Życzenia ze „Źródełka”
W dniu 1 października z okazji Dnia Seniora dzieci i młodzież z Centrum Rozwoju i Aktywności „Źródełko” z Leśnicy pamiętając o tym święcie wykonali własnoręcznie kartki dla naszych seniorów. Pełne ciepła, radości i szacunku życzenia zostały wręczone podczas imprezy zorganizowanej dla naszych podopiecznych z okazji trwających Dni Seniora. Życzenia zostały przyjęte z wielką radością i wzruszeniem. Jak co roku dzieci i młodzież pamiętają o seniorach szczególnie w tym Dniu. Dziękujemy !
Odwiedziny na cmentarzach
Przed nami dni szczególne: uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Przez wszystkie cmentarze przejdą rzesze ludzi. Na grobach zapłoną znicze i pojawią się bukiety kwiatów. We Wszystkich Świętych wspomina się wszystkich zmarłych, którzy dostąpili łaski zbawienia. Święto ustanowiono przede wszystkim ku czci świętych. W październiku w naszych Domu, jak co roku także pamiętaliśmy o tych wszystkich, którzy już odeszli i nie ma ich z nami. W licznych rozmowach chętnie wypominaliśmy tych, którzy dzielili z nami wspólne chwile, radości i smutki. Pamiętając o Tych, którzy odeszli odwiedziliśmy cmentarz na Osobowicach, Grabiszynku, Jerzmanowie i Kiełczowie. Uporządkowaliśmy groby, zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę aby Ci, którzy już odeszli „ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywali w pokoju”. ( Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.])
Prace plastyczne na zajęciach muzykoterapii
Złota polska jesień inspiruje od zawsze artystów poetów malarzy, kompozytorów. Powstało wiele pięknych wierszy, obrazów, utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej inspirowanych tą wielobarwna porą roku. Dla nas jesień także jest wspaniałym, inspirującym czasem. W czasie cyklu zajęć muzykoterapii grupowej poświęconej jesieni mieliśmy możliwość wsłuchiwać się w dźwięki muzyki, rozważaliśmy słowa wielkich poetów między innymi Leopolda Staffa oraz Juliana Tuwima. Podziwialiśmy prace wspaniałych malarzy. W czasie muzykoterapii mieliśmy możliwość zwrócenia uwagi na sposób wyrażania i ekspresję wielu artystów poprzez sztukę, chwilę inspirujących rozmów dotyczących naszych wrażeń i emocji. W piękne słoneczne dni mogliśmy relaksować się w naszym ogrodzie i to dźwięki przyrody stanowiły wspaniałe tło do treningów relaksacyjnych. Ciekawym zajęciem było także zbieranie „plonów jesieni” takich jak: liście szyszki czy żołędzie, z których w kolejnym etapie powstały prace plastyczne. Inspiracją do tworzenia prac był koncert „Cztery pory roku” prawdopodobnie najpopularniejszy utwór wszech czasów. Pochwała życia wiejskiego, autorstwa Vivaldiego – radość, żniwa, polowania, burze i letnie nawałnice – za każdym razem zachwyca bogactwem detali i kunsztu z jakim kompozytor za pomocą dźwięków przedstawił tu naturę. Trudno oprzeć się radości płynącej z tego nagrania, prace powstałe ze wcześniej zebranych przez mieszkańców liści. Inspiracją była „Jesień”. Dla wielu osób jesień kojarzy się z coraz krótszymi dniami, deszczem oraz spadającymi liśćmi. My w czasie zajęć odkrywaliśmy jej uroki zaklęte w pięknym malarstwie, muzyce i poezji a wspaniałe krajobrazy w naszym ogrodzie utwierdzały nas w tym przekonaniu. Obrazy naszych podopiecznych to świetne przykłady na to, jak pora roku może oddziaływać na nastrój. Refleksja, nostalgia i zaduma, tak najlepiej można podsumować artystyczne rozważania na temat jesieni.
Dzień kultury meksykańskiej
Jak co roku organizujemy dni kultury wybranego kraju lub regionu, tym razem wybór padł na Meksyk. W ramach tego spotkania zapoznajemy uczestników z historią, kulturą i tradycjami tego kraju. Meksyk to państwo na terenie, którego ścierały się i ścierają do dziś różne wpływy kulturowe rdzennych mieszkańców oraz kultury przyniesionej przez konkwistadorów. Zaprezentowaliśmy również piękne filmy dokumentalne pokazujące wyjątkowość i urodę Meksyku. Uczyliśmy się podstawowych słów w języku hiszpańskim oraz zabawnego tańca. Dodatkowym i bardzo oczekiwanym elementem tego dnia była prezentacja i degustacja charakterystycznych potraw kuchni meksykańskiej. Prace nad dekoracjami trwały przez kilka poprzedzających dni w ramach zajęć terapii zajęciowej. Wszyscy byli podekscytowani przygotowaniami i wyczekiwali efektu końcowego.
Ciekawą tradycją kultury meksykańskiej jest Piniata - to ludowy zwyczaj osadzony w tradycji bożonarodzeniowej lub dla dzieci z okazji urodzin. Zabawa polega na rozbiciu fantazyjnej, specjalnie przygotowanej kuli lub innej figury wypełnionej słodyczami i owocami. Gdy piniata zostanie rozbita uczestnicy zbierają wysypane łakocie i wszelkie niespodzianki - kto więcej. Podczas rozbijania piniaty towarzyszyła nam folklorystyczna muzyka meksykańska i dużo radości i śmiechu.
Święto pieczonego ziemniaka
Co roku kultywujemy tradycję dotyczącą zbiorów ziemniaka – nasze spotkanie ma nazwę „Święto pieczonego ziemniaka”. Prezentujemy historię pojawienia się ziemniaka na terytorium Europy, poznaliśmy walory i zalety tej wspaniałej bulwy. Już wiemy jak ziemniaki nazywają się w różnych regionach Polski: pyry, grule, bulwy, kartofle. Prezentujemy tradycyjne pieśni i obrzędy związane ze zbiorem ziemniaków. Jak co roku Dzień Pieczonego Ziemniaka poprzedzony był intensywnymi kulinarnymi przygotowaniami. W naszej kuchni królował ziemniak. Kulminacją Święta ziemniaka jest degustacja ziemniaczanych potraw. Ziemniaki pieczone na ogniu z pikantnym gzikiem z twarożku. W trakcie biesiady śpiewaliśmy pieśni, które wszyscy znamy i pamiętamy, i wspominaliśmy dawne tradycje związane z wykopkami. Uczestnicy brali udział w wielu konkursach a laureaci otrzymali nagrody niespodzianki.
Inauguracja akcji Szlachetna Paczka 2021
Nadszedł czas pisania listów do Świętego Mikołaja. Nasi mieszkańcy również pisali listy, w których wyrażali swoje potrzeby, które wielkoduszny Mikołaj i wspierający go dobrodzieje mogą spełnić. Akcja trwa wspaniała energia ludzi dobrej woli jest wyczuwalna w powietrzu a do przybycia Mikołaja zostało niewiele czasu.
Jesień to wspaniałe bogactwo kolorowych roślin i liści, które można wykorzystać w wielu różnego rodzaju pracach dekoracyjnych jak na przykład w jesiennych bukietach. Wraz z mieszkankami postanowiłyśmy udekorować naszą stołówkę, aby wprowadzić do wnętrza przyjemny, jesienny nastrój. Spacerując po parku zbierałyśmy dary i owoce jesieni. Przyniosłyśmy liście, owoce dzikiej róży, trawy oraz inne elementy roślinne, które mogłyśmy użyć w kompozycjach. Dla niektórych Pań było to nowe wyzwanie a te Panie, które umiały stworzyć różnego rodzaju bukiety chętnie dzieliły się swoim doświadczeniem. Efekt naszej pracy przeszedł wszelkie oczekiwania i kiedy stworzyliśmy jesienne bukiety natychmiast zaniosłyśmy je na stołówkę, aby przyozdobić stoły.
Czerwone noski
Ci wspaniali artyści są częstymi gośćmi w naszym domu i przynoszą naręcza uśmiechu i radości. Nawiązali już wiele znajomości a historia wykreowanych sytuacji rozwija się wartko. Jedna Pani, nasza mieszkanka, znając konwencję żartu i humoru, który towarzyszy tym spotkaniom na rozpoczęcie zadała jednemu z aktorów pytanie ‘”zabrałeś mi lato i co mi dasz za to ?” - to tytuł dawnego szlagieru ale na ripostę nie trzeba było długo czekać. Te spotkania wnoszą dużo radości do życia naszych mieszkańców.