Nowy 2021 Rok przywitał nas prawdziwą, białą zimą. Zamiast z rozrzewnieniem spoglądać zza szyb pokoi, postanowiliśmy założyć ciepłe kurtki oraz czapki i pospacerować po domowym ogrodzie. Najwięcej radości sprawiła nam oczywiście bitwa na śnieżki i lepienie bałwanów.

DPSKarmelkowa01a  DPSKarmelkowa02

 

21 stycznia, z okazji Dnia Babci i Dziadka zawitali do nas wyjątkowi goście. Z inicjatywy Fundacji Veritas, w ogrodzie DPS, odbył się koncert Jakuba Zaborskiego- laureata programu muzycznego Must Be The Music. To było dla nas wielkie wydarzenie tym bardziej, że wraz z gośćmi zawitała do nas telewizja i radio. Mieszkańcy z tarasów wysłuchali przepięknych melodii budzących wspomnienia młodzieńczych lat. Byli wzruszeni a uśmiechy nie znikały im z twarzy. Przez ten trudny dla wszystkich rok, kiedy to nasi podopieczni ze względów bezpieczeństwa nie mogli opuszczać terenu DPS, każde odwiedziny wywołują wiele emocji i słów wdzięczności. Dzięki temu wyjątkowemu koncertowi utwierdzili się w przekonaniu, że pomimo izolacji, nie zostali zapomniani i wciąż pozostają w pamięci ludzi.

Zwieńczeniem wydarzenia było przekazanie prezentów w postaci sokowirówki, blendera oraz laptopa i kilku skrzynek świeżutkich owoców, za co z całego serca dziękujemy.

 

DPSKarmelkowa03

 

Dzień Babci i Dziadka świętowaliśmy również we własnym gronie, spotykając się kilkukrotnie w niewielkich grupkach, oglądając na projektorze występy przedszkolaków i częstując się pysznym ciastem upieczonym przez mieszkańców w ramach kulinoterapii. Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni, że mogą spotkać się choćby w okrojonym gronie, porozmawiać i wspólnie spędzić czas.

 

DPSKarmelkowa04  DPSKarmelkowa05

 

Już na drugi dzień zabraliśmy się na testowanie nowych sprzętów i przygotowanie pysznych, zdrowych koktajli owocowych dla uczestników zajęć terapeutycznych oraz tych, którzy dzielnie ćwiczyli w sali rehabilitacyjnej. Owoców było tak dużo, że spotykaliśmy się codziennie obierając jabłka i pomarańcze, blendując banany i gruszki i tworząc coraz to nowsze kompozycje smakowe pysznych soków. Pracy było sporo, ale chęci i zadowolenie mieszkańców przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że wielu z nich uwielbia wszelkie formy kulinoterapii i z wielkim zaangażowaniem bierze w nich udział.

 

DPSKarmelkowa06  DPSKarmelkowa07

DPSKarmelkowa08   DPSKarmelkowa09

 

Idąc za ciosem kulinarnych przygód, postanowiliśmy spełnić więcej smakowych marzeń naszych mieszkańców. Kolejną rewelacją dla kubków smakowych były złociste placki ziemniaczane. Mieszkańcy z zapałem obierali i ucierali ziemniaki a następnie smażyli i degustowali wspominając domowe obiady czasów młodości, wymieniając doświadczenia i rozprawiając nad różnymi nazwami ziemniaczanych potraw.

 

DPSKarmelkowa10

 

W związku z trwającą wciąż pandemią, zajęcia muzyczne, czytelnicze i artystyczne organizowane w ramach terapii zajęciowej i KO miały charakter głównie indywidualny. Spotykaliśmy się również w małych grupach na zajęciach plastycznych, integracyjnych i ruchowych.
Mieszkańcy z chorobą otępienną objęci byli codziennymi działaniami aktywizującymi funkcje poznawcze i wspierające pamięć długo- i krótkotrwałą.

 

DPSKarmelkowa11

DPSKarmelkowa12