Grudzień 2022 r. w Dziennych Domach Pomocy przy ul.; Komuny Paryskiej, Kościuszki, Skwierzyńskiej i Żeromskiego.

 

 DDPKosciuszki1    

 „Tymczasem przyszedł grudzień.

Kocham grudniowe poranki, pierwsze przymrozki, żałosne drzewa bez liści.

Każdy miesiąc cieszy mnie z innych przyczyn, ale tylko grudzień – wzrusza.”

                                                                                                   Krystyna Siesicka „Zapałka na zakręcie”.

 

Grudzień w naszych DDP przebiegał bardzo nastrojowo, kulinarnie, zajęciowo - terapeutycznie, świątecznie oraz gościnnie – aż tyle się działo...

SPOTKANIA INTEGRACYJNE

DDP przy ul. Komuny Paryskiej, odwiedzili licealiści z XIII LO w ramach spotkania przedświątecznego. Uczniowie przynieśli nam piekną choinkę, udekorowaną ozdobami, które sami wykonali. Złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia – było bardzo uroczyście i miło.

Klienci z DDP przy ul. Skwierzyńskiej na zaproszenie Przedszkola nr 87, uczestniczyli                 w Jasełkach. Dzieci sprawiły ogromną radość uczestnikom przedstawienia – były nawet łzy wzruszenia.

 DDPKosciuszki2

Źródło: własne; ALT: przygotowana scena w przedszkolu, przedstawiająca tekst kolędy (…) Bóg się rodzi (…) na której występowały dzieci.

Również do DDP przy ul. Komuny Paryskiej zawitały z życzeniami świątecznymi dzieci                 z Przedszkola nr 146.          

    DDPKosciuszki3   DDPKosciuszki4

Źródło: własne; ALT: kartka świąteczna z życzeniami przygotowana przez przedszkolaków.

Spotkań nie było końca - młodzież z Technikum nr XIII zaprosiła klientów z Komuny Paryskiej i Kościuszki na przedstawienie Jasełkowe wraz z poczęstunkiem.

   DDPKosciuszki5

Źródło: własne; ALT: przygotowana scena w Technikum nr XIII, przedstawiająca uczniów występujących na estradzie.

Odwiedziny w szkołach czy też wizyty przedszkolaków dla naszych seniorów to ogromna radość ze spotkania z młodym pokoleniem. Autentyczność dzieci i ich postawa wobec starszych ludzi to cenne chwile dla naszych seniorów - bardzo chętnie korzystają z takich uroczystości i nawet zła pogoda nie przeszkadza w dotarciu na spotkanie.

                                                                         

KULINOTERAPIA

Grudzień to czas wypieków: ciasteczka, pierniczki – jednym słowem same frykasy. W naszych domach, również odbywały się zajęcia z kulinoterapii, podczas których wypiekaliśmy pierniki. Było też wsparcie od młodzieży z XV LO – wycinali z różnych foremek  pierniczki następnie je wypiekali i dekorowali. Przy takiej współpracy efekt naszego rękodzieła był oszałamiający nie mówiąc o zapachu, który roznosił się po całej kamienicy Komuny Paryskiej.

 DDPKosciuszki6

Źródło: własne; ALT: upieczone pierniki na stole.     

 DDPKosciuszki7

Źródło :własne; ALT: zapakowane pierniki w celofan i kartka świąteczna przygotowane jako podarunek 😉       

                                           

TERAPIA ZAJĘCIOWA

Nie zabrakło u nas również gimnastyki, którą urozmaicały studentki AWF w ramach praktyk. Była zumba i elementy salsy – ćwiczenia na siedząco.

Przygotowywaliśmy dekoracje świąteczne i stroiki, którymi ozdabialiśmy nasze sale. Inwencji twórczych było sporo od choinek z szyszek, z wełny, z materiału; różnych szopek aż po aniołki i gwiazdy. Każdy mógł wybrać coś dla siebie – to co mu się podobało.

  DDPKosciuszki8

Źródło: własne; ALT: szopka wykonana przez klientów z naturalnych elementów: szyszek, mchu i patyków.                                                                          

 DDPKosciuszki9

Źródło: własne; ALT: wykonane przez seniorów z materiału choinki    i woreczki świąteczne .                              

 DDPKosciuszki10

Źródło: własne; ALT: wykonane przez seniorów z materiału tekstylnego, choinki umocowane na patyku i przyklejone na okrągłym plastrze drewna.

 DDPKosciuszki11

Źródło: własne; ALT: wykonane przez seniorów śnieżynka z białych torebek śniadaniowych.

Wspólnie wykonaliśmy kartki świąteczne, którymi zostali obdarowani nasi przełożeni .

DDPKosciuszki12

Źródło: własne; ALT: kartki świąteczne wykonane przez seniorów DDP przy ul. Skwierzyńkiej.

 MIKOŁAJ

Dzień 6 grudnia znają nie tylko dzieci – to dzień kiedy Św. Mikołaj obdarowuje prezentami. Do naszych domów również zawitał dzięki „Fundacji Święty Mikołaj dla seniora”. Nasi klienci pisali listy do Św. Mikołaja i radość była ogromna gdy marzenia z listów się spełniły.

DDPKosciuszki13

Źródło: własne; ALT: prezenty otrzymane od Św. Mikołaja w DDP przy ulicy Skwierzyńskiej.

Z uwagi na dużą ilość prezentów Św. Mikołaj poprosił o pomoc „Śnieżynki” i renifery w które wcieliła się kadra DDP ze Skwierzyńskiej.

 Świąteczny konkurs na najładniejszą dekorację świąteczną w MCUS.

Nasi kliencji z DDP wzięli udział w konkusie na najpiękniejszą dekoracje świąteczną. Pierwszą nagrodę otrzymał nasz klient Pan Grzegorz z DDP Kościuszki, który wykonał szopkę, trzecie miejsce przypadło Klientce Pani Marianne z DDP Komuny Paryskiej za wykonanie 97 cm choinki z pomalowanych ręcznie szyszek.

 DDPKosciuszki14

Źródło: własne; ALT: szopka wykonana przez Pana Grzegorza, który otrzymał I miejsce w konkursie na najładniejszą dekorację świąteczną w MCUS.

DDPKosciuszki15

 Źródło: własne; ALT: choinka wykonana przez Panią Mariannę, która zajęła III miejsce w konkursie na najładniejszą dekorację świąteczną w MCUS.

 

UROCZYSTE SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE       

DDPKosciuszki16             

Źródło: własne; ALT: tablica korkowa na której przygotowana jest dekoracja świąteczna z życzeniami „Wesołych Świąt”.

Wigilia z łaciny Vigila – oznacza czuwanie. W tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie.

Jak co roku w naszych domach odbywa się uroczyste spotkanie świąteczne, na które wszyscy czekają. Wielu seniorów to ludzie samotni, bo ich najbliżsi już odeszli i z westchnieniem wspominają rodzinne wieczerze sprzed wielu lat. Był to czas wyjątkowy, bo nasi klienci mogli poczuć namiastkę ciepła i rodzinnej atmosfery, którą stanowi społeczność naszych dziennych domów. Składanie życzeń, łamanie się opłatkiem, wspólny posiłek i kolędoawnie to jeszcze większa integracja i otwarcie się na drugiego człowieka.

 DDPKosciuszki17

Źródło: własne; ALT: świąteczne nakrycie stołu w tonacji biało – czerwono – zielonej, leżące sztućce i porozkładane serwetki świąteczne.

 

Do naszych domów z życzeniami świątecznymi przyjechała Pani wicedyrektor Milena Blabuś – zaśpiewaliśmy wspólnie kolędę i było nam miło, że Dyrekcja pomimo ogromu pracy, poświęciła nam kilka chwil.

 

Wielką niespodzianką w DDP przy ul. Skwierzyńskiej podczas świątecznego spotkania była wizyta Prezydenta Wrocławia pana Jacka Sutryka – to ogromny zaszczyt, że właśnie w tym dniu kiedy zasiadaliśmy do stołu, odwiedził nas Prezydent aby złożyć nam osobiście życzenia świąteczne i porozmawiać o problemach seniorów. Było to niezapomniane spotkanie, które wspominamy wielokrotnie.

DDPKosciuszki18

Źródło: własne; ALT: siedzący seniorzy, słuchający Prezydenta pana Jacka Sutryka.

Grudzień to nie tylko radość i przedświąteczna bieganina, ale to czas podsumowań i podjęcia nowych wyzwań w przyszłym roku. Coś się kończy i coś się zaczyna. To dobry czas na refleksję o tym co nam się udało i nie udało a także to co przeszło nasze najśmielsze oczekiwanie – nasze sukcesy.

Kończy się grudzień i za chwilę powitamy styczeń. Czekając na Nowy Rok przywołajmy słowa piosenki Marka Grechuty (…) ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy, ważne są te chwile na które czekamy (…)