Luty. Jest to najkrótszy miesiąc w roku, niezależnie czy ma 28 czy 29 dni w roku przestępnym. Stoją za tym nie tylko względy astronomiczne, czy chęć szybszego pozbycia się zimy, ale przede wszystkim tradycje historyczne. Kilka razy w dziejach próbowano je zmienić, dodając lutemu dzień trzydziesty.
Arteterapia
Mieszkańcy w lutym poczuli tęsknotę za wiosną, dlatego tez ich prace miały motyw wiosenny. Mieszkanki, bo w głównej mierze to kobiety zajmują się pracami artystycznymi za motyw przewodni obrały sobie kwiaty. Zostały stworzone obrazy oraz rośliny z bibuły. Zajęcia z arteterapii pozwalają naszym mieszkańcom wyrazić siebie poprzez sztukę. Gotowe pracę zdobią korytarze naszego domu
Mieszkanka trzyma papierowe kwiaty. Papierowe kwiaty.
Mieszkanka maluje na arteterapii.
Bal Karnawałowy
Bal Karnawałowy to czas zabawy, tańca, radości. Rozpoczynający się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończący we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Mieszkańcy karnawał obchodzili w sposób śpiewający. Postawili na dobrą zabawę w postaci karaoke oraz tańców. Dodatkowym atutem zabawy była przystrojona sala z efektami specjalnymi. Na końcu czekał na nich obfity poczęstunek oraz ciepły napój.
Bal karnawałowy.
Mieszkańcy śpiewają na balu.
Walentynki
Coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Mieszkańcy aby uczcić ten dzień postanowili spotkać się w większym gronie przy łakociach i kawce. Chcieli zrobić dla siebie coś miłego i stworzyli serca na których napisali dobre słowo. Pod koniec spotkania każdy z nich wręczył drugiej osobie taki oto upominek na znak miłości do bliźniego.
Serca na walentynki. Zrobione serca dla mieszkańców.
Mieszkanka trzyma prezent.
Kulinoterapia
Kulinoterapia to jedne z ulubionych zajęć mieszkańców. Tworzą na nich różnego rodzaju wypieki jak i słone potrawy. W lutym ze względu na zbliżający się tłusty czwartek postanowili poświecić czas na zrobienie faworków, które mieli okazję spróbować następnego dnia. Luty to miesiąc słodkości dlatego seniorzy przedłużyli sobie tłusty czwartek i zrobili jeszcze oponki. Fani słonych potraw postawili na swoim i zrobili placki ziemniaczane. Kulinoterapia to zajęcia na których mieszkańcy uczą się samodzielności, kreatywności, a także współdziałania z innymi osobami.
Kulinoterapia. Placki ziemniaczane.
Przygotowane ciasto na oponki. Faworki i pączki na Tłusty Czwartek.
Faworki. Oponki.
Tłusty czwartek
W tym roku Tłusty Czwartek przypadł 16 lutego. Mieszkańcy ochoczo przybywali na świetlice aby móc wspólnie uczcić ten słodki dzień. Czekały na nich ciekawostki związane z tym dniem a potem degustacja pączków i faworków, które były przygotowywane dzień wcześniej na kulinoterapii. Seniorzy chętnie ze sobą rozmawiali, śmiali się zajadając przy tym pyszne wypieki. Ze spotkania wyjechali zadowoleni i najedzeni.
Pączki z lukrem i posypka. Impreza – Tłusty Czwartek.
Tłusty Czwartek
Pawilon Czterech Kopuł
Gmach Pawilonu Czterech Kopuł to nie tylko ciekawy obiekt architektoniczny, ale i siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej. To także jedna z najważniejszych kolekcji malarstwa i rzeźby w Polsce. W budynku przy Hali Stulecia prezentowane są prace najciekawszych polskich artystów XX i XXI wieku, w tym Abakanowicz, Nowosielskiego, Witkacego, Makowskiego czy Beksińskiego. Nasi mieszkańcy lubią sztukę dlatego tez postanowili odwiedzić to miejsce. Od samego początku wszyscy byli pod wrażeniem wystawy stałej. Mieszkańcy szczegółowo oglądali wystawę dzieląc się przy tym swoimi spostrzeżeniami.
Mieszkańcy przed Pawilonem Czterech Kopuł. Wystawa.
Wystawa.
Wystawa. Mieszkańcy w Pawilonie Czterech Kopuł.
Stracisz dane, stracisz pieniądze – prelekcje
„Stracisz dane, stracisz pieniądze” to ogólnopolska kampanii społeczna mająca na celu przestrzec przed najczęściej występującymi formami oszustw, mającymi na celu kradzież danych konsumentów. Kampania ma zwiększyć świadomość oraz bezpieczeństwo ludzi. Przeprowadzona prelekcja miała na celu ostrzec naszych mieszkańców przed oszustami. Na początku mogli zobaczyć opinie specjalistów na temat oszustw a potem wdali się w dyskusje na ten temat. Mieszkańcy opuścili spotkanie bogatsi o wiedzę, która pomoże im uniknąć podobnych sytuacji.
Oszczędzanie energii -spotkanie tematyczne
Wraz z mieszkańcami spotkaliśmy się aby porozmawiać o oszczędnościach a w głównej mierze o oszczędzaniu energii. Specjalnie na spotkanie zostały wydrukowane obrazki, które miały przybliżyć im powód oraz sposoby oszczędzania. Spotkanie miało charakter dyskusyjny, każdy z seniorów miał prawo wypowiedzieć swoją opinie na ten temat. Na samym końcu zrobiliśmy podsumowanie, które, jak wynika z relacji mieszkańców, przybliżyło im problem.
Oszczędzanie energii- spotkanie tematyczne. Oszczędzanie energii- spotkanie tematyczne.
Cykliczne gry towarzyskie, gra w BINGO
Cykliczne gry ruchowe, gra w boule
Gra bingo wpływa pozytywnie na koncentracje, skupienie oraz spostrzegawczość u mieszkańców. Ponadto dzięki spotkaniom mogą nawiązywać relacje towarzyskie, które często przeradzają się w przyjaźń. Mieszkańcy uwielbiają zdrową rywalizacje, która towarzyszy tej grze. Przy kawie, łakociach oraz w dobrym towarzystwie miło spędza się czas.
Gra w boule sprawia, że w mieszkańcach odzywa się duża chęć rywalizacji. Gry ruchowe to dobra okazja do dodatkowej aktywności fizycznej. Podczas spotkania atmosfera jest przyjazna oraz radosna. Przekąski oraz napoje są kolejnym pozytywnym aspektem spotkań. Gra ta pomaga im również w nawiązywaniu nowych relacji.
Gra w Boule. Mieszkańcy grają w Boule.
Cykliczne gry stolikowe, gra w karty i warcaby
Gra w karty oraz w warcaby pozwala mieszkańcom poćwiczyć pamięć krótko i długotrwałą oraz koncentrację. Dzięki spotkaniom mogą zacieśnić istniejące już relacje lub nawiązać nowe. Cykliczne zajęcia są dla nich odskocznią od życia codziennego. Grze bardzo często towarzyszy duża dawka śmiechu i rozmów. Przekąski i ciepłe napoje sprawiają, że zajęcia stają się jeszcze przyjemniejsze.
Gra w warcaby z mieszkańcem
Mieszkańcy grają w tysiąca.
Cykliczne zajęcia czytelnicze
Mieszkańcy chętnie uczestniczą w zajęciach czytelniczych grupowych jak i indywidualnych. Rozmawiają o treści książek, przeczytanej prasie, wiadomościach czy nowinkach kulinarnych. Ponadto przy okazji korzystają z biblioteki, która jest wyposażona w książki o różnej tematyce. Zajęcia te pomagają im przenieść się w świat romansu, fantazji oraz kryminałów. Ponadto biblioteka jest również wyposażona w audiobooki, które mieszkańcy (posiadający sprzęt komputerowy) chętnie wypożyczają.
Mieszkańcy na zajęciach czytelniczych. Zajęcia czytelnicze.