Dzień dziecka
Z okazji dnia dziecka życzmy wszystkim dużym i małym dzieciom wszystkiego co najlepsze! Jest to święto mające zwrócić uwagę i zachęcić
do działania w sprawie ustanawiania i przestrzegania praw dzieci na całym świecie. Zostało ustanowione w 1954 roku przez ONZ, w rożnych krajach członkowskich obchodzone jest w innych datach – np. Francja 6 stycznia, Japonia 5 maja i 3 marca. My z tej okazji przypomnieliśmy sobie dawne piosenki dla dzieci oraz zwróciliśmy uwagę na duże zmiany, które na przestrzeni ostatnich 100 lat zaszły w wychowywaniu dzieci.
 DDPKarmelkowa001 DDPKarmelkowa002

 
Źródło: własne ALT: seniorzy grający na instrumentach, trzymający teksty piosenek.

 
Czerwiec miesiącem truskawek!
 DDPKarmelkowa003 
Źródło: własne ALT; deser truskawkowy, truskawki na talerzyku i ciastko.
 
Truskawki większości osób w Polsce kojarzą się z nadchodzącym latem! Jest to czerwcowy przysmak prosto od natury. Jak Państwo lubią je jeść? Z cukrem i śmietanką? Może jako koktajl, w placku, w pierogach lub same ze sobą? W naszym kraju występuje dużo ciekawych przepisów na wykorzystanie tych letnich owoców – robimy zupy owocowe, makaron z truskawkami, zapiekany ryż. Czerwiec był miesiącem kulinoterapii z wykorzystanie truskawek. Truskawki i inne owoce borówkowe są zalecane w diecie osób narażonych lub chorujących na chorobę Alzheimera. Zarówno świeże, jak i mrożone owoce. Nie zapominajmy zatem o tych cudownych owocach nawet po sezonie!
 
Powitanie lata
DDPKarmelkowa004 DDPKarmelkowa005
Źródło: własne ALT: gimnastyk na terenie przy Ośrodku DDP
 
21.06  w końcu powitało nas długo oczekiwane lato!  Będzie z nami do 23 września, kiedy to nastąpi równonoc jesienna. Jest to moment,
który od wieków  związany jest z hucznymi obchodami  - w krajach anglosaskich obchodzona Midsummer,  germańskich  Mittsommerfest,
a w krajach słowiańskich  (w tym i w Polsce) Noc Kupały. Lato rozpoczęliśmy gimnastyką na świeżym powietrzu i rozpoznawaniem zapachów lata – ziół rosnących w naszym ogrodzie. Przygotowaliśmy się także do warsztatów, które kolejnego dnia  przedstawiły nam historię Nocy Kupały oraz teorię i praktykę plecenia wianków z polnych kwiatów!
                                                                                       Noc Świętojańska – warsztaty
Kto z Państwa potrafi pleść wianki? Z okazji Nocy Kupały część z nas przypomniala sobie tą czynność, a część nauczyła jej się pierwszy raz!
DDPKarmelkowa006x DDPKarmelkowa008xDDPKarmelkowa007
Źródło: własne ALT: polne kwiaty przygotowane do warsztatów; Klientki DDP tworzą wianki z polnych kwiatów
 
 Noc Kupały jest świętem starosłowiańskim związanym z przesileniem letnim. Samo pochodzenie święta nie jest jasne, przypuszcza się że zwiera w sobie chrześcijanskie elementy, jednak są też dane sugerujące istnienie starosłowiańskiego bóstwa Kupały. Obchody były związane z żywiolami – wodą, ogniem i darami ziemi (kwiatami i ziołami). Z tym dniem związana jest też legenda o mitycznym kwiecie paproci.
Dzień ojca
 
Dzień ojca jest obchodzony w Polsce 23 czerwca od 1965 roku. Święto pierwszy raz pojawiło się w USA w 1910, miało wówczas wymiar lokalny. Z czasem rozprzestrzeniło się na cały kraj i Europę. Daty tego dnia różnią się od siebie – przykładowo we Włoszech i Portugalii obchodzone jest 19 marca, czyli w dniu świętego Józefa. Z tej okazji przygotowaliśmy wybrane przez panów przyjęcie – grill i zabawy na dworze.
 
 DDPKarmelkowa009x DDPKarmelkowa010x DDPKarmelkowa011x
 
Źródło: własne; ALT: grill na terenie obok DDP, rozstawione stoły; krzyżówka na tablicy; kiełbaski na grillu
 
 DDPKarmelkowa012 DDPKarmelkowa013 DDPKarmelkowa014
Źródło: własne; ALT: dziewanna; skrzynie z rozmaitymi kwiatami znajdujące się przy wejściu do DDP; lawenda
 
Nasz ogród  – czerwcowe warsztaty ogrodnicze
 
Hortiterapia to potocznie mówiąc „terapia ogrodem”, która pomaga w regulacji nastroju (poprawa koncentracji, wyciszenie, poprawa humoru) oraz rozwija życie społeczne poprzez współpracę z innymi osobami w ogrodzie. Podstawą tego typu terapii jest założenie, że człowiek jako część natury znacznie się od niej oddala w wyniku rozwoju cywilizacji. Jednak kontakt z roślinnością jest pierwotną podstawą bycia w świecie. Poprzez terapię ogrodem możemy na nowo wejść w kontakt z naturą i odnaleźć w niej ukojenie. Kierując się zasadami hortiterapii cyklicznie spotykamy się w naszym przy ośrodkowym ogródku i dbamy o niego. Poznajemy nowe zapachy, skupiamy się na otaczającej nas naturze w duchu mindfulness.