Czy wiecie, że… nazwa miesiąca październik pochodzi według Aleksandra Brücknera od słowa paździerze, oznaczającego „odpadki od lnu lub konopi”. Obok tego funkcjonowały również nazwy: paździerzec, paździerzeń, pościernik, a także winnik od winnobrania (Źródło: https://urocznica.pl/ciekawostki-cytaty-i-przyslowia-na-pazdziernik/)
Arteterapia
Mieszkańcy regularnie uczestniczą w zajęciach z arteterapii. W tym miesiącu głównym tematem prac była jesień. Zajęcia w pracowniach obfitują w stymulację motoryki małej oraz wyobraźni. Mieszkańcy chętnie poznają nowe metody tworzenia prac oraz bardzo szybko się ich uczą. Prace stworzone przez nich zdobią korytarze DPS. Aby umilić im proces tworzenia na zajęciach mogą napić się kawy oraz zjeść coś słodkiego. Nasi podopieczni chętnie wykonują prace jesienne ze względu na kolory, które tej porze roku towarzyszą. Zajęcia z arteterapii, czyli terapii przez sztukę, wspomagają sprawność manualną, pomagają rozwijać wyobraźnię i kształtować wrażliwość.
Mieszkaniec koloruje obrazek sowy.
Gotowa praca mieszkańców-dynia. Gotowe prace mieszkańców
Wyjście na cmentarz
Uroczystość Wszystkich Świętych przypada na 1 listopada. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. 31 października mieszkańcy postanowili wybrać się na Cmentarz Grabiszyński. Seniorzy, którzy mają pochwanych bliskich w tym miejscu poszli zapalić znicze na ich groby, inni aby uczcić pamięć zmarłych zapalili znicze pod krzyżem. Wspomnienia o swoich bliskich, których nie ma już wśród Nas są często bolesne, dlatego ważne jest to aby mieszkańcy mogli w tym dniu pomodlić się oraz symbolicznie zapalić znicz.
Kaplica na cmentarzu. Mieszkańcy trzymający znicze oraz kwiaty.
Mieszkańcy idący na cmentarz. Cmentarz.
Gra w Bingo
Cykliczne spotkania towarzyskie przy grze Bingo są ważnym elementem w życiu naszych mieszkańców. Możliwość rozmowy z drugim człowiekiem oraz nuta rywalizacji dają im dużo przyjemności. Gra ta pomaga ćwiczyć koncentrację, spostrzegawczość oraz skupienie. Bingo pozytywnie wpływa na ich samopoczucie psychiczne. Podczas spotkań mieszkańcy bardzo dużo się śmieją dzięki czemu wychodzą z zajęć bardzo zadowoleni. Co najważniejsze coraz więcej mieszkańców lubi grać w Bingo co przekłada się to na wysoką frekwencję podczas spotkań.
Mieszkańcy grają w bingo. Mieszkańcy grają w bingo.
Karaoke
Karaoke to cykliczne spotkania muzyczne, na których mieszkańcy śpiewają znane polskie przeboje. Spotkania z muzyką bardzo pozytywnie wpływają na nastrój mieszkańców. Przede wszystkim aktywizują ich emocje, poprawiają koncentrację, stymulują pamięć oraz pomagają w nawiązywaniu nowych relacji. Śpiewaniu towarzyszy gra na instrumentach. Mieszkańcy chętnie rozwijają swoje zdolności muzyczne.
Mieszkańcy uczestniczący w karaoke. Karaoke.
Kulinoterapia
Podczas zajęć kulinoterapii nasi mieszkańcy mogą oddać się swojej pasji gotowania. Zarówno kobiety jak i mężczyźni świetnie radzą sobie w kuchni. Przygotowują wspaniałe pyszności oraz poznają ciekawe przepisy wielu potraw. Nawzajem dzielą się swoimi trikami używanymi niegdyś w kuchni. Dzięki kulinoterapii uczą się samodzielności, kreatywności, a także współdziałania. Nasi mieszkańcy mają również możliwość zwiększyć poczucie własnej wartości i poznać własne możliwości. W tym miesiącu postanowili zrobić ulubione przez większość frytki z dodatkiem ketchupu.
Mieszkańcy kroją ziemniaki. Smażące się frytki.
Mieszkaniec jedzący frytki oraz rysujący obraz.
Gra w karty oraz w warcaby
Warcaby oraz karty to gry, które pozwalą poćwiczyć pamięć oraz koncentrację u naszych mieszkańców. Nasi podopieczni lubią spotykać się oraz szkolić swoje umiejętności gry w karty oraz warcaby. Podczas rozgrywek jest bardzo dużo śmiechu oraz rozmów. Dzięki regularnym spotkaniom, na których grają w karty lub warcaby mieszkańcy z dnia na dzień są coraz lepsi, co wpływa pozytywnie na ich samopoczucie.
Gra w karty przy kawie i owocach.
Gra w warcaby. Mieszkańcy grają w warcaby.
Gra w boule
Boule uprawiane są przez seniorów coraz częściej w Polsce, głównie grają w nią w parkach, ale również młodzi ludzie zaczynają dostrzegać potencjał tej gry. Jest to jedna z ulubionych gier mieszkańców ze względu na zdrową rywalizacje oraz spotkania, na których mogą porozmawiać. Gry ruchowe takie jak boule to dobra okazja do dodatkowej aktywności fizycznej. Podczas spotkania atmosfera jest przyjazna oraz radosna. Kawa oraz coś słodkiego jest kolejnym pozytywnym aspektem spotkań. Gra ta pomaga im również w nawiązywaniu nowych relacji oraz dbaniu o już istniejące.
Mieszkańcy trzymają boule. Gra w boule.