LISTOPAD 2020 W DZIENNYM DOMU POMOCY NR 1
PRZY UL. SEMAFOROWEJ 5

„Aby samemu stać się lepszym, nie musisz czekać na lepszy świat”

Phil Bosmans

 

 

W czasie zawieszenia stacjonarnej działalności Dziennego Domu Pomocy nr 1, spowodowanego pandemią koronawirusa, przyszedł czas na naukę funkcjonowania w nowej rzeczywistości. W oparciu o nią wypracowaliśmy nowe
i nowoczesne zasady działania.  Znaleźliśmy złoty środek pomiędzy zadbaniem o bezpieczeństwo i komfort psychiczny uczestników a podtrzymaniem wartości tworzenia wspólnoty, przynależności do grupy i poczucia zaopiekowania.

W nowej rzeczywistość wsparcie jest udzielane seniorom poprzez zajęcia prowadzone telefonicznie lub online, przez cały zespół terapeutyczny i personel pomocniczy. Warte podkreślenia jest to, że pomimo ograniczonej możliwości kontaktów osobistych, właśnie dzięki spotkaniom online mogliśmy umacniać istniejące już więzi, zarówno pomiędzy samymi klientami jak i seniorami a personelem. Mając na uwadze, iż część domowników placówki dotkniętych jest ryzykiem wykluczenia, utrzymywanie relacji i ich rozwój wpływa korzystanie na dobrostan psychiczny, zmniejsza poczucie osamotnienia a także pozwala realizować założenia i cele MCUS, nawet w czasie pandemii. Okresie trudnym, bo sprzyjającym izolacji. Natomiast możliwość wykorzystania i uczenia się przez naszych klientów nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych, przyczynia się do zwiększenia tzw. elastyczności poznawczej. Wpływa to korzystnie na symulację funkcji poznawczych i opóźnianie procesów neurodegeneracyjnych. Z kolei świadomość nabywania przez nich nowych kompetencji jest elementem budującym samoocenę i poczucie własnego sprawstwa i zaradności.

Podczas spotkań online mamy możliwość zobaczenia się, wymieniania poglądów, często wspólnego żartowania, co jest świetną terapią odstresowującą.

Korzystając z pełni możliwości, jakie niosą ze sobą nowoczesne środki komunikacji, fizjoterapeuta zapewniał poranną dawkę gimnastyki oraz pokazał zestawy ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem przyrządów dostępnych w ich domach. Na bieżąco udzielał także porad prozdrowotnych i dietetycznych.

Poza sferą fizyczną, klienci mogli korzystać również z profesjonalnego wsparcia ze strony naszej psycholog, która zapewniała wsparcie i dbała o dobre samopoczucie każdego klienta. Prowadziła także terapię poprzez pobudzenie refleksji za pomocą przesyłanych fragmentów literatury a następnie wspólnej dyskusji na tematy w niej zawarte. A dzięki materiałom wysyłanym drogą elektroniczną klienci mogli spróbować relaksacji w domowym zaciszu.

Zapewne na długo w pamięci nas wszystkich zostaną pierwsze połączenia wideo, które dla wielu seniorów były zupełną nowością i kojarzyły się jedynie ze scenami z filmów czy książek o tematyce science – fiction. Na szczególne uznanie zasługuje wkład i trud wniesiony przez naszych Kochanych Klientów oraz ich chęć rozwoju osobistego z dziedziny teleinformatycznej i komputerowej. Ukłony należą się także rodzinom naszych domowników. Dzięki ich pomocy  byliśmy w stanie objąć zdalnym wsparciem także tych seniorów, którzy nie są posiadaczami smartfonów czy komputerów.

Dzienny Dom pomocy zapewniał także śniadanie i obiad, który każdego dnia dostarczaliśmy do domów naszych klientów. Razem z posiłkiem przynosiliśmy seniorom także coś dla ducha i aktywizacji - w formie materiałów do terapeutycznej pracy w domu. Wśród takich materiałów można było znaleźć akcesoria do samodzielnych ćwiczeń w domu oraz aktywizacji ruchowej,  a także karty pracy do treningu pamięci i koncentracji - zwanego gimnastyką mózgu, materiały do pracy artystycznej - z której pojedynczych części powstanie wspólne dzieło jakim będzie instalacja przestrzenna. Oczywiście ozdobi ona najbardziej reprezentacyjne miejsce ośrodka - jako duma i świadectwo, że nawet działając osobno i w trudnych okolicznościach możemy mieć wspólny cel i wspólnie tworzyć. Nie skłamiemy jeśli dodamy, że zarówno seniorzy jak i my - pracownicy czujemy się częścią społeczności placówki, którą wszyscy nazywamy drugim domem.

 

DDP1Semaforowa01

Fotografia 1 Materiały dydaktyczne do tworzenia pakietów z kartami pracy do domowych treningów pamięci i koncentracji; Źródło: materiały własne

 

DDP1Semaforowa02

Fotografia 2 Efekt arteterapii domowej – wykonanie klientki DDP nr 1; Źródło: materiały własne

 

DDP1Semaforowa03

Fotografia 3 Antystresowe kolorowanki dla dorosłych - wykonanie seniorów DDP nr 1; Źródło: materiały własne

 

DDP1Semaforowa04

Fotografia 4 Części składowe do wspólnego dzieła - instalacji przestrzennej wykonane podczas arteterapii domowej przez klientów DDP nr 1; Źródło: materiały własne

Z entuzjazmem i satysfakcją były nam wręczane wypełnione karty pracy i efekty działań artystycznych, pokazane na powyższych fotografiach (Fotografia 1,2,3,4). Napełniało nas to nieopisaną radością i dało poczucie spełnienia
w związku z pracą jaką wykonujemy.

W tym roku po raz pierwszy nasz Dom brał udział w akcji mikołajkowej organizowanej przez Fundację Święty Mikołaj dla Seniora  (swietymikolajdlaseniora.pl).

Seniorzy z DDP nr 1 przy ul. Semaforowej 5, opisując w listach do Świętego swoje małe marzenia, ponownie mogli poczuć smak dzieciństwa. Wszystkie listy dotarły już do Fundacji, co oznacza, że ta szczytna akcja wkroczyła w kolejny etap - tworzenia paczek. Prezenty mają być gotowe do 6 grudnia. Wszyscy klienci czekają z niecierpliwością.

 

DDP1Semaforowa05

Fotografia 6 List do Św. Mikołaja napisany przez jednego z klientów; Źródło: materiały własne

Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zobaczyć się wszyscy razem, w miejscu w centrum Brochowa. W Naszym miejscu. I robić burzę mózgów w poszukiwaniu najlepszej nazwy dla dzieła powstałego w czasie pandemii.

W oczekiwaniu na klientów i spokojniejsze czasy zaczynamy nadawać wnętrzom placówki grudniowy urok ….

 

DDP1Semaforowa06

Fotografia 7 Przedsmak grudniowych dekoracji; Źródło: materiały własne

Ho Ho Ho …. do zobaczenia na białym szlaku!!!