„Jak nie kochać jesieni, jej babiego lata,
Liści niesionych wiatrem, w rytm deszczu tańczących.
Ptaków, co przed podróżą na drzewach usiadły,
Czekając na swych braci, za morze lecących.
Jak nie kochać jesieni, jej barw purpurowych,
Szarych, żółtych, czerwonych, srebrnych, szczerozłotych.
Gdy białą mgłą otuli zachodzący księżyc,
Kojąc w twym słabym sercu, codzienne zgryzoty.”
Tadeusz Wywrocki „Jak nie kochać jesieni”.

 

Złota polska jesień zachęca do wychodzenia z domu, podziwiania piękna przyrody i palety barw od zieleni przez żółcie, pomarańcze aż do czerwieni i brązu. Mieszkańcy bardzo chętnie i często przy wsparciu opiekunów spacerują w pobliskim parku, zbierają liście i cieszą oczy jesiennym krajobrazem.

 Na zdjęciu: grupa mieszkańców idących parkową alejką.

Arteterapia - jesień

Wrażenia ze spacerów przenoszone są na prace plastyczne wykonywane w trakcie zajęć terapeutycznych. Uczestnicy zajęć starają się odwzorować kolory i nastrój jesieni, tworząc prawdziwe arcydzieła.

Na zdjęciu: wykonywanie pracy plastycznej – pt. „jesienne liście”.  Na zdjęciu: wykonywanie pracy plastycznej – pt. „jesienne liście”.

 

Czerwone noski

W październiku mieliśmy ogromną przyjemność gościć klownów z Fundacji Czerwone Noski – Klaun w Szpitalu. Misją tej organizacji jest niesienie humoru i uśmiechu osobom chorym i cierpiącym. Odwiedziny Waldemara i Łucji, bo takie imiona sceniczne mieli nasi goście, przyniosły wiele radości i wesołego zamieszania. Mieszkańcy bardzo chętnie wchodzili w konwencję wesołej zabawy i aktywnie uczestniczyli w tym kolorowym przedstawieniu. Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Na zdjęciu: Klauni z Fundacji Czerwone Noski - Klaun w Szpitalu – Waldemar i Łucja.   Na zdjęciu Pani Łucja – Klaun z Fundacji Czerwone Noski - Klaun w Szpitalu.

 

Wizyty na grobach bliskich

Koniec października to czas, kiedy przygotowujemy się do Święta Zmarłych. Jak co roku staramy się umożliwić naszym mieszkańcom odwiedzenie grobów bliskich im osób. Pomagamy uporządkować mogiły, ozdobić je kwiatami i zapalić znicze. Dla wszystkich nas to czas zadumy, wspomnień i rozmyślań nad sensem życia.
Na zdjęciu: nagrobek z żółtą chryzantemą i zniczem.

 

Koncert „Chwytaj dzień”

„Pytasz mnie jak powstrzymać ten czas
Pędzi tak
Jakby wpadł w jakiś trans
Powiem ci, na ciężkie czasy Horacy radził tak
Radził tak
Chwytaj dzień
Tak by znaleźć swój rytm
Chwytaj dzień
Ciesz się chwilą i żyj
Zawsze idź za głosem serca
A dojdziesz tam gdzie chcesz…”
„Chwytaj dzień” piosenka Zbigniewa Wodeckiego, tekst – Jacek Cygan.

Carpe diem (łac.), dosłownie „chwytaj (skub) dzień” to sentencja pochodząca z poezji Horacego - „Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie…”. Na kanwie tego pięknego przesłania powstał program muzyczno-słowny z piosenkami Zbigniewa Wodeckiego. 29 października z wielką radością mogliśmy wysłuchać tego koncertu w wykonaniu mieszkańców i pracowników, którzy tworzą chór Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. Wzruszające, mądre i bardzo melodyjne piosenki Zbigniewa Wodeckiego sprawiły, że ten dzień był dla wielu z nas wyjątkowy i wart zapamiętania.

Na zdjęciu: plakat informujący o koncercie pt. „Chwytaj dzień”.