DOM POMOCY SPOŁECZNEJ PRZY UL. KARMELKOWEJ

 

„Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje,
ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma.”

(przysłowie)

8 lutego świętowaliśmy Tłusty Czwartek. Porozmawialiśmy o tym, jaka jest geneza tego dnia i dlaczego jest to święto ruchome. Rozwiązywaliśmy quizy i łamigłówki, a wszystkie hasła były związane z Tłustym Czwartkiem. Specjalnie na ten dzień zostały stworzone puzzle pączkowe, które mieszkańcy również mogli poukładać, a potem nadszedł czas na degustację słodkości.      

                                                                  lutyDPSKarmelkowa1.png   lutyDPSKarmelkowa2.png

lutyDPSKarmelkowa3.png

Zdjęcia 1-3. Świętowanie Tłustego Czwartku. Źródło: MCUS.


W lutym mieszkańcy sporo czasu spędzili na zajęciach kulinoterapii. Zaczęli od usmażenia  faworków na Tłusty Czwartek, potem przygotowali gofry oraz drożdżowe bułki. Następnym wyzwaniem były ziemniaczane placki z dodatkiem marchewki i cukinii wraz z czosnkowym sosem, a na koniec miesiąca pojawiły się jeszcze serowe oponki. Pamiętajmy, że kulinoterapia uczy mieszkańców współpracy oraz samodzielności.

                     lutyDPSKarmelkowa4.png   lutyDPSKarmelkowa5.png   lutyDPSKarmelkowa6.png

                            lutyDPSKarmelkowa7.png    lutyDPSKarmelkowa8.png

Zdjęcia 4-8. Kulinarne pyszności – faworki, gofry, oponki, drożdżówki i placki. Źródło: MCUS.

Podczas towarzyskiego spotkania z pracownikami firmy HPE mieszkańcy Domu wraz z gośćmi odgadywali hasła, które w większości były związane z Tłustym Czwartkiem. Gry i zabawy logiczne poprawiają koncentrację i umiejętność rozwiązywania problemów. Zwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek od firmy.

 lutyDPSKarmelkowa9.png

Zdjęcie 9. Gry i zabawy logiczne podczas spotkania z firmą HPE. Źródło: MCUS.


Skąd się wzięły Walentynki ? To coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego, a jego nazwa pochodzi od Św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest właśnie tego dnia. Zwyczajem jest wysyłanie wtedy listów, często pisanych wierszem, zawierających wyznania miłosne. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono Św. Walentego jako patrona zakochanych. 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Wraz z mieszkańcami postanowiliśmy uczcić Dzień Zakochanych w sposób kreatywny i zorganizowaliśmy warsztaty walentynkowe. Mieszkańcy mogli z kartonów powycinać serca, pomalować je farbami, a także stworzyć obraz w formacie 3D.

                                lutyDPSKarmelkowa10.png   lutyDPSKarmelkowa11.png

Zdjęcia 10-11. Warsztaty Walentynkowe. Źródło: MCUS.

                   lutyDPSKarmelkowa12.png    lutyDPSKarmelkowa13.png

Zdjęcia 12-13. Dekoracje Domu na Walentynki. Źródło: MCUS .

Mieszkańcy poczuli w tym miesiącu tęsknotę za wiosną, dlatego wytworzone przez nich prace plastyczne były kolorowe, pełne kwiatów i owadów kojarzących się z tą porą roku. Zajęcia z arteterapii pozwalają naszym mieszkańcom wyrazić siebie poprzez sztukę, a ich gotowe prace zdobią korytarze Domu. Ponadto terapeuci zachęcają mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu, pobudzają w nich kreatywność i zainteresowania. Seniorzy z zaangażowaniem wykonują prace manualne oparte na własnych pomysłach, co pozytywnie wpływa na ich poczucie własnej wartości i sprawczości.

                                                    lutyDPSKarmelkowa14.png    lutyDPSKarmelkowa15.png

Zdjęcia 14-15. Układanie puzzli oraz wiosenne prace plastyczne. Źródło: MCUS.

                                                    lutyDPSKarmelkowa16.png    lutyDPSKarmelkowa17.png

Zdjęcia 16-17. Układanie modelu wrocławskiej Iglicy. Źródło: MCUS.

Koniec karnawału zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. W tym roku Ostatki były 13 lutego. Zorganizowaliśmy bal karnawałowy, na którym były tańce, prace kreatywne oraz krótkie prelekcje na temat karnawału w Brazylii i Wenecji. Mieszkańcy stworzyli własne maski karnawałowe, mając do dyspozycji mazaki, pióra, brokat oraz inne kolorowe elementy dekoracyjne. Maski zabrali ze sobą na pamiątkę. Na koniec balu był słodki
poczęstunek.

                                                 lutyDPSKarmelkowa18.png    lutyDPSKarmelkowa19.png

  Zdjęcia 18-19. Tworzenie masek karnawałowych. Źródło: MCUS.

Dla mieszkańców naszego Domu oraz dla klientów Dziennego Domu Pomocy przy ul. Karmelkowej studentki wygłosiły prelekcję o zdrowym odżywianiu, a dokładniej o tym, jak zgubić nadmierne kilogramy. Prezentacja wyjaśniała podstawowe pojęcia dietetyki, np. co to jest kaloria, czym jest redukcja masy ciała. Podczas prezentacji zadawano seniorom pytania, aby określić poziom ich wiedzy o odżywianiu. A na koniec zagraliśmy w Bingo w wersji tematycznie zmodyfikowanej na potrzeby tego spotkania.

 lutyDPSKarmelkowa20.png

  Zdjęcie 20. Prelekcja o tym, jak schudnąć. Źródło: MCUS.


Wszyscy już wyczekują wiosny. Ciepłe dni, przebiśniegi oraz śpiew ptaków zmotywowały nas do warsztatów wiosennych, podczas których mieszkańcy stworzyli piękne kwiaty z gąbki, patyczka, bibuły oraz kubeczków po serkach. Większość prac została zabrana przez mieszkańców do swoich pokoi, a pozostałe kwiaty zdobią parapety naszej świetlicy.

lutyDPSKarmelkowa21.png    lutyDPSKarmelkowa22.png
Zdjęcie 21-22. Materiały plastyczne i praca nad wykonaniem kwiatu. Źródło: MCUS.

Nasi seniorzy wybrali się na warsztaty kreatywne do DPS przy ul. Mącznej, gdzie w przyjaznej atmosferze spotkali się z  innymi mieszkańcami oraz klientami DDP. Na plastrach drewna klejem na gorąco nanosili różne kolorowe materiały, tworząc  ten sposób wiosenne obrazy.

lutyDPSKarmelkowa23.png    lutyDPSKarmelkowa24.png

  Zdjęcia 23-24. Wiosenne obrazki tworzone na plastrach drewna. Źródło: MCUS.

  

Mieszkańcy cyklicznie spotykają się z wolontariuszkami na czytaniu fragmentów Biblii i rozmowie o znaczeniu tych tekstów. Seniorzy dzielą się swoimi przemyśleniami, które dotyczą danego fragmentu Ewangelii. Dla mieszkańców religia jest ważną częścią ich życia.

lutyDPSKarmelkowa25.png

Zdjęcie 25. Wspólne czytanie Biblii. Źródło: MCUS.

 

Bingo pozytywnie wpływa na koncentrację oraz spostrzegawczość u mieszkańców. Dzięki tej grze nawiązują oni relacje towarzyskie, które czasem przeradzają się w przyjaźń. Mieszkańcy lubią zdrową rywalizacje, która towarzyszy tej grze. Przy kawie, łakociach i w dobrym towarzystwie miło spędza się czas.

lutyDPSKarmelkowa26.png

Zdjęcie 26. Gra towarzyska w Bigo. Źródło: MCUS.

Gra w karty i w warcaby pozwala mieszkańcom poćwiczyć krótko- i długotrwałą pamięć oraz koncentrację. Cykliczne zajęcia są dla nich rozrywką, okazją do rozmów i nawiązywania towarzyskich kontaktów. Mieszkańcy chętnie uczestniczą też w zajęciach czytelniczych grupowych jak i indywidualnych. Rozmawiają o książkach, o wiadomościach przeczytanych w czasopismach czy nowinkach kulinarnych. Korzystają z biblioteki, która jest wyposażona w książki o różnej tematyce. Te spotkania pomagają im przenieść się w świat romansu, fantazji oraz kryminałów. Wielu z nich z pasją angażuje się również w rozwiązywanie krzyżówek prasowych.

 lutyDPSKarmelkowa27.png   lutyDPSKarmelkowa28.png   lutyDPSKarmelkowa29.png

   Zdjęcie 27-29. Gra w szachy i karty oraz lektura prasy. Źródło: MCUS.