Przez cały miesiąc nasi mieszkańcy korzystali z zajęć indywidualnych przeprowadzanych w ramach zajęć kulturalno-oświatowych.

 

BIBLIOTERAPIA

Wiele osób w związku z trudnym dla nas czasem sięgnęła po książki, które samodzielnie czytała w zaciszu pokoju bądź przychodziła indywidualnie do świetlicy i słuchała czytania na głos. W tym miesiącu przeczytaliśmy min.; „Zdrada Bourne'a” E. Van Lustbadera, książkę która jest nam znana także z filmów o Bournie, pełna akcji fabuła przypadła szczególnie panom.

Nasze panie wybierały raczej romanse, chociaż część wybrała tematykę holokaustu i książkę W. Kielara „Anus Mundi” opowiadająca o losach ludzi umieszczanych w obozach Auschwitz-Birkenau. Ze względu na zawarte w niej realia, złożoność życia i ludzkich postaw w nieludzkiej rzeczywistości, niestety tej książki nie doczytaliśmy do końca. 

DPSKaletnicza1  DPSKaletnicza2

   

GRY STOLIKOWE

Indywidualnie graliśmy w domino, chińczyka, rozwiązywaliśmy krzyżówki oraz rozgrywaliśmy partyjki karciane. Niestety nie towarzyszyły tu takie emocje  zdrowej rywalizacji jak przy spotkaniach grupowych, jednak i te indywidualne zajęcia wniosły dużo korzyści. Był to czas na lepsze poznanie siebie nawzajem, na skryte rozmowy i pogłębianie więzi z mieszkańcami.

Wiele dni najczęściej upływało na indywidualnych rozmowach z mieszkańcami, na wspieraniu ich w tym trudnym dla nich okresie rozłąki z najbliższymi, a co  jest bardzo częstym problemem w ich codzienności.

 

Hortikuloterapia

Hortikuloterapia w naszym domu odbywa się poprzez pracę fizyczną bezpośrednio przy uprawie i pielęgnacji roślin – rabata warzywna. Uprawiamy kalarepę, pietruszkę naciową, marchewkę, rzodkiewkę, boćwinkę, cukinie, cebulkę dymkę, groszek zielony, sałatę a także cztery krzaki pomidorów. Naszym „oczkiem w głowie” są sadzonki słoneczników, o które szczególnie się troszczymy. Zajęcia w ogrodzie mają na celu poprawę kondycji psychofizycznej, sprawności manualnej i motorycznej. Przebywanie wśród roślin, zieleni, podziwianie kwitnących drzew, krzewów i kwiatów to prawdziwy relaks.

 

DPSKaletnicza3   DPSKaletnicza4