STYCZEŃ 2024
W DZIENNYM DOMU POMOCY PRZY UL. KARMELKOWEJ

Na początku stycznia wybraliśmy się na wrocławski jarmark bożonarodzeniowy. Pogoda była idealna, aby pospacerować po rynku.  Podziwialiśmy świąteczne dekoracje i budki, w których wystawcy sprzedawali pachnące przysmaki, upominki i inne różności. Rynek o tej porze roku wygląda zachwycająco. Po przechadzce, gorąca kawa/herbata na rozgrzewkę. Było to świetne rozpoczęcie nowego roku.

styczenDDPKarmelkowa1.png

Zdjęcie 1. Spacer po wrocławskim jarmarku bożonarodzeniowym. Źródło MCUS.

Z okazji Święta Trzech Króli, które przypada 6 stycznia, przygotowaliśmy korony ozdobione koralikami, świecidełkami, tasiemkami i koronkami. W takiej koronie każdy prezentował się jak król i królowa. Do tego dobraliśmy szaty i byliśmy gotowi na paradę. Nie zabrakło prac plastycznych, gier i zabaw tematycznie nawiązujących do tego święta, poznaliśmy jego historię i zwyczaje, a także zaśpiewaliśmy ,,Hej kolęda, kolęda!”.

styczenDDPKarmelkowa2.png        styczenDDPKarmelkowa3.png

styczenDDPKarmelkowa4.png

Zdjęcia 2-4. Kolorowanka z Trzema Królami, papierowe korony i nasi Klienci w koronach.
Źródło MCUS.

W styczniu swoje święto ma mądry i lubiany miś – Kubuś Puchatek. Z tej okazji wypełnialiśmy krzyżówki z hasłami inspirowanymi książką Aleksandra Milne, „odwiedziliśmy” Stumilowy Las oglądając fragmenty bajek, stworzyliśmy piękne prace plastyczne i poznaliśmy bliżej historię Kubusia i jego przyjaciół. Wysłuchaliśmy też mądrych powiedzonek tego misia i wzięliśmy sobie do serca jego lekcję o sile życzliwości i przyjaźni.

styczenDDPKarmelkowa5.png       styczenDDPKarmelkowa6.png

Zdjęcia 5 i 6. Krzyżówka i kolorowanka z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjacielem Kłapołuchym.
Źródło MCUS.

Z okazji niebieskiego poniedziałku (Blue Monday), który w tym roku wypadł 15 stycznia, posłuchaliśmy, jak ruch wpływa na różne aspekty naszego zdrowia. Zrobiliśmy też pracę plastyczną prezentującą niebo pełne kolorowych chmurek, zza których wyłania się słońce. Nie zabrakło niebieskich akcentów na ubraniach, które mieliśmy na sobie. Ten kolor przewodził także w grach i zabawach – układaliśmy słowa z liter składających się na słowo „niebieski”, wymienialiśmy jak najwięcej odcieni niebieskiego i uzupełnialiśmy tematyczne krzyżówki.

styczenDDPKarmelkowa7.png

Zdjęcie 7. Praca plastyczna przedstawiająca chmurki na niebie. Źródło MCUS.

W Dzień Babci i Dziadka gościliśmy zespół Amazonki. Będąc jeszcze w świątecznym nastroju, wysłuchaliśmy kolęd. Wraz z zespołem śpiewaliśmy i klaskaliśmy przy pieśniach biesiadnych, a słuchając dowcipów śmialiśmy się do rozpuku. Po występie zjedliśmy pyszne ciasta, wypiliśmy kawę. Nie zabrakło też słodkich podarunków i przepięknych kartek. To spotkanie zapamiętamy na długo, a wszystkim babciom i dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego.

styczenDDPKarmelkowa8.png       styczenDDPKarmelkowa9.png

Zdjęcia 8 i 9. Dekoracja z życzeniami dla babci i dziadka. Występ zespołu Amazonki. Źródło MCUS.

W ramach cyklicznych spotkań z przewodnikiem, obejrzeliśmy prezentację z cyklu: ,,Rynki w Polsce”. Pierwszym, który ,,odwiedziliśmy” był rynek wrocławski. Pan Jacek opowiedział niezwykle ciekawą historię tego miejsca, ilustrując ją pokazem zdjęć wrocławskiego rynku o różnych porach roku i prezentując jarmarki, które są wówczas organizowane. Nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.

styczenDDPKarmelkowa10.png

Zdjęcia 10. Przewodnik podczas prezentacji o rynkach w Polsce. Źródło MCUS.

Pod koniec stycznia odwiedziły nas dzieci z przedszkola ,,Tomcio Paluch”, które przygotowały występ z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Zaśpiewały trzy piękne piosenki o babci i dziadku, które przyjęliśmy gromkimi brawami. Po występie wspólne świętowaliśmy Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki. Zmierzyliśmy się z matematycznymi puzzlami, układankami i łamigłówkami. Nie zabrakło malowanek dla wielbicieli kolorów i kreatywności. Po wysiłku umysłowym był pyszny poczęstunek. Czas upłynął nam na rozmowach, śmiechu i wielu rozwiązanych łamigłówkach.

styczenDDPKarmelkowa11.png       styczenDDPKarmelkowa12.png

Zdjęcia 11 i 12. Międzypokoleniowe wspólne rozwiązywanie łamigłówek. Źródło MCUS.