MAJ 2023 - w Dziennych Domach Pomocy przy ul.; Komuny Paryskiej,
T. Kościuszki, Skwierzyńskiej, S. Żeromskiego.
„Ojciec jest głową rodziny, a matka jej sercem.”(J. Bułatowicz)
Maj przywitał nas słoneczkiem co wprawiło nas w doskonały nastrój. Z radością obchodziliśmy święta 1-go Maja, Flagi oraz 3-go Maja. Upamiętniliśmy te wydarzenia wykonując z naszymi Klientami piekne dekoracje, które stały się ozdobą w naszych domach.
Źródło: własne; ALT: na tablicach korkowych zamieszczona jest dekoracja na 1, 2 i 3 maja.
W maju wszystkie mamy obchodzą swoje święto. Przygotowaliśmy podarunki, które zostały wykonane podczas zajęć arteterapii. Stosowaliśmy metodę decoupage, pięknymi różyczkami ozdobiliśmy deseczki a następnie trafiły do naszych Pań.
Źródło: własne; ALT: Na pierwszym zdjęciu widzimy udekorowana tablice korkowa sentencja o maju oraz piękne kolorowe kwiaty. Drugie zdjęcie ukazuje przygotowany poczęstunek na Dzień Mamy oraz prezenty .
Maj jest najpiękniejszym miesiącem w roku dlatego też korzystając z jego uroku zorganizowaliśmy spacery w kierunku natury oraz odkrywaniu na nowo Wrocławia. Pierwszym naszym wyjściem było zwiedzanie Wrocławskiego ZOO gdzie podziwialiśmy różnorodne zwierzęta i ich wybiegi. Wszyscy byliśmy podekscytowani i szczęśliwi, że możemy podziwiać to miejsce.
Źródło: własne; ALT: Zdjęcie ukazuje naszych klientów przed wejściem do ZOO
Kolejną atrakcją okazał się spacer po Wrocławskiej Pergoli. To niezwykła budowla zaprojektowana przez Hansa Poelziga, według oficjalnych danych długość pergoli wynosi 640 metrów i liczy ona łącznie 750 słupów, jest w kształcie połowy elipsy i zachęca do spacerowania w cieniu winorośli. W trakcie spaceru mogliśmy z biska obejrzeć pokaz fontanny. Podziwialiśmy Hale Stulecia oraz przylegające do niej obiekty umiejscowione na terenie wystawowym. Nasi klienci byli zachwyceni spacerem wokół fontanny w przepięknym korytarzu okalanym zielenią , która okryła nas cieniem.
Źródło: własne; ALT: Zdjęcia ukazują zabytkowe obiekty na pergoli.
Źródło: własne; ALT: Na zdjęciu widzimy pokaz fontanny pod Halą Stulecia.
Na dalszej trasie zwiedzania był park Szczytnicki gdzie podziwialiśmy zabytkowy Kościółek św. Jana Nepomucena z wieku XVII, który można zwiedzać w każdą niedziele.
Źródło: własne; ALT: Na zdjęciu widzimy zabytkowy Kościółek oraz zdjęcia ukazujące kościół przed renowacją.
Kolejnym naszym punktem odkrywania Wrocławia było „Muzeum Sztuki Cmentarnej”, które znajduje się przy ulicy Ślężnej. Można zobaczyć tam groby wielu znanych wrocławskich postaci: lekarzy, naukowców, artystów, kupców, profesorów uniwersyteckich czy też działaczy społecznych. Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia pana dr. Macieja Łagiewskiego wzięliśmy udział w lekcji muzealnej, dzięki której poznaliśmy historię przedwojennej nekropolii. Odwiedziliśmy groby m.in.;
- Juliasa Schottlandera – finansisty, ziemianina, fundatora parku Południowego
- Siegfrieda i Augusty Stein (rodziców Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża)
- Ferdinanda Cohna – światowej sławy botanika.
Źródło: własne; Alt: zdjęcie tablicy „Stary cmentarz Żydowski” oraz zdjęcie macew (żydowska płyta nagrobna).
A ponadto w maju :
Nasi klienci z DDP Kościuszki uczestniczą cykliczne w zajęciach „ Angielski na wesoło” dzięki czemu usprawniają funkcje językowe oraz pamięć , przy czym jest dużo zabawy.
Źródło: własne; Alt: Na zdjęciu widzimy uczestników w trakcje zajęć angielskiego.
Mimo tak aktywnego miesiąca na zajęciach z arteterapii usprawnialiśmy motorykę małą podczas zajęć terapeutycznych, na których wykonywaliśmy kolorowe prace plastyczne różnymi metodami.
Źródło: własne; Alt Zdjęcia ukazują prace plastyczne wykonane przez seniorów.
Źródło: własne; Alt: Zdjęcie ukazuje wiszące kolorowe ptaki z papieru.
Źródło: własne; ALT: ramki na zdjęcie wykonane z patyczków do lodów ozdobione kwiatkami i motylkami.
Źródło: własne; ALT: kwiatki zrobione z wycinanek – forma plastyczna wydzieranka.
Źródło: własne; Alt: wachlarz zrobiony z kolorowego papieru a na nim przyklejony kwiatek wycięty z pianki. Całość zawiązana kolorową wstążką. Na wachlarzu przyklejony jest napis: Dzień Mamy.
W ramach kulinoterapii robiliśmy „krakersowe inspiracje”. Zadecydowaliśmy, że mają to być wiosenne kanapeczki. Każdy przyniósł jakąś nowalijkę i różne smakołyki, które znalazły się na naszych krakersach. Lubimy razem coś robić – to nas integruje i inspiruje do czegoś nowego.
Źródło: własne; Alt: na stole jest położona paczka krakersów oraz zrobione kanapeczki z białym serkiem, pomidorkiem, sałatą - posypane ziołami.
Źródło: własne; Alt: na talerzu poukładane są kanapki zrobione z krakersów. Dominują na nich pomidory, ogórki, rzodkiewka, ogórek małosolny, szczypiorek, sałata.
Mimo tak napiętego harmonogramu, codziennie odbywała się gimnastyka podtrzymująca sprawność fizyczną oraz wykonywaliśmy dużo kart pracy, których celem jest usprawnianie funkcji poznawczych oraz umysłowych.
Z niecierpliwością oczekujemy na nadejście lata i jego pierwszy miesiąc J