DDPKarmelkowa001

Maria Konopnicka

Zima

 

Nasza zima biała,

Chustą się odziała,

Idzie, idzie do nas w gości,

W srebrnych blaskach cała!

Włożyła na czoło,

Księżycowe koło,

Lecą z płaszcza gwiazdy złote,

Gdy potrząśnie połą.

Z lodu berło trzyma,

Tchu, ni głosu niema,

Idzie, idzie, smutna, cicha,

Ta królowa zima!

            Idzie martwą nogą,

           Wyiskrzoną drogą,

Postanęły rzeki modre,

Do morza nie mogą.

Gdzie stąpi, gdzie stanie,

Słychać narzekanie:

— Oj biedne my kwiaty, trawy

Co się z nami stanie! —

Przed nią tuman leci,

Straszy małe dzieci...

A my dalej do komina:

Nie puścim waszeci!

W grudniu spotkaliśmy się z Panem Marcinem, który jest pracownikiem Straży Miejskiej Wrocławia. Pan Marcin przeprowadził bardzo ciekawe szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. W przystępny sposób pokazał nam jak udzielać pierwszej pomocy i przekazał nam ważne informacje i zasady, które należy znać takiej pomocy udzielając.

DDPKarmelkowa002

ALT: źródło własne. Zdjęcia przedstawiają Pana Marcina z fantomem do udzielania pierwszej pomocy.

W ramach cyklicznych spotkań z przewodnikiem wrocławskim spotkaliśmy się z Panem Jackiem. Pan Jacek poprowadził spotkanie na temat ,,Marzenia warto spełniać”. Wspólnie wysłuchaliśmy Pana przewodnika i zatopiliśmy się we wspaniałym świecie marzeń. Największym marzeniem naszych klientów jest pozostanie w dobrym zdrowiu, nieustające poczucie bycia potrzebnym, możliwość bycia aktywnym i samodzielnym. Poza tymi największymi marzeniami podzieliliśmy się tymi mniejszymi, ale równie ważnymi – o tym by zawsze dopisywała nam słoneczna pogoda, byśmy realizowali swoje pasje, pielęgnowali i nawiązywali nowe przyjaźnie, czytali tylko dobre książki…. Mamy nadzieję, że się spełnią!

6 grudnia odwiedził nas Mikołaj! W ramach akcji charytatywnej Fundacji ,,Święty Mikołaj dla Seniora” otrzymaliśmy piękne paczki . Od 3 lat Fundacja zaprasza naszych Seniorów do pisania listów ze swoimi potrzebami i marzeniami. Listy te poprzez stronę internetową Fundacji trafiają  do Świętych Mikołajów, czyli ludzi o wielkich sercach. Cyt.: „Chociaż często podarki, to spełnienie wielu podstawowych potrzeb naszych Seniorów, to jednak prawdziwym prezentem, realizowanym w ramach akcji „Święty Mikołaj dla Seniora” są łzy wzruszenia, pokonywanie samotności, budowanie relacji i dostrzeżenie drugiego człowieka. Nie mamy wątpliwości, że to właśnie te prezenty tworzą magię świąt... nie tylko dla Seniorów, ale także dla każdego Świętego Mikołaja, który wybrał list”, pisze Fundacja na swojej stronie. Paczki od darczyńców wręczył Święty Mikołaj we własnej osobie.

DDPKarmelkowa003 DDPKarmelkowa004

ALT: źródło własne. Zdjęcia przedstawiające górę prezentów, które są opakowane w świąteczny papier.

W ramach spotkań integracyjnych odwiedziła nas młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 28. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy, tworzyliśmy ozdoby świąteczne, które następnie zawisły na tablicy korkowej, która wita każdego, kto wchodzi do naszego Ośrodka. Ponadto czas umilały nam różnego rodzaju gry planszowe i pyszne przekąski. Przeprowadziliśmy też wiele międzypokoleniowych rozmów, które uświetniały anegdoty naszych klientów, świetne żarty i życiowe historie.

DDPKarmelkowa005 DDPKarmelkowa006 DDPKarmelkowa007

ALT: źródło własne. Zdjęcia przedstawiające tworzenie świątecznych dekoracji - choinek z papieru. Gotowe choinki są wywieszone na korkowej tablicy.

20 grudnia spotkaliśmy się razem przy świątecznym stole. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy przy migoczących światłach choinki, wysłuchaliśmy pięknego występu artystycznego śpiewaczki operowej Weroniki Ogonowskiej, a także koncertu gitarowego. Było to spotkanie bogate w atrakcje! Nie zabrakło również pięknych prezentów, ręcznie robionych kartek z życzeniami świątecznymi i pysznych tradycyjnych potraw wigilijnych. Wigilię uświetniła również wizyta Radnej Miasta Wrocławia Pani Marty Kozłowskiej oraz Dyrektora MCUS pani Partycji Karpicz.

DDPKarmelkowa010 DDPKarmelkowa009 DDPKarmelkowa011

ALT: źródło własne. Zdjęcia przedstawiają choinkę, zastawiony stół wigilijny i świąteczne kartki.

Pod koniec roku odwiedziła nas Przewodnicząca Rady Osiedla Oporów Pani Alina Drapella-Hermansdorfer, która jest architektem z wyszktałcenia. Poprowadziła bardzo ciekawe spotkanie na temat szopek krakowskich. Dowiedzieliśmy się jak wygląda tradycyjna szopka krakowska i jakie są jej rodzaje. Prezentacja przedstawiona przez Panią Alinę była pełna zdjęć przepięknie zdobionych szopek. Wszyscy wpatrywaliśmy się nie z zachwyceniem!

DDPKarmelkowa012 DDPKarmelkowa013

ALT: źródło własne. Zdjęcia przedstawiają prezentacje dotyczącą szopek krakowskich.

29 grudnia urządziliśmy wystrzałową zabawę Sylwestrową! Bawiliśmy się przy muzyce w pięknie udekorowanej sali. Dekoracje były kolorowe i wesołe, a największą uwagę przykuwał wielki napis zapowiadający nadchodzący nowy rok 2024. W świetnym stylu pożegnaliśmy stary rok i nie możemy się doczekać co przyniesie kolejny! Mamy nadzieję, że będzie tak udany jak 2023.

DDPKarmelkowa014                     DDPKarmelkowa015

ALT: źródło własne. Zdjęcie przedstawia wiszący papierowy napis 2024 i papierowe girlandy. Osoby tańczą w rytm muzyki.