Kwiecień 2023 r. w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rędzińskiej
Wielkanocne dzieła sztuki
[na zdjęciu: barwne pisanki w ekspozycyjnej gablocie z lupą] |
Wizyta w Muzeum Etnograficznym jest absolutną koniecznością w okolicach świat wielkanocnych. Ten przegląd technik zdobienia jajek, tych tradycyjnych ( jak rytownicza czy batikowa), także bardziej współczesnych ( marker, tusz) a nawet całkiem niecodziennych (pokrywanie masą bursztynową) dostarczył naszym mieszkańcom całej palety inspiracji, podobnie jak zgromadzone na wystawie kartki świąteczne i piękne palmy.
[na zdjęciu: palmy wielkanocne - ekspozycja ] |
[na zdjęciu: mieszkańka dekorują pisankę na magnetycznej tablicy] |
Nie dziwi zatem zapał z jakim w Wielki Piątek wszyscy zasiedli do zdobienia jajek, szczególnie że w tym roku wielkanocnych artystów z Rędzińskiej wspomagali Wiceprezydent Bartłomiej Ciążyński wraz z synem.
Świąteczne podarunki
Stało się już tradycją, iż co roku o tej porze niezastąpiona ekipa z maślickiego CAL przybywa na Rędzińską ze świąteczną dostawą słodkości dla mieszkańców. Tym razem jednak oczekiwaliśmy na CALineczki wyjątkowo radośnie, jako że przygotowaliśmy dla nich wyjątkowa niespodziankę: Pan Jan, który z wernisażem swoich prac gościł na Suwalskiej we wrześniu zeszłego roku, stworzył piękny obraz przedstawiający budynek Centrum Aktywności Lokalnej. Ponieważ prace pana Jana wystawione we wrześniu zachwyciły zarówno pracowników CALu jak i działających tam maśliczan, artysta postanowił namalować coś specjalnie dla nich i podarować w uznaniu i podzięce za całość naszej dotychczasowej współpracy.
Zajączki
Przed samymi świętami zawitali na Rędzińską przesłodcy i nader utalentowani goście – odwiedziły nas dzieci z przedszkola mieszczącego się na wrocławskich Praczach Odrzańskich ze spektaklem wielkanocnym. Były zajączki, kurczaki wykluwające się z jajek, była ciekawa opowieść, natomiast to czego nie było to zdecydowanie trema - mali aktorzy poruszyli nas swoim niesłychanym profesjonalizmem. Bardzo dziękujemy za piękne świąteczne wrażenia oraz za pamięć o naszych mieszkańcach i mamy nadzieję na kolejne spotkania.
…a kiedy już wszystkie ciasta upieczono, kiedy pomalowane bajecznie jajka czekają na poświęcenie, kiedy wszystkie przygotowania już za nami…możemy zadumać się nad wymowa tego czasu i w ciszy, z nadzieją wypatrywać rychłych sygnałów odrodzenia.
Dobrego świątecznego czasu dla wszystkich!
Pracze Odrzańskie wciąż w uderzeniu
Przed świętami przedszkolaki, a zaraz po nich zaszczyciły nas występem niesamowite niewiasty - chór z Praczy Odrzańskich działający przy Radzie Osiedla. Piękne wykony znanych piosenek poruszyły czułe muzyczne struny w naszych mieszkańcach ; za sprawą talentu chórzystek i trafionego repertuaru występ był wyjątkowo interaktywny i na koniec nasi mieszkańcy otrzymali przemiłe dowody uznania ze strony artystek
[na zdjęciu: chórzystki w chustach ludowych wchodzące na salę] |
[na zdjęciach: chór podczas występu dla mieszkańców] |
Tymczasem na terapii
Wystawa prac z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku "Fantastyczne zwierzęta" stała się inspiracją dla warsztatów plastycznych. Ideą było stworzenie równie fantastycznej krainy, w której każde z tych stworzeń mogłoby odnaleźć swoje miejsce. Mieszkańcy rewelacyjnie odnaleźli się w roli stworzycieli światów i twórców odmiennych fizyk, a każda z pięknych prac opowiada jedyną w swoim rodzaju bajkę o swoim autorze.
[na zdjęciu: mieszkańcy podczas tworzenia kolaży] |
[na zdjęciach: prace mieszkańców - wystawa pt.: "Bajki z nas"] |
Odkrywanie tajemnic NFM
Mieszkańcy z Rędzińskiej są wielkimi entuzjastami wszelakich wycieczek jednakowoż takiego spaceru jeszcze dotąd nie było. Zostaliśmy zaproszeni przez zespół Narodowego Forum Muzyki na wyprawę po przestrzeniach tego pięknego i niesamowitego gmachu. Mieliśmy sposobność w ramach jednego wejścia zobaczyć wszystkie sale koncertowe (a nawet ciekawe strefy budynku zwyczajowo niedostępne dla widzów), a w części warsztatowej także poznać interesujące fakty na temat powstania i funkcjonowania Forum.
Dziękujemy organizatorom za niezwykłe doświadczenie i świetną atmosferę oraz naszej koleżance Izie za zainicjowanie kontaktu.
[na zdjęciach: część warsztatowa spotkania i przestrzenie NFM] |
Oswajanie nieważkości
Jak odkryli nasi mieszkańcy, na Marsie jesteśmy dużo młodsi i - nomen omen - o niebo lżejsi… szczęśliwie nikt nie zdecydował się na gwiezdną emigrację. W ostatnim tygodniu kwietnia, z męską reprezentacją domu z Rędzińskiej odwiedziliśmy multimedialną i interaktywną wystawę Kosmopark, odsłaniającą niektóre z tajemnic kosmosu i przybliżająca realia lotów międzygwiezdnych. Wrażeń było sporo: eksplorowaliśmy stację kosmiczną dzięki technologii VR, najodważniejsze z nas spróbowało swych sił na symulatorze lotów, mierzyliśmy się z trudnościami środowiska pozbawionego grawitacji i wykonywaliśmy precyzyjne zadania w astronautycznych rękawicach.
[na zdjęciach: współczesne kombinezony astronautów, repliki statków i symulator manualny] |
[na zdjęciach: mieszkańcy podczas testów-symulator lotów i rzeczywistość wirtualna] |
Mimo tej wielości doświadczeń gwarantujemy, że z przestrzeni pozaziemskiej wróciliśmy na obiad bez najmniejszych śladów choroby kosmicznej .
[na zdjęciu: Czerwone Noski na stołówce umilają mieszkańcom posiłek] |
Wspólny mianownik
Dawno nie przechodziła nad Rędzińską ta burza cudnego humoru radości, ale doczekaliśmy się - Piękna Łucja i Konstanty po dłuższej przerwie zawitali na oddziały. Wesołość mieszała się ze wzruszeniami; ekipę Czerwonych Nosków witano niczym dawno nie widzianych dobrych przyjaciół i mimo, iż dla naszych nowych mieszkańców było to pierwsze z nimi spotkanie, wszystkie reakcje miały jeden wspólny mianownik- najszczerszy uśmiech.
[na zdjęciu: Czerwone Noski podczas interakcji z mieszkańcami]
Petarda
Występ młodzieży z XVII LO we Wrocławiu zawojował dom przy Rędzińskiej . Niesamowici polsko-ukraińscy drugoklasiści z klasy teatralnej i zasileni wolontariuszami z innych klas, podbili serca tak mieszkańców jak i kadry – wszyscy śpiewaliśmy pełnymi gardłami (niektórzy nawet tańczyliJ). Znane wszystkim Cicha Woda, Sokoły odśpiewane po ukraińsku, Stokrotka i wiele innych ,w fantastycznie przerobionych aranżacjach i młodzieńczym wykonaniu a także pokaz taneczny, dały nam wszystkim nieprawdopodobny zastrzyk energii.
[na zdjęciach: młodzież podczas występu wokalno-tanecznego dla mieszkańców] |
Ogromnie Wam dziękujemy Drodzy za to piękne spotkanie i liczymy na więcej!