AKTUALNOŚCI GRUDZIEŃ 2023- DZIENNY DOM POMOCY W. SKOCZYLASA 8

Grudzień – choć jest to ostatni miesiąc w roku, dla niektórych pozostaje najważniejszym. Nic dziwnego, w grudniu mamy wiele okazji do świętowania i spędzania czasu z rodziną. Jest to także czas refleksji – ostatnie chwile w danym roku sprzyjają pochyleniu się nad tym, jak ten rok przebiegł. Co dobrego mnie spotkało? Jakie trudności stanęły na mojej drodze? Jakie zmiany we mnie nastąpiły w tym roku? I co ważne – co przyniesie następny rok?  Nie da się ukryć, że grudzień jest miesiącem wyjątkowym. W atmosferze świątecznych dekoracji i dźwięków kolęd organizowaliśmy klientom atrakcje, zajęcia i zabawy okolicznościowe. Oto, co działo się w naszym Dziennym Domu w grudniu:

Terapia zajęciowa

Grudzień, miesiąc pełen magii i kreatywności, stał się prawdziwym oceanem możliwości podczas zajęć z arteterapii dla seniorów. Atmosfera w sali była nasycona entuzjazmem i chęcią tworzenia, a nasi seniorzy, pełni energii i zaangażowania, stali się prawdziwym źródłem inspiracji dla wszystkich.                   Na warsztatach seniorzy wykorzystywali różnorodne techniki, tworząc piękne dzieła sztuki świątecznej. Gwiazdy z masy solnej, zdobione techniką decoupage, emanowały elegancją i oryginalnością. Papierowe choinki, zrealizowane metodą origami, były nie tylko wyjątkowe, ale również niosły ze sobą tradycję dalekowschodnich sztuk rękodzielniczych. Kreatywność seniorów nie znała granic, a ich pomysłowość przy tworzeniu choinek z szyszek na plastrach drewna była zaskakująca. Dodając do tego uroczą szopkę oraz bombki i choinki z drewnianej sklejki ozdobionej sztuką decoupage i brokatem, uzyskaliśmy pełen zestaw świątecznych dekoracji, które emanują ciepłem i radością. Nie zabrakło również elementów związanych z naturą – drewniany płotek . To wspaniałe, że seniorzy z entuzjazmem i precyzją poświęcili swój czas, aby stworzyć te unikalne dzieła sztuki, które zdobią nasze wnętrza DDP. Ich zaangażowanie i entuzjazm sprawiły, że atmosfera była magiczna, a efekty pracy pełne serca i historii. Życzę im, aby ta twórcza energia towarzyszyła zawsze, niech kolejny rok przyniesie równie pełen radości i inspiracji czas wspólnego tworzenia. Niech każde spotkanie będzie kolejną okazją do dzielenia się pasją i czerpania satysfakcji z artystycznych dokonań.

DDPSkoczylasa001

Na zdjęciu seniorzy podczas zajęć z arteterapii – choinki z szyszek.  Źródło: Własne.

DDPSkoczylasa002

Zdjęcie przedstawia zajęcia z arteterapii podczas których seniorzy sztuka decoupage zdobili choinki i bombki . Źródło: Własne.

Zajęcia z psychologiem

W grudniu w trakcie zajęć z psychologiem seniorzy uczestniczyli w zajęciach integracyjnych i treningach umiejętności społecznych, które dały im możliwość wypowiedzenia się i bycia usłyszanym. Klienci w trakcie zajęć nawzajem dodają sobie odwagi, pocieszają się, śmieją się z przeżytych zabawnych momentów. Są dla siebie wzajemnym wsparciem i od siebie się również uczą. Oprócz tego, organizowane były liczne treningi funkcji poznawczych – pamięci, orientacji, kategoryzowania, funkcji wzrokowo-przestrzennych, uwagi i nie tylko. Korzystamy również z dostępnych narzędzi, takich jak „Proste i pomocne”, czy kart „Senior CUDER”.

DDPSkoczylasa003

Na zdjęciu seniorzy ćwiczą z narzędziem „Proste i pomocne”. Źródło: Własne.

DDPSkoczylasa004

Na zdjęciu mapa myśli stworzona podczas zajęć z psychologiem pt. „Co jest dla mnie ważne w Święta?”. Źródło: Własne.

Fizjoterapia

Rehabilitacja w Grudniu przebiegła z myślą o aktywnych seniorach jak i tych najsłabszych. Odbyły się ćwiczenia ogólnousprawniające, wzmacniające postawę. Seniorzy chętnie przychodzą na sale gimnastyczną. Fizjoterapeuta starannie dobiera ćwiczenia do indywidualnego procesu usprawniania seniora. Niektórzy wykonują ćwiczenia na matach, inni ćwiczenia z dużą piłką, taśmą rehabilitacyjną, laską, a inni na sprzętach, m.in. rower stacjonarny. Klienci są zadowoleni z zajęć fizjoterapeutycznych. Po dawce ćwiczeń czują się lepiej, ich stawy zaczynają się bardziej ruszać, a co za tym idzie zakres ruchomości się powiększa. Odbyły się również rozmowy na temat ruchu. Celem dalszej rehabilitacji jest utrzymanie dotychczasowej aktywności ruchowej bądź jej polepszenie.

Kulinoterapia

W grudniu nie obyło się bez wielu słodkich smakołyków przygotowanych z pomocą naszych klientów. Seniorzy mieli okazje do stworzenia jedynych w swoim rodzaju i pierników, a następnie ich dekorowania. Pierniki wyszły znakomite, a sam proces tworzenia dał naszym klientom wiele przyjemności. Udekorowane pierniki ozdobiły stoły podczas świątecznych spotkań.

DDPSkoczylasa005

Na zdjęciu klienci wycinają pierniczki z ciasta. Źródło: Własne.

DDPSkoczylasa006

Na zdjęciu klientka ozdabia pierniki długopisami i ozdobami cukrowymi. Źródło: Własne.

Świąteczne warsztaty z wolontariuszami z SP 95

To wspaniałe, że świąteczne warsztaty w grudniu w  DDP przyniosły tyle radości i wartościowego doświadczenia dla seniorów oraz wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 95 .Wykonywanie świątecznych kartek to nie tylko kreatywna zabawa, ale także sposób na przekazanie uroku i magicznego klimatu świąt.

To, że seniorzy i młodzież pracowali razem, aby stworzyć te wyjątkowe kartki, niewątpliwie tworzyło piękny most międzypokoleniowy. Opowiadania seniorów o panujących zwyczajach świątecznych zarówno dawniej, jak i obecnie, dodawały wyjątkowego kontekstu i głębi temu spotkaniu. Integracja tych dwóch pokoleń nie tylko umożliwiła wymianę doświadczeń, ale również umocniła więzi społeczne i wzajemne zrozumienie.

Przygotowanie świątecznych kartek pełnych uroku stało się pretekstem do dzielenia się historiami i tradycjami, co zapewne sprawiło, że czas spędzony razem był nie tylko twórczy, ale także edukacyjny i pełen wzruszeń. Ważne jest, że takie inicjatywy przyczyniają się do budowania społeczności opartej na szacunku, empatii i wspólnym dziedzictwie kulturowym.

 DDPSkoczylasa007

Zdjęcie przedstawia warsztaty z młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 95 - etap tworzenia kartek . Źródło: Własne.

DDPSkoczylasa008

Na zdjęciu widzimy efekt końcowy warsztatów – gotowe, kolorowe karki świąteczne. . Źródło: Własne.

6 grudnia w naszym domu pomocy odwiedził nas Święty Mikołaj wraz z jego uroczymi pomocnikami, tworząc niezapomniany przedświąteczny klimat, który rozpromienił naszych seniorów. Całe wydarzenie było pełne radości i uśmiechu, wprowadzając naszych podopiecznych w wyjątkowy nastrój świąteczny.

Mikołaj i jego pomocnicy zaprezentowali widowisko w zabawny sposób, zaskakując wszystkich swoją radosną energią. Rozdawanie prezentów było niezwykle miłe i emocjonujące. Dary zostały starannie przygotowane przez Fundację Święty Mikołaj dla Seniora, a każdy z seniorów otrzymał wymarzony prezent, który został opisany w osobistym, własnoręcznie napisanym liście.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym wolontariuszom za ich piękny gest i za to, że sprawili, że nasze święta stały się jeszcze bardziej wyjątkowe. To chwile pełne ciepła i życzliwości, które na długo pozostaną w pamięci naszych seniorów. Dziękujemy za dzielenie się radością i sprawienie, że ten czas był nie tylko magiczny, ale również pełen serdeczności i dobroci.

Wizyta w Muzeum WKS Śląsk

14 grudnia chętni seniorzy z naszego Domu wraz z mieszkańcem DPS-u przy ul. Rędzińskiej wybrali się do Muzeum WKS Śląsk. Muzeum znajduje się na Tarczyński Arenie, jest wyposażone w wiele bardzo ciekawych eksponatów, zdjęć i ekspozycji, jak również jest przystosowane do osób niepełnosprawnych. Przewodnik wprowadził nas w historię WKS-u, pokazywał nagrody zdobyte przez drużynę i opowiadał różne ciekawostki. Seniorzy byli bardzo zaciekawieni materiałami w Muzeum, a szczególnie salą stylizowaną na stadion, w której ściany tworzą ogromne ekrany a krzesła przypominają te na trybunach. Wizyta w Muzeum rozbudziła w naszych seniorach chęć do przyjścia na zbliżające się mecze.

DDPSkoczylasa009

Na zdjęciu klienci w jednej z sal w Muzeum WKS Śląsk. Źródło: Własne.

II Świąteczny konkurs .

To już drugi rok z rzędu, kiedy nasi seniorzy z radością biorą udział w świątecznym konkursie ozdób wykonanych z recyklingu. W tym roku postanowiliśmy zaskoczyć wszystkich kreatywnością naszych podopiecznych, którzy stworzyli niezwykłą panią skrzat z gałęzi świerku.

To wyjątkowe dzieło sztuki zainspirowane naturą stanowi doskonały przykład, jak można wykorzystać materiały z recyklingu do tworzenia oryginalnych ozdób świątecznych. Gałęzie świerku, które często byłyby uznane za odpad, zyskały nowe życie, przekształcone w uroczą postać .

Dziękujemy seniorom za ich wyjątkową kreatywność oraz zaangażowanie w przygotowanie tej niezwykłej ozdoby. Ich praca nie tylko podkreśla wartość recyklingu i dbałość o środowisko, ale także wnosi do świątecznego konkursu niepowtarzalny urok i oryginalność. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i talentu, którym dzielą się w tej radosnej atmosferze świąt. Oby kolejne lata przyniosły równie piękne i inspirujące dzieła sztuki wykonane z recyklingu!

 DDPSkoczylasa010

Zdjęcie przedstawia gotowe prace na II konkurs Świąteczne dekoracje. Źródło: Własne.

Przedświąteczne spotkanie seniorów w Restauracji Letniej.

W sobotę 16 grudnia przed świętami Bożego Narodzenia, nasi seniorzy usiedli do wspólnego stołu z przedstawicielami wrocławskich ośrodków wsparcia oraz prezydentem Wrocławia - Jackiem Sutrykiem. Całe spotkanie odbyło się w Restauracji Letniej, świątecznie przyozdobionej na tę okazję .Była choinka, tradycyjny barszcz z uszkami, karp, pierogi. Nie zabrakło serdecznych życzeń i wspólnie śpiewanych kolęd.

Wigilia Leśnicka

17 grudnia  w niedzielne popołudnie jak co roku na tarasach OPT Zamek odbyła się Leśnicka Wigilia , dla mieszkańców Leśnicy i okolic. W świątecznej atmosferze słuchaliśmy kolęd w wykonaniu Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Nr 2 oraz Chóru Osiedlowego Vocallinea. Nie zabrakło potraw świątecznych serwowanych przez Gospodę Leśnicką. Ponadto partnerzy( w tym nasz DDP SKOCZYLASEK)  przynieśli ciasta i upominki świąteczne . To było piękne spotkanie – Dziękujemy!!

 DDPSkoczylasa011

Zdjęcie przedstawia śpiewający chór Vocallinea podczas Wigilii Leśnickiej . Źródło: Własne

DDPSkoczylasa012

Zdjęcia przedstawiają upominki świąteczne Leśnickiej. Źródło: Własne

Jasełka dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 51 we Wrocławiu

18 grudnia seniorzy mieli przyjemność obejrzeć starannie przygotowane przez dzieci i nauczycieli z SP nr 51 Jasełka. Dzieci zaśpiewały piękne kolędy i przedstawiły świąteczne scenki. Seniorzy byli zachwyceni występem utalentowanej młodzieży. Każdy klient dostał od dzieci własnoręcznie wykonana przez nie kartkę świąteczną. Nie obyło się bez wzruszeń. Dziękujemy za piękny występ i starania włożone w jego przygotowanie. Do zobaczenia!

Spotkanie świąteczne z Anną Wyszkoni

19 grudnia mieliśmy niezwykłą okazję gościć w naszym DDP artystkę polskiej sceny muzycznej oraz filantropkę – Annę Wyszkoni. Piosenkarka była już drugim z ambasadorów Wrocławskiego Roku dobrych Relacji, którego mieliśmy zaszczyt zaprosić do nas. W zeszłym roku był nim Andrzej Piaseczny. Podczas spotkania z panią Wyszkoni seniorzy wraz z gośćmi z Klubu Fantazja oraz Klubu Integracji Społecznej mieli okazję zadać pytania artystce. Rozmawialiśmy wspólnie o tradycjach świątecznych, o tym, co jest dla nas ważne w ten czas. Oprócz tego mogliśmy dowiedzieć się nieco o tajnikach pracy w showbiznesie, a także o ciekawych kampaniach i projektach wspierających ludzi w potrzebie (np. „Rok Dobrych Relacji”, „Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję”). Dziękujemy pani Ani za inspirujące spotkanie oraz pełną domowego ciepła rozmowę. Liczymy, że wkrótce znów się spotkamy!

Wigilia w Dziennym Domu Pomocy

Tradycyjnie jak co roku, nasz Dom zorganizował wewnętrzną Wigilię, tym razem 20 grudnia. Na to wyjątkowe spotkanie zaprosiliśmy wyjątkowych gości – panią dyrektor MCUS, Milenę Blabuś, oraz naszego sympatycznego wodzireja, pana Wojciecha Macha, który swoim celnym humorem ubarwił naszą Wigilijną atmosferę.

Cieszymy się, że mogliśmy również powitać zespół "Radośni", którego energia i muzyczny talent bez wątpienia wprawiły wszystkich w znakomity nastrój. Ich kolędowanie, granie i śpiew sprawiły, że nasza Wigilia stała się jeszcze bardziej magiczna i pełna radości.

Nie zapomnieliśmy również o duchowym wymiarze świąt – specjalnie dla nas, ksiądz proboszcz Leśnicy przybył, aby rozpocząć uroczystą kolację wigilijną, dzieląc się opłatkiem z naszymi seniorami.

Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania seniorzy zostali obdarowani paczkami, przygotowanymi z serca przez Miejskie Centrum Usług Socjalnych. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, które sprawiły, że nasza wewnętrzna Wigilia była niezapomnianym przeżyciem. Wszyscy wspólnie stworzyliśmy wyjątkowy moment, pełen radości, muzyki i wzruszeń. Niech te chwile pozostaną w sercach wszystkich uczestników jako piękne wspomnienie świątecznego spotkania.

DDPSkoczylasa013
Na zdjęciu Zespół Radośni podczas wigilii w Dziennym Domu Pomocy przy W. Skoczylasa. Źródło: Własne

Początek formularza

Jasełka uczniów Szkoły Podstawowej nr 22 we Wrocławiu

21 grudnia zawitały u nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 95 we Wrocławiu. Przedstawiły nam wyjątkowy spektakl. Uczniowie pięknie zaśpiewali kolędy i pastorałki, a także wykonali niezapomnianą choreografię z wykorzystaniem lampionów. Dzieci przebrane za aniołki wprowadziły na twarze seniorów uśmiech i wyraz czułości. Będziemy długo wspominać Wasz występ, dziękujemy!

Zbiórka na TOZ Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu

W grudniu w naszym Dziennym Domu została zorganizowana akcja na rzecz Wrocławskiego Schroniska. Seniorzy, ich opiekunowie, a także personel zbierał koce, ręczniki, suchy chleb, podkłady higieniczne dla potrzebujących mieszkańców Schroniska. Uzbierało się niemało darów – za takie zaangażowanie ze strony naszych klientów jesteśmy ogromnie wdzięczni. 21 grudnia udaliśmy się z wybranymi osobami do Schroniska, aby przekazać datki i zwiedzić nieco placówkę. Liczymy, że zebrane przez nas rzeczy przydadzą się w Schronisku. Taka akcja i możliwość zrobienia dobrego uczynku dla bezbronnych istot była dla klientów, ale również dla personelu, ważnym elementem tegorocznych przygotowań świątecznych.

DDPSkoczylasa014

Na zdjęciu ulotka dotycząca zbiórki na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Źródło: Własne.

DDPSkoczylasa015
Na zdjęciu efekt ogłoszonej zbiórki na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Źródło: Własne.

DDPSkoczylasa016

Na zdjęciu budynek Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu przy ul. Ślazowej 2. Źródło: Własne.

 DDPSkoczylasa017

Na zdjęciu pisemne podziękowania dla Dziennego Domu Pomocy przy ul. Skoczylasa (MCUS) od Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Źródło: Własne.

Świąteczny występ chóru sołtysów – Dyszkant

29 grudnia, już jako ostatni w tym roku, wystąpił dla nas chór Dyszkant, składający się z.. sołtysów. Wszyscy członkowie chóru, w którymś momencie swojego życia pełnili funkcję sołtysa. Teraz natomiast oddają się swojej pasji, jaką jest muzyka. Wykonali wzruszające i wpadające w ucho pastorałki z podkładem muzycznym. Męskie i damskie głosy pięknie przeplatały się w harmonii, podczas koncertu uśmiech sam wkradał się na twarz. Nasi seniorzy byli zachwyceni. Dziękujemy za wspaniały występ. Liczymy, ze wkrótce spotkamy się znowu! Do zobaczenia!

 DDPSkoczylasa018

Na zdjęciu śpiewający Chór Sołtysów podczas wspólnego kolędowania w Dziennym Domu Pomocy przy ul. W. Skoczylasa 8. Źródło: Własne