Aktualności grudzień 2022

 

KOLĘDY

Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek to piękny zwyczaj, który łączy wszystkie pokolenia przy wigilijnym stole i całym okresie świąt Bożego Narodzenia.

Jak co roku z kolędami odwiedziły nas dzieci z przedszkola Zielona Baza i pan Jan grający na gitarze. Razem śpiewaliśmy wiele ulubionych kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Tradycyjnie też obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy koncert kolęd wyemitowanych przez telewizję Polsat.

DPSKaletnicza1

<Mieszkańcy słuchający kolęd w wykonaniu Pana Jana.>

DPSKaletnicza2

 <Mieszkańcy DPS ul. Kaletnicza oglądający transmisje „Magiczne Wielkie Kolędowanie z Polsatem 2022”. https://www.polsat.pl/news/2022-12-24/magiczne-wielkie-koledowanie-z-polsatem-2022-zobacz-wideo/>

 

 

MIKOŁAJE

„6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie … ”

                                                Szósty grudnia - Halina Szal

W ciągu całego miesiąca, kilka razy odwiedzili nas pomocnicy Św. Mikołaja (z MCUS,
z Fundacji Św. Mikołaj dla Seniora oraz uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne z Liceum Ogólnokształcącego nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu) z licznymi prezentami. Każdy z mieszkańców został obdarowany paczką, w której znalazł wymarzoną niespodziankę i mnóstwo innych drobnych upominków. W podziękowaniu za paczkę Mikołaj usłyszał wiele ujmujących wierszy, piosenek, kolęd i życzeń.

DPSKaletnicza3

<Na pierwszym planie gałązka świerkowa ze złotymi bombkami, Św. Mikołaj siedzący na krześle z prezentami.>

DPSKaletnicza4

< Św. Mikołaj wraz z mieszkańcem DPS ul. Kaletnicza oglądają zawartość prezentu.>

DPSKaletnicza5

<Liczne prezenty od Św. Mikołajów.>

KONKURS

„Świąteczny konkurs na najładniejszą dekorację świąteczną”  to hasło przewodnie konkursu plastycznego z użyciem materiałów pochodzących głównie z recyclingu. Organizatorem Konkursu był Zespół Terapii Zajęciowej DPS Mączna 3, który przeznaczony był dla Seniorów Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu jak również z innych ośrodków od lat współpracujących DPS Mączna. Zebrana Komisja zwracała uwagę na materiały z jakich została wykonana dekoracja oraz na wyraz artystyczny prac,                        i zdecydowała o przyznaniu miejsc w konkursie. Tym razem, praca p. Anny – naszej mieszkanki – nie została uhonorowana żadną nagrodą.

 DPSKaletnicza6

<Na komodzie dekoracja świąteczna – choinka na sankach, praca konkursowa.>

 

URODZINY 75+

Pod koniec grudnia zostały zorganizowane urodziny mieszkańców, którzy w drugiej połowie roku ukończyli 75 lat i więcej. Wśród Jubilatów znaleźli się 83 latka, 80 latkowie, 79 latek oraz dwie najstarsze Panie w naszym DPS, które obchodziły swoje 95 urodziny.
Po odśpiewaniu tradycyjnego „sto lat” złożeniu życzeń i gratulacji, wręczeniu ręcznie malowanych kartek oraz drobnego upominku, wspólnie usiedliśmy do stołów pełnych słodkości. Wszyscy obecni z przyjemnością wysłuchali piosenek z młodzieńczych lat jubilatów oraz oglądnęli fragmenty archiwalnych filmów dokumentalnych. Duże wrażenie zrobił na nas pięknie udekorowany, śmietanowy tort z owocami.

DPSKaletnicza7

<Na zdjęciu tor urodzinowy.>

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Początkiem grudnia udaliśmy się na wrocławski rynek aby podziwiać Jarmark Bożonarodzeniowy. Spacerując dokoła rynku zobaczyliśmy: bajkowy lasek, karuzelę  „Rudolf i przyjaciele” oraz wiele innych świątecznych atrakcji. Korzystając z bajkowej scenerii mieszkańcy chętnie korzystali z foto-chatek tworząc wspaniałe wspomnienia na zdjęciach. Atrakcje dopełniała świąteczna muzyka płynąca ze wszystkich stron.

DPSKaletnicza8

<na zdjęciu pięć osób oglądających ogromną zieloną bajkową choinkę>

DPSKaletnicza9

<na zdjęciu grupa ludzi spacerująca pomiędzy świątecznymi straganami w tle wrocławski rynek i bajkowa choinka>

OSZCZĘDZAMY ENERGIĘ DBAMY O ZIEMIE

W grudniu odbyło się drugie spotkanie dotyczące racjonalnego gospodarowania energią      w MCUS. Spotkanie miało charakter warsztatów. Na początku każdy z uczestników warsztatów mógł samodzielnie wytworzyć energię potrzebną do zapalenia lampki.
Aby przeprowadzić to doświadczenie nasi panowie z warsztatu stworzyli eksponat naukowy z zużytych elementów pochodzących z pralki (koło zamachowe) oraz z roweru (dynamo).

Aby zakręcić kołem i wytworzyć potrzebny prąd do zapalenia lamki potrzeba było włożyć dużo siły, co też się udało wszystkim zainteresowanym.

Kolejnym etapem zajęć było tworzenie wiatraczków zobaczyć  jak działa i w jaki sposób napędzana jest elektrownia wiatrowa. Spotkanie zakończyliśmy zagadką dźwiękową, której odgłosy przedstawiały: wiatrak elektrowni, koło wodne i wyładowania atmosferyczne.

DPSKaletnicza10

<na zdjęciu postać wycinająca elementy wiatraka>

DPSKaletnicza11

< na zdjęciu eksponat naukowy wytwarzający światło>

DPSKaletnicza12

< na zdjęciu brązowy stół z własnoręcznie wykonanymi wiatrakami>

DPSKaletnicza13

< na zdjęciu grupa 16osób trzymająca wiatraczki z papieru>

 

SYLWESTER

W piątkowe przedpołudnie spotkaliśmy się w świetlicy aby uczcić wigilię Nowego Roku.
Na pożegnanie starego roku i przywitanie nowego zorganizowaliśmy huczną zabawę taneczną z licznymi konkursami. Całości dopełnił słodki poczęstunek i toast wzniesiony sokiem pomarańczowym.

W radosnej atmosferze o 12:00 w południe przywitaliśmy symbolicznie Nowy 2023 rok.

DPSKaletnicza14 

< na zdjęciu sala z bawiącymi się uczestnikami w tle balony, kolorowe światełka>