„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi...„
Jan Paweł ll

 

Grudzień w DDP przy ul. Komuny Paryskiej minął w radosnej atmosferze. Wraz z seniorami zaczęliśmy przygotowania do najpiękniejszego dnia jakim jest Boże Narodzenie. Adwent upłynął nam na przygotowywaniu dekoracji, którymi przystroiliśmy naszą świetlicę. Z naszej tablicy spadły z drzewa jesienne liście, a gałązki pokrył biały puch. W oknach pojawiły się anioły, gwiazdy oraz płatki śniegu. Nie mogło zabraknąć głównej bohaterki dekoracji choinki, którą wszyscy razem przyozdobiliśmy: bombkami, łańcuchami oraz ozdobami, które podopieczni własnoręcznie zrobili. Gdy ubieraliśmy naszą choinkę oraz świetlicę seniorzy wspominali święta, które spędzali będąc dziećmi, na chwilę przenieśliśmy się w czasie, zapachniało igliwiem, piernikami oraz potrawami z tamtych lat. Każdy opowiadał o swoich korzeniach i wiążących się z nimi tradycjami, zrobiło się bardzo sentymentalnie. Do drzwi naszego domu zapukali również kolędnicy-przedszkolaki które swoim śpiewem wniosły w nasze serca wiele ciepła i radości. Wspólne kolędowanie przybliżyło nas do dnia w którym wszyscy zasiadają do jednego stołu, do dnia w którym gasną wszelkie spory, do wigilii. Seniorzy odświętnie ubrani zasiedli do pięknie przyozdobionych stołów, na którym leżał biały opłatek. Wieczerzę seniorzy zaczęli od modlitwy następnie połamali się opłatkiem życząc sobie wszystkiego najlepszego. Okres przedświąteczny zawsze kojarzy się z szaleństwem zakupów, kolejkami w sklepach, ale u nas czas się zatrzymał. Stanął w miejscu po to, aby dostrzec sens świąt Bożego Narodzenia. Miesiąc grudzień był miesiącem bardzo dynamicznym seniorzy prócz arteterapii uczestniczyli również w zajęciach terapeutycznych tj : muzykoterapii filmoterapii oraz ludoterapii .

 ZDDP4   ZDDP3 
 ZDDP1    ZDDP2

  

a ponadto w grudniu

Pieczenie pierniczków


Święta tuż, tuż czas więc na pieczenie pierników, bo święta bez pierniczków to święta stracone. Kierując się tym przesłaniem postanowiliśmy zadośćuczynić tej tradycji. Był to dzień bardzo pracowity, bowiem tego dnia piekliśmy i przyozdabialiśmy pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowaliśmy dbając o czyste ręce oraz zakładając fartuszki i przyniesione foremki. Gdy wszystko było gotowe wspólnie z pomocą terapeuty zabraliśmy się z ogromnym zapałem i zaangażowaniem do pracy. Największa radością dla wszystkich było wykrajanie świątecznych kształtów - domków, choinek, gwiazdek, aniołków, przy pomocy foremek. .Gdy tylko pierwsze wypieki zostały wyciągnięte z piekarnika to w naszym domu zaczął się unosić wspaniały aromat pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Pieczenie pierniczków było dużą przyjemnością, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwalającym tradycje Świąt Bożego Narodzenia.

ZDDP5


Warsztaty arteterapeutyczne


Czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym domu to czas wypełniony przygotowaniami ozdób świątecznych. Przy wspólnym zaangażowaniu powstały piękne, niepowtarzalne choinki, kartki świąteczne, łańcuchy, bombki oraz różnorodne ozdoby z masy solnej. Podczas spotkań panowała atmosfera radości i pogody ducha . Magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mogliśmy dodatkowo poczuć słuchając kolęd i pastorałek. Wykonane prace ozdobiły naszą świetlicę i zyskały wyjątkowy klimat.

ZDDP6