Grudzień 2023 r.

DDPKosciuszki001

Dzienne Domy Pomocy przy ulicach; Komuny Paryskiej, T. Kościuszki, Skwierzyńskiej i S. Żeromskiego.

I nastał ostatni miesiąc roku – grudzień. Czas podsumowań i refleksji o tym co działo się                          w minionym roku. Mamy swoje kalendarium, które wywieszamy na tablicy korkowej i które przypomina nam co będzie kolejnego dnia. To ważne – to jest trening pamięci i koncentracji. Przypomina nam jakie wydarzenia nas czekają.  

DDPKosciuszki002

Źródło: własne; ALT: tablica korkowa na której umieszczone są wszystkie ważne wydarzenia w grudniu.

SPOTKANIA INTEGRACYJNE

Grudzień był dla naszych podopiecznych miesiącem spotkań. Do naszych domów przychodzili ludzie dobrego serca, którzy chcieli przyczynić się choć do odrobiny radości drugiego człowieka. Jako pierwsza pojawiła się u nas młodzież, która przyniosła świąteczne drzewko przyozdobione przeróżnymi ozdobami świątecznymi (DDP przy ul. Komuny Paryskiej).

Grupa naszych klientów 16 grudnia brała udział we wspólnym przedświątecznym obiedzie                   w Restauracji Letniej we wrocławskim Zoo. Seniorzy spotkali się z Prezydentem Wrocławia              p. Jackiem Sutrykiem oraz przedstawicielami różnych organizacji i wrocławskich ośrodków pomocowych. Atmosfera podczas spotkania była bardzo świąteczna i podniosła.

Wystrój restauracji był przepiękny. Na twarzach seniorów widoczne było wzruszenie. Na każdym stole był tradycyjny barszcz z uszkami, karp, pierogi. Było uroczyście i bardzo świątecznie.

DDPKosciuszki003

Źródło: własne; ALT: Seniorzy spożywający kolację przedświąteczną w Restauracji Letniej we wrocławskim ogrodzie zoologicznym Zoo.

Tradycją się już stało spotkanie w Przedszkolu nr 87. Klienci  DDP, uczestniczyli w Jasełkach. Na tą uroczystość upiekliśmy pierniczki i wręczyliśmy pięknie udekorowane słodkości dzieciom, które przepięknie występowały na scenie.

DDPKosciuszki004

Źródło: własne; ALT: polukrowane pierniki zapakowane w celofan dla przedszkolaków.

DDPKosciuszki005

Źródło: własne; ALT: Przygotowana scena do Jasełek w Przedszkolu nr 87 na której występowały dzieci.

 

Również seniorzy z DDP z Komuny Paryskiej w ramach stałej współpracy, otrzymali zaproszenie  z Technikum nr XIII na Jasełka, które odbyły się  w szkole przy ulicy Worcella 3.                                      

Spotkania wielopokoleniowe dla naszych podopiecznych to ogromna radość z integracji              z młodym pokoleniem. Autentyczność dzieci i ich postawa wobec starszych ludzi to cenne chwile dla naszych seniorów - bardzo chętnie korzystają z takich uroczystości.                                                                       

KULINOTERAPIA

Jak co roku w grudniu piekliśmy pierniczki. W naszych domach unosił się zapach cynamonu, przypraw korzennych, pomarańczy i wanilii. W ramach zajęć z kulinoterapii wyrabialiśmy  ciasto by potem wykrawać z foremek różne piernikowe figurki, a po upieczeniu ozdabialiśmy je lukrem i dekorowaliśmy kolorowymi posypkami. To taka integracja przedświąteczna by pomału przygotowywać się do świąt.

DDPKosciuszki006

    Źródło: własne; ALT: upieczone pierniki na stole.                                            

 DDPKosciuszki007

Źródło: własne; ALT: tablica korkowa na której jest dekoracja z Mikołajem i prezentami.

Z ogromną radością wyczekiwaliśmy na Św. Mikołaja. Wielki finał odbył się 6 grudnia.              To dzięki „Fundacji Święty Mikołaj dla seniora” marzenia naszych klientów się spełniły. Wszystkie listy pisane przez naszych klientów zostały zrealizowane. Już od listopada do naszych domów napływały paczki – ogromne i kolorowe, pięknie zapakowane i ładnie opisane. Z uśmiechem na twarzy nasi Seniorzy przyglądali się darczyńcom, którzy sami doręczali prezenty i byli wdzięczni za ich hojność. Choć każda paczka była zakodowana to jednak sam fakt przybycia do DDP dla seniorów było wielkim wydarzeniem.

DDPKosciuszki008

Źródło: własne; ALT: napis witaj Święty Mikołaju oraz Mikołaj czekający na seniorów.

DDPKosciuszki009

Źródło: własne; ALT: prezenty otrzymane od

Mikołajów z  „Fundacji Święty Mikołaj dla seniora”.

w DDP przy ulicy Skwierzyńskiej.

 Świąteczny konkurs na najładniejszą dekorację świąteczną w MCUS.

Kolejny raz nasi klienci z DDP wzieli udział w konkusie na najpiękniejszą dekoracje świąteczną. Trzecie miejsce w konkursie otrzymała dekoracja z DDP Kościuszki.

DDPKosciuszki010

Źródło: własne; ALT: choinka na plastrze drewna z DDP Kościuszki, zajęła

III miejsce w konkursie na najładniejszą dekorację świąteczną w MCUS

UROCZYSTE SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE

 DDPKosciuszki011

Źródło: własne; ALT: przygotowana na jadalni dekoracja świąteczna z napisem „Wesołych Świąt”.

Tradycją w naszych domach jest uroczyste spotkanie świąteczne, na które wszyscy czekają. Dla wielu seniorów to jedyne wspólne świętowanie z uwagi na to, że są to ludzie samotni. Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy. Zapominamy o niesnaskach i zasiadamy wspólnie do stołu, który jest symbolem pojednania, milości, uznania i budowania więzi.

Z życzeniami świątecznymi do naszych domów przyjechała Pani wicedyrektor Milena Blabuś. Zaśpiewaliśmy wspólnie kolędę i zlożyliśmy wzajemne życzenia. Nasi klienci podziękowali za możliwość korzystania z Dziennych Domów Pomocy, które są dla nich namiastką domu i ciepła rodzinnego. Były też słowa uznania dla Kierownictwa oraz całego personelu za ogromny wkład  i zaangażowanie w codzienność Dziennych Domów Pomocy.

                                

 

Klienci z DDP ze Skwierzyńskiej jak co święta chcieli podzielić z najbardziej potrzebujacymi różnymi produktami. Każdy przyniósł co miał by jak powiedział Richard Dehmel (…) Odrobina dobra, okazana drugiemu człowiekowi, lepsza jest niż cała miłość do ludzkości (…)

 DDPKosciuszki012

Koniec roku zakończyliśmy zabawą sylwestrową oczekując Anno Domini 2024 J