AKTUALNOŚCI DZIENNEGO DOMU POMOCY
UL.WŁADYSŁAWA SKOCZYLASA -SIERPIEŃ
Choć sierpień okazał się być zaskakująco gorącym, wręcz upalnym miesiącem, nie przeszkodziło to naszym klientom w różnego rodzaju aktywnościach w Dziennym Domu Pomocy. Korzystali z zajęć na świeżym powietrzu, zajęć artystycznych i poznawczych, edukacji zdrowotnej i społecznej. Na pewno nie było nudno. Zobaczmy, co dokładnie działo się przy ul. Skoczylasa 8 w DDP.
OLIMPIADA GIER ZRĘCZNOŚCIOWYCH
W dni, kiedy upały nie doskwierały tak intensywnie nasi klienci uczestniczyli w zajęciach na podwórku. Zorganizowana została także olimpiada, podczas której seniorzy mogli się zmierzyć z różnymi grami sportowymi i zręcznościowymi, np. rzucanie rzutkami do tarczy, chodzenie z piłką na łyżce, wrzucanie piłek do wiaderka i nie tylko. Dla osób, które zdobyły największą liczbę punktów przewidziane były małe słodkie nagrody. Zabawa wywołała wiele śmiechu, ale też rywalizacji i determinacji.
Treningi funkcji poznawczych z psychologiem
W naszym DDP regularnie prowadzone są treningi funkcji poznawczych. Skupiają się na różnych aspektach – funkcjach wzrokowo-przestrzennych, pamięci, uwadze, sensoryce, funkcjach językowych i nie tylko. Seniorzy chętnie uczestniczą w zajęciach, dają im one poczucie sprawności i pozwalają ćwiczyć mózg. Ćwiczenie funkcji poznawczych jest wskazane osobom starszym, cierpiącym na chorobę Alzheimera i inne choroby otępienne. Takie treningi pomagają utrzymać sprawność poznawczą na stałym poziomie.
Na zdjęciu klientka przeciąga sznurek przez otwory według wzoru podczas treningu funkcji poznawczych. Źródło: Własne.
Ludoterapia
Oprócz zajęć tematycznych, dopasowanych treningów poznawczych i artystycznych, klienci mają także czas na integrację i zabawę. Największą popularnością cieszą się u nas gry memory, Uno i, niezawodne, bingo. Wspólne granie rozluźnia naszych klientów i wprawia ich w dobry nastrój. Duża część gier ma także dodatkową zaletę - ćwiczenia funkcji poznawczych, takich jak pamięć, koncentracja, uwaga. Ludoterapia łączy zatem przyjemne z pożytecznym!
Na zdjęciu klienci grają w znaną grę typu memory – grę trenującą pamięć. Źródło: Własne.
Arteterapia
Każdego miesiąca seniorzy wykonują różne projekty artystyczne, wymyślane na bieżąco przez naszą terapeutkę zajęciową. Wykorzystywane są do nich wszelkie możliwe narzędzia, akcesoria i środki artystyczne - od farb przez sznurki aż do kartonów i szmatek. Głównym projektem w sierpniu było wykonanie recyklingowych mandal. Najpierw seniorzy wycinali okręgi z kartonu, które następnie uzupełniali paseczkami z materiałów. Efekt był niezwykły - każda mandala wyglądała zupełnie inaczej. Obecnie efekty pracy naszych klientów ozdabiają półki i sufit w sali zajęciowej.
Na zdjęciu klientki zawiązują paseczki z materiału na mandalach. Źródło: Własne.
Na zdjęciu gotowe recyklingowe mandale. Źródło: Własne.
Muzykoterapia
Nasi klienci uwielbiają śpiewać i grać na prostych instrumentach. Z tego powodu zawsze z entuzjazmem biorą udział w muzykoterapii, prowadzonej przez naszą terapeutkę zajęciową. Podczas zajęć wspólnie śpiewają stare polskie piosenki i przyśpiewki. W tym miesiącu nawet zorganizowane zostało karaoke. Osoby, które odważyły się zaśpiewać przed wszystkimi zostały wynagrodzone słodkościami. To nie było łatwe zadanie, ale klienci pomagali sobie nawzajem. Sala wypełniła się dźwiękami znanych polskich utworów i śmiechem.
Wyjazd do Ogrodu Japońskiego
24 sierpnia szóstka ochotników z naszego DDP pojechała do wrocławskiego Ogrodu Japońskiego. Mogli spędzić przyjemny czas na łonie natury. Pogoda była idealna - słoneczna, lecz nie gorąca. Dzięki temu klienci mogli komfortowo spacerować po ogrodzie. Zachwycali się szczegółami architektonicznymi - mostami, altanami. Chociaż największe emocje wzbudziły ogromne kolorowe karpie! Ogród Japoński to punkt, który na pewno warto zobaczyć we Wrocławiu, a nasi seniorzy mogą już go sobie odhaczyć na liście atrakcji do zwiedzenia.
Na zdjęciu dwójka klientów przy wodospadzie w Ogrodzie Japońskim. Źródło: Własne.
Koncerty zespołu MCUS
W sierpniu odbyły się już ostatnie koncerty zespołu MCUS. Zaprezentowane zostały polskie wersje utworów ABBY, które swoimi rytmicznymi dźwiękami potrafiły rozruszać każdą publiczność. Ostatnie z cyklu koncertów odbyły się w DPS-ach przy ul. Kaletniczej oraz Rędzińskiej. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i gromkie oklaski. Przygoda zespołu MCUS dobiegła końca, pozostawiając za sobą wspaniałe wspomnienia. Było to niezwykłe przeżycie dla wszystkich uczestników, którzy mogli brać udział zarówno w przygotowaniach, jak i samych koncertach. Ogrom pracy naszej muzykoterapeutki oraz klientów zaowocowały zbudowaniem zgranego zespołu i zaprezentowaniem świetnego show. Dziękujemy!
Zdjęcie przedstawia występ zespołu MCUS w DPS-ie przy ul. Rędzińskiej. Źródło: Własne.
Wyjazd do Muzeum Architektury we Wrocławiu
30 sierpnia nasi klienci w towarzystwie opiekunki pojechali do Muzeum Architektury we Wrocławiu. Mieli okazję zobaczyć bardzo ciekawe wystawy poświęcone architekturze wrocławskiej pomiędzy XII i XVIII wiekiem, a także wystawę „Wczasy. Krajobrazy wypoczynku”, która przedstawia architekturę domów i ośrodków wypoczynkowych w Polsce. Muzeum obfitowało w piękne, bogate w detale eksponaty i wyjątkowe zdjęcia architektury we Wrocławiu i w Polsce. Naszym klientom bardzo podobała się wycieczka, uznali muzeum za ciekawe i już zastanawiają się, gdzie będzie ich następny cel.
Klienci oglądająca wystawę we wrocławskim Muzeum Architektury. Źródło: Własne.
Kulinoterapia
Nasi klienci chętnie biorą udział w zajęciach z kulinoterapii. Pomagają w przygotowaniu owoców do ciast i deserów. Dzięki temu mogą ćwiczyć mięśnie rąk i wykonywać praktyczne zadania. Wszyscy seniorzy później mogą próbować przysmaków wykonanych przez naszą pomoc kuchenną podczas przerwy na kawę i herbatę. A desery bywają przeróżne - szarlotka, pieczone jabłka, babki piaskowe, gofry i wiele innych.
Na zdjęciu świeże gofry gotowe do degustacji przez klientów. Źródło :Własne
Na zdjęciu ciepłe gofry gotowe do nadziewania. Źródło: Własne
Na zdjęciu klientka obiera jabłka. Źródło: Własne
Tak wyglądał sierpień w naszym Dziennym Domu. Było wiele atrakcji, które mogły urozmaicić codzienność klientom. Każdego miesiąca cały personel dba o to, by klienci mogli poznawać nowe rzeczy, próbować nowych ćwiczeń i zajęć, dowiadywać się o sobie i innych nowych rzeczy. Dzięki temu klienci chętnie przychodzą do DDP i chętnie uczestniczą we wszystkich zajęciach. Tworzymy zgraną drużynę, pełną wspólnej motywacji i serdeczności wobec wszystkich. Kolejny dobry miesiąc za nami!