. Spotkaliśmy się tam z Prezydentem Wrocławia – Panem Jackiem Sutrykiem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej – Panem Jarosławem Krauze. Poznaliśmy też kota Wrocka. Rozmawialiśmy o sprawach dla nas ważnych i zobaczyliśmy, jak od środka wygląda praca w Ratuszu. To spotkanie to był dla nas zaszczyt.

Prezydent_Wrocławia_Przewodniczący_Rady_Miejskiej_oraz_kot_Wrocek.png

Zdjęcia 4 i 5. Prezydent Wrocławia, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz kot Wrocek. Źródło: MCUS.

Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie wielkanocne, gdzie wraz z innymi wrocławskimi seniorami uczestniczyliśmy w uroczystym poczęstunku i obejrzeliśmy piękną część artystyczną.

Występ_artystów_operowych_na_spotkaniu_z_seniorami_1.png    Występ_artystów_operowych_na_spotkaniu_z_seniorami_2.png

Zdjęcia 6 i 7. Występ artystów operowych na spotkaniu z seniorami. Źródło: MCUS.

Z okazji Dnia Kobiet przypomnieliśmy sobie słynne artystki, rozmawialiśmy o tym, jak wyglądał Dzień Kobiet w PRL-u, a także przygotowaliśmy prace plastyczne. Panie ,,ubrały” modelki na bal, dobierając im piękne kolorowe suknie i kapelusze. Do niektórych stylizacji dorysowały korale, buciki lub inne dodatki. Nie zabrakło też tradycyjnych podarunków – panie otrzymały kwiatki ręcznie wykonane z bibuły oraz życzenia.

Ubieranie_modelek_i_bukiet_bibułowych_kwiatów_na_Dzień_Kobiet_1.png   Ubieranie_modelek_i_bukiet_bibułowych_kwiatów_na_Dzień_Kobiet.png

Zdjęcia 8 i 9. „Ubieranie” modelek i bukiet bibułowych kwiatów na Dzień Kobiet. Źródło: MCUS.

Wspólnie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej ,,ARKA” przygotowywaliśmy wielkanocne ozdoby. Różnymi technikami powstały m.in. świąteczne kurczaczki i jajka. Nie zabrakło też międzypokoleniowych rozmów i wzajemnej integracji. Rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach, historiach o wielkanocnym zajączku i o ulubionych odświętnych słodkościach.

Prace_plastyczne_wykonywane_wspólnie_z_młodzieżą_szkolną_1.png   Prace_plastyczne_wykonywane_wspólnie_z_młodzieżą_szkolną_2.png   Prace_plastyczne_wykonywane_wspólnie_z_młodzieżą_szkolną_3.png

Zdjęcia 10-12. Prace plastyczne wykonywane wspólnie z młodzieżą szkolną. Źródło: MCUS.

Podczas kolejnego cyklicznego wykładu pt. ,,Rynki w Polsce” tym razem przewodnik opowiedział nam o rynku poznańskim. Poznaliśmy historię tego miejsca, obejrzeliśmy piękne zdjęcia i wysłuchaliśmy ciekawostek. Prezentacja zachęciła nas do zgłębienia informacji o tym rynku, a może i nawet do jego odwiedzenia. Jak zawsze było to bardzo ciekawe spotkanie.  

 Przewodnik_turystyczny_opowiada_o_poznańsku_rynku_1.png   Przewodnik_turystyczny_opowiada_o_poznańsku_rynku_2.png

Zdjęcia 13-14. Przewodnik turystyczny opowiada o poznańsku rynku. Źródło: MCUS.

Przed Świętami spotkaliśmy się z seniorami z DPS przy ul. Karmelkowej. Wspólnie zrobiliśmy palmy wielkanocne, złożone z kwiatków bibułowych, listków i trawek. Prace zachwycały precyzją wykonania i cieszyły oko radosnymi kolorami. Poza palmami stworzyliśmy radosne żółte kurczaczki z tektury. Miło i kreatywnie spędziliśmy ten czas. Potem wspólnie wypiliśmy wspólnie kawę i porozmawialiśmy o tradycjach związanych z Wielkanocą.

Wielkanocne_dekoracje_w_naszym_Domu_1.png   Wielkanocne_dekoracje_w_naszym_Domu_2.png

Zdjęcia 15-16. Wielkanocne dekoracje w naszym Domu. Źródło: MCUS.

Odwiedzili nas wyjątkowi goście – Pan Dariusz wraz z gąską Sunny, kaczką Wirek i psem Kundelini. Było to niesamowicie edukacyjne spotkanie. Posłuchaliśmy o więzi człowieka ze zwierzętami, o ich zachowaniach czy sposobie komunikowania się. Nie zabrakło ciekawostek i historii z życia tej niecodziennej ekipy. Dowiedzieliśmy się, jaką rolę odgrywają kaczki i gęsi w kulturze i posłuchaliśmy wierszy, w których pojawiają się te ptaki. Cieszymy, że mieliśmy okazję bliższego poznania tych wspaniałych zwierząt i ich opiekuna.

 Wizyta_niezwykłych_gości__gąski_Sunny_kaczki_Wirek_i_psa_Kundelini_1.png   Wizyta_niezwykłych_gości__gąski_Sunny_kaczki_Wirek_i_psa_Kundelini_2.png

Zdjęcia 17-18. Wizyta niezwykłych gości – gąski Sunny, kaczki Wirek i psa Kundelini.
Źródło: MCUS.

Tuż przed Świętami spotkaliśmy się przy uroczyście zastawionym stole na śniadaniu Wielkanocnym. Nie zabrakło żurku, chrzanu, białej kiełbasy i ciast. Delektowaliśmy się pysznym jedzeniem, rozmawialiśmy o zbliżających się Świętach i składaliśmy sobie życzenia. Posłuchaliśmy również o polskich tradycjach Wielkanocnych i zaśpiewaliśmy pieśni.

Odświętny_stół_na_Wielkanocne_śniadanie_1.png   Odświętny_stół_na_Wielkanocne_śniadanie_2.png

Zdjęcia 19-20. Odświętny stół na Wielkanocne śniadanie. Źródło: MCUS.