Październik 2023 w Dziennych Domach Pomocy przy ul.;

Komuny Paryskiej, T. Kościuszki, Skwierzyńskiej, S. Żeromskiego.

 

Jesienią, jesienią
Sady się rumienią;
Czerwone jabłuszka
Pomiędzy zielenią.

Maria Konopnicka „Jesienią”

(Fragment wiersza)

Październik rozpoczął się od słonecznej pogody, która zachęciła nas do wychodzenia na świeże powietrze. Promienie słoneczne wnikały do naszych świetlic, kusząc nas abyśmy spacerowali w poszukiwaniu darów natury, takich jak kolorowe liście, kasztany i żołędzie. Podziwialiśmy drzewa, które przemieniały swoje ubranie z zieleni na różnobarwną paletę barw, a w powietrzu unosiło się ostatnie tchnienie lata.

Wszystkie te skarby przyrody, które zebraliśmy podczas spacerów, posłużyły nam do tworzenia pięknych ozdób, które upiększyły naszą świetlicę. Teraz w oknach królują jesienne liście i urocze leśne skrzaty wykonane z juty i liści, które zebraliśmy w trakcie naszych wędrówek. Jesienne dni są często opisywane jako ponure i szare, ale w rzeczywistości to pora roku, w której przyroda prezentuje się najbardziej kolorowo, przynosząc nam złotą polską jesień.

Październik to również miesiąc kontynuacji obchodów Dni Seniora, którym towarzyszyły liczne imprezy. W DDP przy ulicy Komuny Paryskiej odbyły się warsztaty pod hasłem "Szałowe ramki z puzzli", podczas których seniorzy tworzyli ramki z wcześniej pomalowanych puzzli.

 DDPKosciuszki001

Źródło: własne; dwie pierwsza fotografia przedstawia seniorów robiących  ramki z puzzli, natomiast druga fotografia przedstawia prace seniorów (ramki z puzzli)

Te dni były również dobrą okazją do nawiązywania nowych znajomości, wymiany doświadczeń i wspomnień. Nasi goście z DDP ze Skoczylasa obdarowali nas pięknym prezentem, wykonanym techniką quilling. Wielobarwny ptak ozdobił naszą placówkę, przypominając nam o miłych chwilach i wspólnych działaniach.

DDPKosciuszki002

Źródło: własne; fotografia przedstawia pawia zrobionego metodą kulingu

Mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach w DDP przy ulicy Skoczylasa, podczas których seniorzy pod okiem terapeuty tworzyli zakładki książkowe za pomocą techniki decoupage. Dla wielu z nich było to coś zupełnie nowego i z zachwytem podziwiali efekty swojej pracy, zastanawiając się, jak zwykła serwetka, klej i kawałek drewna mogą stać się tak pięknymi przedmiotami. Oprócz zakładek, seniorzy mieli okazję wykonać również własnoręcznie kartki, które zamierzali podarować swoim bliskim. Teraz każda okazja do napisania kartki będzie okazją do wykorzystania zdolności zdobytych podczas tych warsztatów.

DDPKosciuszki003 DDPKosciuszki004

Źródło: własne; fotografie przedstawiają seniorów robiących zakładki oraz laurki

Naszych seniorów odwiedzili także przedszkolaki z „Klubu Malucha Serduszkowo” wręczyli im piękne kartki ze słodkim upominkiem z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora”. Na każdej kartce był piękny wierszyk a z drugiej strony odbita rączka malucha.

DDPKosciuszki005

Źródło: własne; ALT: Kartki od przedszkolaków z załączonym cukierkiem, pięknym wierszykiem i odbitą rączką.

W październiku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w IV Koncercie "Melodie Trzech Pokoleń" na Uniwersytecie Wrocławskim, zorganizowanym m.in. przez Instytut Filologii Słowiańskiej. To niezwykłe spotkanie wywarło na nas ogromne wrażenie. Na scenie pojawił się młody talent, 12-letni Filip, który swoim niezwykłym głosem wzruszył publiczność wykonując utwory takie jak "Time To Say Goodbye" Andrei Bocelliego i "Euphoria" Loreen. Również Rektor senior, Prof. Adam Jezierski, zagrał na fortepianie i organach. Nie zabrakło występu Prof. Jana Miodka, który zaśpiewał "Starzyka" z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Koncert trwał ponad trzy godziny i wzięło w nim udział aż 15 artystów. To wydarzenie nadal żyje w naszej pamięci, a miejsce, w którym odbywał się koncert, czyli Oratorium Marianum, nadało mu wyjątkowej oprawy.

 DDPKosciuszki006

Źródło: własne; ALT: Uniwersytet Wrocławski Oratorium Marianum. Przygotowana aula do koncertu.

Kolejną atrakcją był koncert muzyki filmowej z utworami Hansa Zimmera, który odbył się w Hali Stulecia. Orkiestra Polskiego Radia i Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod batutą Macieja Sztora wykonali utwory skomponowane przez Hansa Zimmera, w tym znane melodie z filmów takich jak "Gladiator", "Batman", "Incepcja", "Król Lew", "Kod Da Vinci" oraz "Piraci z Karaibów".

DDPKosciuszki007

Źródło: własne; ALT: Koncert Muzyki Filmowej w Hali Stulecia we Wrocławiu – scena z napisem „koncert muzyki filmowej”.

Ale to nie koniec wydarzeń, które miały miejsce w październiku musimy pochwalić się naszymi osiągnięciami sportowymi! Nasz klient pan Wiesław zdobył drugie miejsce w karcianych rozgrywkach w "Tysiąca", które odbyły się w ramach Dni Seniora w DDP "Na Ciepłej".

DDPKosciuszki008

Źródło: własne; ALT: Dyplom oraz puchar Klienta z DDP przy ul. Skwierzyńskiej za zajęcie II miejsca w karcianych rozgrywkach w „ Tysiąca” organizowanych w ramach Dni Seniora w DDP „Na Ciepłej”.

Jesień, ta wyjątkowa pora roku, przynosi ze sobą obfite plony w postaci różnorodnych smakołyków, takich jak soczyste dynie, chrupiące jabłka, a także aromatyczne orzechy i wiele innych pyszności. Podczas zajęć z treningów samoobsługi - kulinoterapii zanurzyliśmy się w bogactwo tych smaków i wspólnie przygotowaliśmy rozgrzewającą zupę dyniową, która zniknęła z talerzy w mgnieniu oka. Nie zabrakło również wybornego jabłecznika oraz puszystych gofrów, które zadowoliły podniebienia wszystkich seniorów.

DDPKosciuszki009  DDPKosciuszki010

Źródło :własne; fotografia przedstawia           źródło: własne; fotografia przedstawia

 

Dwie dynie oraz talerz z zupą dyniową.          Gofry, powidła oraz owoce

W październiku DDP Żeromskiego gościł w swoich progach Wędrowną Pracownię Muzyczną jest to cykl  edukacyjnych spotkań z muzyką klasyczną. Seniorzy spędzili czas nie tylko wsłuchując się w dźwięk muzyki poważnej, ale również zostali zapoznani z kulturą i historią instrumentów muzycznych. Całe spotkanie było bardzo interesującą lekcją muzyki , liczymy na dalsze koncerty, które dla wielu seniorów były motywujące i inspirujące. Bo jak nam wiadomo muzyka ma niezwykłą moc wpływania na nasze życie, emocje oraz stan fizyczny.

DDPKosciuszki011

Źródło :własne; Zdjęcie przedstawia plakat„ Wędrowna Pracownia Muzyczna”

DDPKosciuszki012

Źródło :własne; Zdjęcie przedstawia muzyków grających na instrumentach w DDP Żeromskiego.

Oprócz biesiadnych uczt, nasi klienci mieli szansę wziąć udział w różnorodnych zajęciach terapeutycznych. Zajęcia z arteterapii otworzyły przed seniorami przestrzeń do twórczej ekspresji, pozwalając im wyrazić siebie poprzez malowanie, rysunek oraz tworzenie ramek z puzzli i zakładek. Dla miłośników kina przygotowaliśmy sesje filmoterapii, podczas których seniorzy mogli delektować się fascynującymi filmami, a potem wymieniać się myślami i uczuciami na ich temat. Z kolei zajęcia z ludoterapii czyli terapii poprzez zabawę, wprowadziły naszych podopiecznych w świat integracyjnych rozgrywek i zabaw zespołowych, które sprzyjały rozwojowi umiejętności społecznych.

Jesień obfituje w smaki, kreatywność i dobre emocje, pozwalając naszym seniorom na pełniejsze doświadczanie tej wyjątkowej pory roku w oczekiwaniu na kolejne.