Luty 2023 w DDP Karmelkowa
Maski Weneckie i zabawa karnawałowa
Źródło: własne ALT: zabawy ruchowe z użyciem woreczków;
Czy wiedzieliście, że Karnawał był kiedyś w Polsce nazywany zapustami? Jest to tradycja włoska, która pojawiła się w naszym kraju około XVIII wieku. Pierwotnie zabawy karnawałowe prawdopodobnie wywodziły się z pogańskich świąt na cześć bogów Dionizosa i Bachusa. Przez stulecia tradycja ewoluowała i pierwszy udokumentowany karnawał w Wenecji odbył się w 1268 roku! My, prawie 800 lat później także obchodziliśmy ten dzień!
Międzynarodowy Dzień Chorego
11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony w 1993 roku przez papieża Jana Pawła II. Z tej okazji Klienci DDP stworzyli przepiękne kartki z życzeniami, które rozdane zostały Mieszkańcom sąsiadującego DPS-u. Wszystkim osobom zmagającym się z chorobami życzymy wytrwałości, siły i nadziei.
Źródło: własne; ALT: Mieszkańcy DPS Karmelkowa z kartkami na światowy dzień chorego
Walentynki
Źródło: własne; ALT: ozdoby walentynkowe w pokoju dziennym DDP; Klientka DDP wcinająca serca z papieru.
14 lutego na całym świecie obchodzone jest święto miłości i zakochanych. W Naszym Ośrodku także nie zabrakło serc, piosenek
i opowieści o miłości. Wspólnie z Klientami DDP przypominaliśmy sobie utwory, takie jak m.in. : „Historia jednej znajomości” Czerwonych Gitar, „Serduszko puka w rytmie cza-cza” Marii Koterbskiej, czy „Do zakochania jeden krok” Andrzeja Dąbrowskiego. Dodatkowo dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat samego Patrona – św. Walentego. Jest on uznawany nie tylko za patrona osób zakochanych, ale także tych doświadczających zaburzeń psychicznych i epilepsji.
Tłusty czwartek
16 lutego, czyli ostatni czwartek przed Wielkim Postem jest dniem, który w tradycji Europejskiej jest związany ze społecznym zezwoleniem na objadanie się, szczególnie tłustymi, słodkimi pokarmami. W Polsce co roku królują pączki, faworki, oponki. Historia samego święta wywodzi się ze zwyczaju pogańskiego związanego z odejściem zimy i rozpoczynaniem się wiosny – z tej okazji zajadano się głównie mięsem. A Wy co tłustego zjedliście w ten dzień?
Źródło: własne; ALT: poczęstunek składający się z pączków i kawy
Dzień z szantami
„Kiedy rum zaszumi w głowie, cały świat nabiera treści! Wtedy chętnie słucha człowiek Morskich Opowieści!”. Ahoj! Kto nie marzy czasem o udaniu się w długą podróż statkiem? W dzień szant ubraliśmy się w bluzki w paski, własnej roboty czapki marynarskie
i przypominaliśmy sobie znane marynistyczne przyśpiewki, a także nauczyliśmy się podstawowych słów z żeglarskiego żargonu. Historia śpiewania szant sięga aż XVI wieku, kiedy to podczas wielogodzinnych, monotonnych prac (takich jak np. czyszczenie pokładu) na żaglowcach pracownicy urozmaicali sobie w ten sposób czas.
Źródło: własne; ALT: Klient DDP w marynarskiej czapce; muszle i koniki morskie
Źródło: własne; ALT: Kadra i Klienci DDP ubrani w kolorze buraka; buraczane kolorowanki |