DOM POMOCY SPOŁECZNEJ PRZY UL. MĄCZNEJ
1 marca wybraliśmy się do wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Naszym głównym celem było Afrykarium - kompleks akwariów i basenów oraz basenów pod gołym niebem. Prezentowane są tam ekosystemy wodne morskie i słodkowodne oraz ekosystemy lądowe z fauną i florą Afryki. Zamieszkuje tam kilka tysięcy zwierząt. Dla wielu uczestników wycieczki to była pierwsza wizyta w tym miejscu i ogromne zaskoczenie takim sposobem prezentacji ekspozycji zoologicznej. Podziwianie ogromnych podwodnych przestrzeni było dużym przeżyciem. Kiedy będzie cieplej i wiele zwierząt pojawi się na wybiegach, planujemy zwiedzić pozostałe atrakcje ogrodu zoologicznego.
Zdjęcia 1 i 2. Mieszkańcy wpatrzeni w ryby pływające w wielkich akwenach wodnych. Źródło: MCUS.
12 marca zawitał u nas zespół DEMOLO pod kierownictwem Aleksandry Żminkowskiej, który zaprezentował bogaty recital pieśni kresowych oraz specjalny repertuar dla pań z okazji ich święta. Jak zwykle koncert był wspaniałym wydarzeniem. Wysłuchanie historycznych pieśni wywołało nastrój wspomnieniowy, ponieważ wielu słuchaczy pamiętało je z dzieciństwa. Mieszkańcy lubią spotkania z zespołem DEMOLO i gorąco oklaskują każdy ich występ.
Zdjęcie 3. Występ zespołu DEMOLO. Źródło: MCUS.
21 marca rozstrzygnęliśmy konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. W rywalizacji wzięło udział piętnastu autorów z poszczególnych DPS-ów i DDP prowadzonych przez Miejskie Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu, a także współpracujących z nami placówek: DSOS-W nr 12 dla Uczniów Niesłyszących i Słabosłyszących, Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży „Źródełko”, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 przy ul. Kieleckiej 51 we Wrocławiu, ODS-K „Piast”. Komisja wybrała trzy „najpiękniejsze” palmy, a publiczność w tajnym głosowaniu wybrała palmę nagrodzoną nagrodą publiczności. I. miejsce zajęła palma wykonana przez autorów z DDP z ul. Komuny Paryskiej, II. miejsce zajęła palma wykonana przez autorów z DPS ul. Karmelkowej, a III. miejsce zajęła palma wykonana przez autorów z DDP z ul. Skoczylasa. Natomiast nagrodę publiczności otrzymała palma wykonana przez autorów z DDP z ul. Kościuszki. Na zwycięzców czekały wspaniałe upominki i pyszny poczęstunek.
Zdjęcie 4-6. Palmy zgłoszone do konkursu i nagrody dla zwycięzców. Poczęstunek dla uczestników imprezy. Źródło: MCUS.
W okresie Wielkiego Postu mieszkańcy uczestniczyli w nabożeństwach Mszy Świętej celebrowanej przez Księdza Kapelana. W każdy piątek była odprawiana Droga Krzyżowa z rozważaniami Męki Pańskiej. W Wielkim Tygodniu mieszkańcy mogli odbyć spowiedź, a także odbyło się święcenie palm wielkanocnych.
Zdjęcie 7. Ołtarz z Wielkanocnym palmami wykonanymi przez mieszkańców. Źródło: MCUS.
26 marca w Centrum Technologii Audiowizualnych wzięliśmy udział w przedświątecznym spotkaniu z Prezydentem Wrocławia – Panem Jackiem Sutrykiem. Obecnych było wiele grup senioralnych z Wrocławia. Spotkanie przebiegło w rodzinnej atmosferze. Mieszkańcy z apetytem spożywali przygotowane potrawy: żurek z kiełbaską , pasztety, sałatki, pyszne mięsa i ciasta. W pięknej aranżacji muzycznej miło spędziliśmy popołudnie.
Zdjęcia 8 i 9. Prezydent Wrocławia na spotkaniu z seniorami. Zespół muzyczny. Źródło: MCUS.
Święta Wielkanocne wiążą się z licznymi przygotowaniami i wieloma ludowymi zwyczajami. Znaczącą rolę w tym okresie pełnią zajęcia plastyczne. W pracowni terapii zajęciowej przygotowaliśmy szereg wielkanocnych ozdób, które wykorzystaliśmy podczas zajęć terapeutycznych z naszymi seniorami.
Zdjęcia 10-12. Tworzenie ozdób wielkanocnych. Źródło: MCUS.
Jedną z tradycji jest palma wielkanocna, którą święci się na tydzień przed Wielkanocą na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Nasze seniorki tworzyły je z precyzją, zaangażowaniem i wielkim sercem. Barwne i efektowne palmy cieszyły oczy mieszkańców w trakcie święcenia podczas Mszy Świętej odbywającej się w klubie naszego Domu. Stworzyliśmy również palmę, która rywalizowała w konkursie MCUS, o którym wspominamy powyżej.
Zdjęcia 13-15. Tworzenie palm wielkanocnych. Źródło: MCUS.
Jedynymi z kreatywnych prac plastycznych, które ukończyliśmy w marcu były wielobarwne hortensje wykonane z kartonów po wydmuszkach. Te kwiaty wprowadziły nasze seniorki w stan zachwytu i zadowolenia z ich dzieła. Hortensje cieszą teraz oczy wszystkich domowników, gdyż są wyeksponowane w holu oraz na wspólnej stołówce.
Zdjęcie 16. Hortensje z wydmuszek po jajkach. Źródło: MCUS.
Seniorzy mieli okazję wypróbować nowe techniki malowania i ozdabiania jaj styropianowych, które następnie wyeksponowali na własnoręcznie wykonanych świecznikach. Efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.
Zdjęcie 17. Jajka ozdobione metodą tutorialową. Źródło: MCUS.
Kolejnym kreatywnym zajęciem plastycznym było malowanie pisanek i kwiatów. Zastosowaliśmy różnorodne techniki z użyciem np. farb, kredek, metody scropbookingu, wykorzystaliśmy papier i drewniane jajka - tworząc gazetki, które zawisły przed wejściem do pracowni terapeutycznej. Z papieru śniadaniowego zrobiliśmy stokrotki, które przyozdobiły nasze korytarze. Zmontowaliśmy drewniany płotek, który został pomalowany i przyozdobiony kolorowymi kwiatkami wykonanymi na szydełku. Stworzyliśmy również stroiki wielkanocne, udekorowane kwiatkami i kolorowymi jajkami styropianowymi.
Zdjęcia 18-21. Świąteczne dekoracje - papierowe stokrotki, ozdobne jaja, zagroda z drewnianymi zwierzętami. Źródło: MCUS.
Zdjęcia 22-23. Gazetki ścienne z tematyką Wielkanocną. Źródło: MCUS.
Zostaliśmy zaproszeni do DPS-u przy ul. Karmelkowej na przedświąteczne warsztaty plastyczne. W przyjemnej atmosferze opowiadaliśmy o tradycjach Świąt Wielkanocnych oraz wykonaliśmy zajączka techniką decoupage, którego potem zabraliśmy na pamiątkę miłego spotkania. Ta dekoracja Domu sprawiła nam radość i satysfakcję.
Zdjęcie 24. Wielkanocny zajączek wykonany metodą decoupage. Źródło: MCUS.
Podczas zajęć aktywizacyjnych pracowaliśmy z seniorami nad funkcjami poznawczymi. Aktywności były związane z tematyką Dnia Kobiet oraz z wiosną. Mieszkańcy chętnie wzięli udział w dyskusji i opowiadali swoje historie z czasów młodości. Nie zabrakło również tematycznej muzyki i gry na instrumentach.
7 marca wspólnie z fizjoterapeutkami i praktykantami przygotowaliśmy SPA dla mieszkanek. Zależało nam, aby każda kobieta w dniu swojego święta mogła poczuć się wyjątkowo. Sala terapii zajęciowej na ten dzień zamieniła się w gabinet piękności, wyposażony w trzy specjalne fotele, na których był wykonywany masaż twarzy oraz maseczki nawilżające. Druga część pomieszczenia była miejscem na pielęgnację rąk: masaż dłoni oraz malowanie paznokci. Zwieńczenie stanowiła fryzura wykonana przez fryzjerkę oraz makijaż. Cudownie było patrzeć jak panie poczuły się zrelaksowane, zaopiekowane i piękne. Na każdego czekał również słodki poczęstunek.
Zdjęcia 25-28. Kadry z „salonu piękności” zaaranżowanego w Domu na Dzień Kobiet. Źródło: MCUS.
14 marca kilku mieszkańców Domu uczestniczyło w Międzypokoleniowych Warsztatach Naukowych, które odbyły się w Centrum Aktywizacji Dzieci i Młodzieży „Źródełko” we Wrocławiu - Leśnicy. Świętowaliśmy 145. rocznicę urodzin Alberta Einsteina. Podczas spotkania były przeprowadzane fascynujące doświadczenia chemiczne, które zrobiły na nas wielkie wrażenie. Przypomniały nam się dziecięce lata, gdy zdobywaliśmy wiedzę. Jak zwykle nie zabrakło także pogawędek oraz zjedliśmy pyszną pizzę.
Zdjęcie 29. Proces chemiczny zachodzący w szklanym naczyniu. Źródło: MCUS.
Podczas zajęć z kulinoterapii upiekliśmy szarlotkę po włosku z czekoladą i podaliśmy to ciasto na spotkaniu z dziećmi i młodzieżą. Z naszymi seniorkami przygotowałyśmy także babeczki, tartaletki oraz ptysie - do degustacji na Dzień Kobiet. A uczestników konkursu na najładniejszą palmę Wielkanocną poczęstowaliśmy ciastkami w kształcie jajeczek, zajączkami z twarogu i ciastami udekorowanymi kolorami wiosny. Te pyszne wypieki przykuwały wzrok częstowanych nimi gości i rozbudzały w nich apetyt.
Zdjęcia 30-33. Nasze słodkie pyszności. Źródło: MCUS.
Korzystając z pięknej wiosennej pogody wspólnie z naszymi rehabilitantkami i praktykantami wybraliśmy się na spacer nad pobliskie jezioro. Podziwialiśmy budzącą się przyrodę. Na łonie natury przyjemnie było wspólnie pośpiewać znane i lubiane piosenki oraz poćwiczyć swoje ciało. To był mile spędzony czas.
W Wielką Sobotę, zgodnie z tradycją, zostały poświęcone pokarmy wielkanocne. Nie zabrakło kiełbasy, jajek, chrzanu, chleba, soli oraz babek wielkanocnych. Niektórzy mieszkańcy przynieśli do poświęcenia własne koszyczki. W oczekiwaniu na kapłana śpiewaliśmy pieśni wielkopostne. Po uroczystym poświęceniu pokarmy trafiły do kuchni, która w Niedzielę Wielkanocną każdemu z mieszkańców podała na talerzu tzw. „święconkę”. Stół przyozdobiliśmy świątecznie palmami wykonanymi przez mieszkańców na warsztatach plastycznych.
Zdjęcia 34 i 35. Stół z wielkanocną „święconką”. Źródło: MCUS.
26 marca odwiedziła nas grupa wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 118 we Wrocławiu. Goście podarowali naszym mieszkańcom własne wypieki oraz samodzielnie wykonane kartki świąteczne. Spotkanie przebiegło w miłej i świątecznej atmosferze. Podczas rozmów i gier stolikowych młodzież z wrażliwością i empatią nawiązywała relacje z seniorami. Wspólnie postanowiliśmy, że przy nadarzającej się okazji spotkamy się ponownie.