Informacje do Internetu DPS ul. Mączna - MARZEC

 

Dzień Kobiet

 DPSMaczna1

Zdjęcie przedstawia uczestników spotkania z okazji Dnia Kobiet przy stole

Z okazji Dnia Kobiet zorganizowaliśmy w Klubie okolicznościowe spotkanie. Dla uczestników przygotowaliśmy słodki poczęstunek, kawę, herbatę, soki owocowe,a w trakcie spotkania śpiewaliśmy znane piosenki o kobietach oraz wiele innych piosenek biesiadnych. Do wspólnej zabawy przyłączyli się studenci Wyższej Szkoły Fizjoterapii z Wrocławia, którzy odbywali praktyki z geriatrii i fizjoterapii w naszym Domu Pomocy Społecznej.

Wizyta Czerwonych Nosków

DPSMaczna2

Zdjęcie przedstawia klownów podczas spotkania z mieszkańcami

W marcu przybyli do nas sympatyczni panowie z czerwonymi nosami – to są klowni z Fundacji Czerwone Noski, którym przyświeca misja niesienia uśmiechu i bezinteresownej radości. Te cykliczne wizyty cieszą się sympatią mieszkańców naszego Domu. Podczas tych spotkań odnawiane są stare znajomości a ich przebieg pełny jest humoru i sytuacyjnych żartów. Jesteśmy umówieni na kolejna wizytę.

 

Spektakl Golgota w wykonaniu zespołu Studenckie

16 marca gościliśmy artystów z zespołu Studenckie, którzy przedstawili nam spektakl pt. „Golgota” – to wielkopostne rozważanie na temat grzechu, jego skutków i dróg zaniechania. Po spektaklu odbyło się spotkanie - dobry czas na rozmowy i wzajemne poznawanie, później  smakowaliśmy słodki poczęstunek przygotowany dla widzów.

 

Aktywizacja sportowa
- kręgle, latające woreczki dart rzepowy 

Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia sportowe – gry w kręgle, trafianie woreczkami do otworu oraz dart w odmianie rzucania kulkami z rzepami. Te na pozór łatwe dyscypliny przysparzają trochę kłopotów dla uczestników, ale jak mówi stare powiedzenie „Trening czyni mistrza”. Podczas zawodów panuje duch sportowej rywalizacji i chęć poprawiania rezultatów.

 DPSMaczna3

Zdjęcie przedstawia zawodnika na wózku inwalidzkim grającego w kręgle

 

Msze Święte

W okresie Wielkiego Postu organizowaliśmy Msze Święte prowadzone przez księdza kapelana a po mszy odprawialiśmy Drogę krzyżową dla naszych mieszkanców.

 DPSMaczna4

Na zdjęciu ołtarz, przy którym ksiądz kapelan odprawia Msze Święte dla mieszkańców.

 

Zajęcia z arteterapii

W miesiącu marcu  bardzo przyspieszyliśmy z przygotowaniami dekoracji świątecznej. Na zajęciach plastycznych w dalszym ciągu  tworzyliśmy jej elementy. Grupa mieszkańców    z zapałem malowała pisanki, baranki, kurczaki oraz wiosenne kwiaty , które zostały wyeksponowane  w wazonach na tablicach przed terapią. Powstające na zajęciach kurczaki z kartonów przyozdobiły korytarze naszego Domu a okna ozdobiły kurczaki z papierowych talerzyków. Korytarz przed terapią upiększyliśmy stokrotkami z kartonów. Równolegle powstawały dekoracje z drewnianych palet. Powstały płotek został pomalowany                      i ozdobiony drewnianymi kwiatami, ptaszkami oraz kwiatami wykonanymi z włóczki na szydełku przez naszą mieszkankę. Gotowe drewniane jajo zostało również przyozdobione włóczkowymi kwiatami i wiosennymi kwiatami w doniczkach. Tak powstałe elementy dekoracji zostały wyeksponowane w jednym holu, natomiast w  drugim holu powstała zagroda ze zwierzętami wykonanymi różnymi technikami i z różnych materiałów                    w poprzednich latach na zajęciach. Powstała dekoracja budzi nasz zachwyt i daje nam radość i satysfakcję z naszej twórczości.

DPSMaczna5  DPSMaczna6   DPSMaczna7

Fot.1                                           Fot.2                                Fot. 3

DPSMaczna8   DPSMaczna9   DPSMaczna10

Fot. 4                                     Fot. 5                                   Fot. 6

DPSMaczna11   DPSMaczna12   DPSMaczna13

Fot. 7                                      Fot. 8                                  Fot. 9

DPSMaczna14

Fot. 10

Fot.1 na zdjęciu widoczne jest wykonywanie kurczaka z papieru.

Fot. 2 na zdjęciu widoczny jest kurczak z papieru.

Fot. 3 na zdjęciu widoczne jest malowanie kury farbami.

Fot. 4 na zdjęciu widoczny jest widoczny wazon z różami.

Fot. 5 na zdjęciu widoczny jest dekoracja w jednym z holi.

Fot. 6 na zdjęciu widoczny jest kura wykonana z kartonu.

Fot. 7 na zdjęciu widoczne są prace mieszkańców.

Fot. 8 na zdjęciu widoczne jest jajko przyozdobione pracami mieszkańców.

Fot. 9 na zdjęciu widoczna jest dekoracja w jednym z holi.

Fot. 10 na zdjęciu widoczna jest gazetka na korytarzu przed terapią.

Muzykoterapia

W miesiącu marcu zajęcia muzykoterapii grupowej skoncentrowane były  na temacie wiosny. Wysłuchaliśmy wiele utworów muzyki klasycznej, rozrywkowej  i ludowej inspirowanych tą piękną porą roku. W czasie relaksu nie mogło zabraknąć dźwięków natury, gdyż to właśnie one rozbudzają naszą wyobraźnię relaksują nas i uspokajają. Słuchaliśmy śpiewu ptaków m.in. skowronka, słowika, kosa i wielu innych. Mogliśmy w ten sposób przeanalizować różnice pomiędzy poszczególnymi głosami. W czasie relaksu nie zabrakło tekstów i wierszy, które przybliżały nam zmiany zachodzące w przyrodzie. Śpiew i gra na instrumentach perkusyjnych dopełniała nasze spotkania, gdyż jest to forma bardzo przez nas lubiana. W czasie zajęć wysłuchaliśmy także „Wrocławskiej piosenki” to ona pobudziła nasze wspomnienia i mogliśmy wrócić do ukochanych miejsc we Wrocławiu. Przypomnieliśmy sobie wrocławskie osiedla, ważne miejsca, zabytki, które kiedyś odwiedzaliśmy i możemy do nich wracać.

W marcu odbywały się także zajęcia muzykoterapii indywidualnej w pokojach mieszkańców. Tu również nie zabrakło „dźwięków wiosny”. Pokoje naszego domu wypełnione były muzyką pełną odgłosów natury pełnej optymizmu i radości. Terapia muzyczna wzbogacona była elementami biblioterapii i dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego mieszkańca.  Muzyka i słowo były inspiracją do wielu rozmów i wspomnień.

Choreoterapia

Jednym ze środków wyrazów stosowanych w terapii był taniec. W czasie zajęć uczyliśmy się choreografii do utworu „Syp Simeon” oraz „Don’t Worry Be Happy”. Taniec jest niesamowitym środkiem wyrazu, który dał nam możliwość wyrażania emocji, poprawy samokontroli, integracji psychomotorycznej, rozwijania umiejętności interpersonalnych, poprawy świadomości ciała ale przede wszystkim dostarczył wiele radości i dobrej zabawy. Rytm i melodia pobudzały do aktywności fizycznej, aktywizowały także sferę emocjonalną wzbudzając dobre samopoczucie i zadowolenie.