„ Każda radość, którą niesiemy innym, zawsze do nas powróci….”
-Zeneta M.Raudive

 

Zbliża się połowa wakacji, a nasz „Skoczylasek” uszczupla się o połowę kadry i ta połowa chce też skorzystać z wakacyjnego czasu. Przeznaczyć go tylko dla siebie i rodziny.
A do Leśnicy, do DDP niesieni dobra opinią, gdzieś zasłyszaną, przychodzą nowi seniorzy. Aż pięć osób! No i dobrze. Grupa się powiększa. Każdy, z nowo przybyłych, jest proszony o opowiedzenie co nieco o sobie. Wyczuwa się trochę tremy, trochę zawstydzenia, a nawet lęku. Jak to bywa na początku integracji. Otwiera się dla tych osób nowy rozdział życia. Nikt z nich jeszcze niedawno nie myślał, że będzie miał okazję chodzić do przedszkola. Tak naprawdę pierwszy raz w swoim życiu, w wieku 60-u, 70-u, 80-u, 90-u lat. Tak nasi „dzienni mieszkańcy” DDP „Skoczylasek” z dużym zadowoleniem nazywają Dom w Leśnicy.
Integracja przebiega szybko. Miło patrzeć jak już obyci, z dłuższym stażem i sprawniejsi pomagają tym z drugiej strony, bardziej poszkodowanym. Szczególnie jest to widoczne na zajęciach ruchowych, które odbywają się w różnych miejscach i pełnym zaangażowaniem naszych klientów. Wspólne dyskusje na temat trwającej w Tokio letniej olimpiady, zaowocowały fan grupy polskich siatkarzy. Grupa łatwa do zauważenia . Ubrana w biało czerwone stroje, z flagami, szalikami, czapkami okrzykami na ustach. Jest to docenione i udokumentowane przez panie, który prowadziły cykl szkoleń w II połowie lipca w DDP. To właśnie one były pod wielkim wrażeniem aktywności i spontaniczności naszych „dziennych mieszkańców”. Zajęć z socjoterapii odbyło się kilka przy śpiewnym zaangażowaniu obu stron.

 

ZAJĘCIA KULINARNE

Raz w tygodniu nasi klienci w ramach terapii zajęciowej z chęcią uczestniczą w treningach z samoobsługi. Seniorzy tym razem przygotowywali kolorową galaretkę z dodatkiem bitej śmietany i sezonowych owoców. Są to jedne z ulubionych zajęć naszych Klientów , w których z chęcią uczestniczą . Bo kto nie lubi słodkości , które tak idealnie komponują się ze smakiem kawy.

Galaretka z owocami i bitą śmietaną w białych salaterkach na drewnianej tacy. Galaretka zrobiona przez klientów na zajęciach  z samoobsługi podczas pobytu w Dziennym Domu Pomocy.

 

SPOTKANIE - CYBERPRZESTRZEŃ I PRZEKRACZANIE GRANIC

W drugiej połowie lipca w naszym DDP odbyło się spotkanie z panią Martyną- politolożką. Twórczynią projektu Wrocławski IT. Nasi Seniorzy dowiedzieli się czym jest cyberprzestrzeń i czy rzeczywiście jest, aż tak warta naszej uwagi. Wykład dotyczył mądrej i bezpiecznej aktywności w naszym obecnym cyberświecie i głównie opiera się ona na trzech podstawowych filarach (wiedzy, nawyku, oraz empatii). Nasi Klienci z ogromnym zainteresowaniem słuchali, zadawali pytania. Temat choć wydawał się trudny spodobał się wszystkim bez wyjątków.

Wykład z Cyberprzestrzeni i przekraczania granic w sali Dziennego Domu Pomocy. W tle aktywni klienci podczas wykładu. Cała sala jest w kolorze białym na suficie wisi dekoracja ( balony oraz czarne jaskółki wykonane z papieru)

 

SLIWOTERAPIA - (gra w bule pomysł na zabawę w parku)

W czerwcu tak i w lipcu , regularnie wychodziliśmy na dłuższe spacery po leśnickich parkach. Dodatkowo prócz spacerów i śpiewów na łonie natury zaangażowaliśmy naszych seniorów do gry w bule. To dość popularna gra ! Boisko do gry może powstać właściwie wszędzie, wystarczy tylko trochę przestrzeni, znajomości podstawowych zasad oraz odrobiny zręczności. Czy trzeba więcej, żeby zachęcić naszych seniorów do letnich aktywności na świeżym powietrzu?
Rywalizacja była ogromna…
Udało nam się kilka razy wspólnie wyjść na spacer na pobliską leśnicka pętlę komunikacyjną. Tam siedząc na murku obserwowaliśmy tramwaje i autobusy. Marzy nam się krótka przejażdżka poza naszą Leśnicę .

 

ZAJECIA Z ARTETERAPII

Miesiąc lipiec obfitował w liczne urodziny i imieniny naszych Klientów Dziennego Domu Pomocy. Wśród szanownych solenizantów były zarówno Panie jak i Panowie. Podczas uroczystych obchodów były tańce, wspólne śpiewy i zabawy przy muzyce z dużą dawką śmiechu. Tłem zabawy była dekoracja wykonana przez seniorów w ramach arteterapii. Były balony, serpentyny, kotyliony… Metodą recyklingu z szarego , smutnego papieru powstały w wielu odcieniach zieleni liście, które wykorzystaliśmy do laurowych wianuszków. Wszystkim naszym solenizantom jeszcze raz składamy dużo zdrowia oraz spełnienia marzeń.

Zajęcia z arteterapii. Na białym stole tekturowe podkładki. Na podkładkach kolorowa bibuła, kolorowe kółka , klej oraz seniorzy wykonujący dekoracje

 

SPOTKANIE W RAMACH „PARTNERSTWO DLA LEŚNICY”

W I połowie lipca w Dzienny Domu Pomocy przy Skoczylasa odbył się wykład na temat:

"Co to jest i do czego jest nam potrzebna sprawność ruchowa"

poprowadzony przez naszego fizjoterapeutę. W tym dniu gościliśmy Klub Seniora z Leśnicy oraz Radę Osiedla. Zajęcia odbyły się przy żywym współudziale naszego personelu, ale i naszych gości. Było głośno, wesoło i pożytecznie. Czekamy na kolejne spotkanie.

Sala wykładowa w kolorze białym. Na pierwszym tle seniorzy siedzący na plastikowych krzesełkach w kolorze szarym i białym, w drugim tle osoba prowadząca wykład. Po prawej stronie krzesła stoły na których znajduje się słodki poczęstunek dla gości oraz naszych seniorów