DOM POMOCY SPOŁECZNEJ PRZY UL. KARMELKOWEJ
„Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje,
ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma.”
(przysłowie)
8 lutego świętowaliśmy Tłusty Czwartek. Porozmawialiśmy o tym, jaka jest geneza tego dnia i dlaczego jest to święto ruchome. Rozwiązywaliśmy quizy i łamigłówki, a wszystkie hasła były związane z Tłustym Czwartkiem. Specjalnie na ten dzień zostały stworzone puzzle pączkowe, które mieszkańcy również mogli poukładać, a potem nadszedł czas na degustację słodkości.
Zdjęcia 1-3. Świętowanie Tłustego Czwartku. Źródło: MCUS.
W lutym mieszkańcy sporo czasu spędzili na zajęciach kulinoterapii. Zaczęli od usmażenia faworków na Tłusty Czwartek, potem przygotowali gofry oraz drożdżowe bułki. Następnym wyzwaniem były ziemniaczane placki z dodatkiem marchewki i cukinii wraz z czosnkowym sosem, a na koniec miesiąca pojawiły się jeszcze serowe oponki. Pamiętajmy, że kulinoterapia uczy mieszkańców współpracy oraz samodzielności.
Zdjęcia 4-8. Kulinarne pyszności – faworki, gofry, oponki, drożdżówki i placki. Źródło: MCUS.
Podczas towarzyskiego spotkania z pracownikami firmy HPE mieszkańcy Domu wraz z gośćmi odgadywali hasła, które w większości były związane z Tłustym Czwartkiem. Gry i zabawy logiczne poprawiają koncentrację i umiejętność rozwiązywania problemów. Zwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek od firmy.
Zdjęcie 9. Gry i zabawy logiczne podczas spotkania z firmą HPE. Źródło: MCUS.
Skąd się wzięły Walentynki ? To coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego, a jego nazwa pochodzi od Św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest właśnie tego dnia. Zwyczajem jest wysyłanie wtedy listów, często pisanych wierszem, zawierających wyznania miłosne. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono Św. Walentego jako patrona zakochanych. 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Wraz z mieszkańcami postanowiliśmy uczcić Dzień Zakochanych w sposób kreatywny i zorganizowaliśmy warsztaty walentynkowe. Mieszkańcy mogli z kartonów powycinać serca, pomalować je farbami, a także stworzyć obraz w formacie 3D.
Zdjęcia 10-11. Warsztaty Walentynkowe. Źródło: MCUS.
Zdjęcia 12-13. Dekoracje Domu na Walentynki. Źródło: MCUS .
Mieszkańcy poczuli w tym miesiącu tęsknotę za wiosną, dlatego wytworzone przez nich prace plastyczne były kolorowe, pełne kwiatów i owadów kojarzących się z tą porą roku. Zajęcia z arteterapii pozwalają naszym mieszkańcom wyrazić siebie poprzez sztukę, a ich gotowe prace zdobią korytarze Domu. Ponadto terapeuci zachęcają mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu, pobudzają w nich kreatywność i zainteresowania. Seniorzy z zaangażowaniem wykonują prace manualne oparte na własnych pomysłach, co pozytywnie wpływa na ich poczucie własnej wartości i sprawczości.
Zdjęcia 14-15. Układanie puzzli oraz wiosenne prace plastyczne. Źródło: MCUS.
Zdjęcia 16-17. Układanie modelu wrocławskiej Iglicy. Źródło: MCUS.
Koniec karnawału zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. W tym roku Ostatki były 13 lutego. Zorganizowaliśmy bal karnawałowy, na którym były tańce, prace kreatywne oraz krótkie prelekcje na temat karnawału w Brazylii i Wenecji. Mieszkańcy stworzyli własne maski karnawałowe, mając do dyspozycji mazaki, pióra, brokat oraz inne kolorowe elementy dekoracyjne. Maski zabrali ze sobą na pamiątkę. Na koniec balu był słodki
poczęstunek.
Zdjęcia 18-19. Tworzenie masek karnawałowych. Źródło: MCUS.
Dla mieszkańców naszego Domu oraz dla klientów Dziennego Domu Pomocy przy ul. Karmelkowej studentki wygłosiły prelekcję o zdrowym odżywianiu, a dokładniej o tym, jak zgubić nadmierne kilogramy. Prezentacja wyjaśniała podstawowe pojęcia dietetyki, np. co to jest kaloria, czym jest redukcja masy ciała. Podczas prezentacji zadawano seniorom pytania, aby określić poziom ich wiedzy o odżywianiu. A na koniec zagraliśmy w Bingo w wersji tematycznie zmodyfikowanej na potrzeby tego spotkania.
Zdjęcie 20. Prelekcja o tym, jak schudnąć. Źródło: MCUS.
Wszyscy już wyczekują wiosny. Ciepłe dni, przebiśniegi oraz śpiew ptaków zmotywowały nas do warsztatów wiosennych, podczas których mieszkańcy stworzyli piękne kwiaty z gąbki, patyczka, bibuły oraz kubeczków po serkach. Większość prac została zabrana przez mieszkańców do swoich pokoi, a pozostałe kwiaty zdobią parapety naszej świetlicy.
Zdjęcie 21-22. Materiały plastyczne i praca nad wykonaniem kwiatu. Źródło: MCUS.
Nasi seniorzy wybrali się na warsztaty kreatywne do DPS przy ul. Mącznej, gdzie w przyjaznej atmosferze spotkali się z innymi mieszkańcami oraz klientami DDP. Na plastrach drewna klejem na gorąco nanosili różne kolorowe materiały, tworząc ten sposób wiosenne obrazy.
Zdjęcia 23-24. Wiosenne obrazki tworzone na plastrach drewna. Źródło: MCUS.
Mieszkańcy cyklicznie spotykają się z wolontariuszkami na czytaniu fragmentów Biblii i rozmowie o znaczeniu tych tekstów. Seniorzy dzielą się swoimi przemyśleniami, które dotyczą danego fragmentu Ewangelii. Dla mieszkańców religia jest ważną częścią ich życia.
Zdjęcie 25. Wspólne czytanie Biblii. Źródło: MCUS.
Bingo pozytywnie wpływa na koncentrację oraz spostrzegawczość u mieszkańców. Dzięki tej grze nawiązują oni relacje towarzyskie, które czasem przeradzają się w przyjaźń. Mieszkańcy lubią zdrową rywalizacje, która towarzyszy tej grze. Przy kawie, łakociach i w dobrym towarzystwie miło spędza się czas.
Zdjęcie 26. Gra towarzyska w Bigo. Źródło: MCUS.
Gra w karty i w warcaby pozwala mieszkańcom poćwiczyć krótko- i długotrwałą pamięć oraz koncentrację. Cykliczne zajęcia są dla nich rozrywką, okazją do rozmów i nawiązywania towarzyskich kontaktów. Mieszkańcy chętnie uczestniczą też w zajęciach czytelniczych grupowych jak i indywidualnych. Rozmawiają o książkach, o wiadomościach przeczytanych w czasopismach czy nowinkach kulinarnych. Korzystają z biblioteki, która jest wyposażona w książki o różnej tematyce. Te spotkania pomagają im przenieść się w świat romansu, fantazji oraz kryminałów. Wielu z nich z pasją angażuje się również w rozwiązywanie krzyżówek prasowych.
Zdjęcie 27-29. Gra w szachy i karty oraz lektura prasy. Źródło: MCUS.