“Wolności nie można tylko posiadać , nie można jej zużywać .
Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.”
Jan Paweł II

 

 

Do naszych drzwi zapukał listopad, miesiąc który przynosi nam moc refleksji, zadumy, miesiąc który uświadamia nam upływ czasu. Jednak choć zimny i szary odzyskuje swój blask kiedy wspominamy rocznicę odzyskania niepodległości. Na ten szczególny dzień nasi Seniorzy pod okiem terapeuty wykonywali przeróżne prace, które przyozdobiły wnętrze naszego domu. Biało czerwone flagi powiewały w oknach. Aby odświeżyć sobie historię zmieniliśmy naszą świetlicę w kino.

 
Z tej okazji gościliśmy w naszych progach chór “Hubianie” , który umilił nam ten jesienny czas. Chór odśpiewał piękne patriotyczne pieśni i nie tylko...

 
Odwiedziła nas również młodzież z Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych z kabaretowym skeczem “Wesołe jest życie staruszka”. Występ młodzieży dodał naszym Seniorom potrzebny i duży zastrzyk energii, śmialiśmy się do rozpuku. Nie na darmo powiadają, że śmiech to zdrowie. Uczniowie prócz dawki humoru obdarowali naszych podopiecznych słodkim poczęstunkiem.

 
Kartki z kalendarza spadały jak jesienne liście - jedna za drugą. Mijał dzień za dniem... A Seniorzy przez uczestnictwo w przeróżnych zajęciach: arteterapii, ludoterapii, muzykoterapii nawet nie spostrzegli się, że listopad dobiega końca. A na jego miejsce przychodzi nowy miesiąc w którym rozpoczynamy adwent – radosny czas oczekiwania na narodziny Jezusa. Dlatego nie czekając długo rozpoczęliśmy przygotowanie wieńca adwentowego.

 zddp1  zddp2

zddp3  zddp4

zddp5

 

a ponadto w listopadzie


Akademia z okazji Dnia Niepodległości


Tak jak pisaliśmy wcześniej Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy najważniejsze święto dla wszystkich Polaków – Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji 8 listopada w naszym domu odbyła się uroczysta akademia w wykonaniu naszych Seniorów, wszyscy uroczyście świętowaliśmy ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Naszym celem było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. Część artystyczna była poprzedzona odśpiewaniem hymnu państwowego oraz uroczystą inscenizację z okazji Święta naszej Ojczyzny. Słowem i piosenką oddaliśmy szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny.
Można było zobaczyć łezkę wzruszenia w oku zaproszonych gości, co świadczyło o tym, że z pewnością ta uroczystość zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota.

zddp6

 

Występ przedszkolaków z okazji Dnia Niepodległości

W duchu obchodów Święta Niepodległości w naszym Domu mieliśmy zaszczyt gościć dzieci z przedszkola nr 88. Grupa 6-latków w przystępny i wzruszający sposób przybliżyła ważne i trudne historyczne chwile. Trudno było nie uronić choćby łezki, widząc przedszkolaków w historycznych strojach woja, husarza czy rycerza. Okazało się również, że dzieci potrafią wczuć się w poważne i wzniosłe w swojej treści piosenki i wiersze. To była prawdziwa lekcja patriotyzmu i wielki dzień dla nas wszystkich. Niech na zawsze zostanie w naszych sercach i w sercach dzieci, że jesteśmy Polakami.

 zddp6

 

Zabawa Andrzejkowa


Wszyscy wiemy, że Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. W naszym Domu andrzejkowe wróżby odbyły się 29 listopada. Atmosfera od samego rana była gorąca. Seniorzy nie mogli doczekać się rozpoczęcia zabawy. Podczas wróżb mogliśmy poznać swoją przyszłość, dowiedzieć się, co może zdarzyć się w naszym życiu w niedalekiej przyszłości. Mieliśmy okazję posłuchać wróżb odczytywanych ze szklanej kuli, rzucać monetą do wody aby spełniły się marzenia.
Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....

 zddp7

 

Wycieczka do fabryki bombek


Do Świąt Bożonarodzeniowych jeszcze chwilka, ale my już powoli zaczynamy przygotowywać się do tego wspaniałego czasu. Z tej okazji wybraliśmy się do magicznego miejsca - fabryki bombek w Krośnicach. Mieliśmy okazję zaobserwować długi proces produkcji ozdób choinkowych i zobaczyć jak powstają bombki. Podziwiając ogrom pracy włożony w tworzenie cudownych bombek. W pierwszym etapie Seniorzy zostali zapoznani z procesem dmuchania bombek, a następnie z etapem „srebrzenia”, gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny do dalszych etapów. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem Seniorzy ozdobią swoje choinki własnoręcznie zdobionymi bombkami. To była naprawdę udana wycieczka.

zddp8  zddp9