,,Idzie luty, podkuj buty”
Przysłowia dotyczące pogody powoli tracą sens - w tym roku luty był wyjątkowo ciepły. Po krótkich zimowych dniach z niecierpliwością wypatrujemy oznak wiosny. Pierwsze kwiaty, ptaki coraz głośniej zaznaczają swoją obecność, a to oznacza jedno: wiosna jest już blisko. Słoneczna aura natchnęła naszych seniorów do twórczych działań w pracowni terapii zajęciowej. Mieszkańcy Domu licznie uczestniczyli w zajęciach plastycznych, podczas których m.in. wytłaczali wzory i szablony maszynką emboosing. Dzięki temu powstały np. stojaki z kartonu, które ślicznie się prezentują. To jeszcze nie koniec naszej pracy - w marcu stworzymy wielkanocne wianki i jajka malowanie techniką decoupage, które zaprezentujemy na tych stojakach.
Pierwsze wiosenne kwiaty takie jak krokusy i przebiśniegi zainspirowały nas do stworzenia kwiatów z wytłaczanek po jajkach. Skupiliśmy się na malowaniu wytłaczanek w różnych kolorach, a potem wyklejaliśmy barwne hortensje. W drugiej połowie lutego zaczęliśmy tworzyć kartki wielkanocne techniką scrabooking. Pięknie wykrojone wzory kwiatów, zajączków, kogutów i innych elementów inspirowały seniorów do umieszczania ich na takich kartkach. Różnorodność zajęć arteterapii rozwija wrażliwość, wyobraźnię i twórcze myślenie.
Zdjęcia 1 i 2. Tworzenie stojaków pod wielkanocne pisanki. Źródło: MCUS.
Zdjęcia 3 i 4. Wycinanie ornamentów metodą emboosing. Źródło: MCUS.
Zdjęcia 5 i 6. Wycinanie i malowanie kwiatów z wytłaczanek do jajek. Źródło: MCUS.
Zdjęcia 7-9. Tworzenie wielkanocnych kartek metodą scrabooking. Źródło: MCUS.
Jednym z tematów naszych zajęć plastycznych była „Ptaszarnia”. Rozpoczęliśmy także prace nad dekoracjami wiosennymi i wielkanocnymi. Malowaliśmy jajka i kwiaty, a potem na szydełku powstały różnokolorowe kwiatki, które ozdobią płotek przed naszym Domem. Zajęcia plastyczne cieszą się dużym zainteresowaniem i sprawiają radość, gdyż oprócz malowania mieszkańcy spędzają czas na wspólnej rozmowie.
Zdjęcia 10-12. Prace plastyczne mieszkańców Domu. Źródło: MCUS.
14 lutego, w Dzień Świętego Walentego, mieliśmy spotkanie ze słodkim poczęstunkiem, a gośćmi specjalnymi była para zakochanych klaunów z Fundacji Czerwone Noski. W przedstawieniu pełnym zaskakujących improwizacji zaangażowali widownię do wspólnej zabawy. Radość i śmiech, którymi Czerwone Noski wypełniły salę sprawiły, że trudno było nam się z nimi rozstać.
Zdjęcia 13-15. Występ klaunów z Fundacji Czerwone Noski. Źródło: MCUS.
20 lutego na zaproszenie Prezydenta Wrocławia - Pana Jacka Sutryka, odwiedziliśmy siedzibę władz Miasta. Pan Prezydent przyjął nas serdecznie i przybliżył specyfikę swojej pracy oraz przedstawił plany na przyszłość. Dla upamiętnienia spotkania podarowaliśmy Panu Prezydentowi kompozycję z kolorowych kamyków na drewnianej podkładce.
Zdjęcia 16-17. Mieszkaniec Domu wręcza Prezydentowi Wrocławia pamiątkowy upominek. Źródło: MCUS.
W naszym Domu mamy różne gry stolikowe: szachy, warcaby, scrabble, bingo, karty i inne. Wielu zwolenników ma domino. Gracze emocjonują się i obmyślają różne strategie. Zamierzamy zorganizować zawody gry w domino - na początek w gronie mieszkańców naszego Domu, a w przyszłości turniej z udziałem mieszkańców zaproszonych z innych Domów.
Zdjęcie 18. Gra w domino. Źródło: MCUS.
Podczas kulinoterapii uczestnicy przygotowali ciasto kokosowe z budyniem i faworki. Potem w atmosferze satysfakcji i poczucia wspólnoty delektowaliśmy się pysznym efektem naszej pracy. Przyrządziliśmy też placki ziemniaczane, które są jednym z najpopularniejszych dań kuchni polskiej, a każdy przygotowuje tę potrawę nieco inaczej. Ponieważ domowe wypieki zawsze cieszą się zainteresowaniem, dlatego samodzielnie zrobiliśmy gofry i wyśmienity deser, który mieszkańcy mogli degustować w czasie zajęć.
Zdjęcie 19-20. Przyrządzanie placków ziemniaczanych. Degustacja domowego gofra. Źródło: MCUS.
Bal karnawałowy był okazją do wspólnego świętowania i integracji. Podczas wydarzenia wszyscy mieli możliwość tańca i śpiewu. Zorganizowaliśmy konkursy, które rozbudziły atmosferę zabawy i rywalizacji. Nie zabrakło także tradycyjnych potraw z okazji Tłustego Czwartku - na stole królowały pączki i faworki. Wydarzenie było pełne uśmiechów, muzyki i radości, tworząc niezapomniane wspomnienia dla jego uczestników.
Zdjęcie 21. Sala udekorowana na bal karnawałowy. Źródło: MCUS.
Warsztaty tworzenia kompozycji z kamieni na drewnie były organizowane we współpracy z innymi Domami MCUS. Seniorzy z naszego Domu jak i z innych placówek mieli okazję nauczyć się różnych technik pracy z drewnem i kamieniem, pod okiem doświadczonych instruktorów. Rozwijali swoje zdolności manualne, integrowali się i cieszyli tą kreatywną aktywnością. Takie wspólne przedsięwzięcia nie tylko rozwijają umiejętności, lecz również tworzą więzi społeczne i wzmacniają poczucie wspólnoty.
Zdjęcia 22-23. Praca nad kompozycją z kolorowych kamieni i drewna. Źródło: MCUS.
Terapeutyczna foka o imieniu Paro nadal gości w naszym Domu i coraz więcej mieszkańców może ją indywidualnie poznać. Powiększyła się grupa wielbicieli naszej Paro, którzy chętnie ją pielęgnują.
Zdjęcie 24. Mieszkanka pielęgnuje terapeutyczną fokę Paro. Źródło: MCUS.
26 lutego, wykorzystując słoneczną pogodę, wybraliśmy się na spacer na pilczyckie wały nad Odrą. Mieszkańcy licznie wyrazili chęć udziału w tej przechadzce. Podziwialiśmy piękno natury budzącej się do życia, delektowaliśmy się ciepłem słońca i malowniczym pejzażem. Spacer to zawsze moment na oderwanie się od codzienności i okazja do nawiązania bliższych relacji
Zdjęcia 25-27. Spacer w słonecznej aurze. Źródło: MCUS.