„Zobacz ile jesieni!

Pełno u Ciebie wina,

A to dopiero początek,

Dopiero się zaczyna”

(Strofy o późnym lecie, Julian Tuwim)

Kolejna kartka z kalendarza spadła jak jesienny liść – nastał październik. Miesiąc ten wszystkim kojarzy się z szarością, deszczem i smutkiem, ale nie w naszych Dziennych Domach Pomocy. W tym roku październikowa aura nas rozpieszcza, nastała piękna złota Jesień. Klienci chętnie korzystali z przychylnej pogody i chodziliśmy na spacery, na których zbieraliśmy dary jesieni.

DDPKosciuszki1

 

Na zdjęciu widać zbierającą kasztany naszą klientkę.

DDPKosciuszki2

                                                                            Zdjęcie przedstawia tablicę korkową na której są Brzozy, kolorowe liście, słońce, grzyby i ptaki.

 

Klienci przynieśli ze swoich ogródków działkowych jesienne owoce takie jak orzechy, winogrona, jabłka. Powstały z tego różne artystyczne dzieła.

DDPKosciuszki3

Na zdjęciu widać przyklejone na okrągłym kawałku drewna dary jesieni takie jak: orzechy, pigwę, żołędzie oraz papryczki .

 

                       DDPKosciuszki4   DDPKosciuszki5

                       Na zdjęciu widoczne są poukładane na stole dynie.                                                                      Zdjęcie przedstawia wiewiórkę zrobioną z szyszek.

DDPKosciuszki6

Na zdjęciu widoczna jest dekoracja wykonana z dyń i zebranych przez nas  różnych traw podczas spacerów.

 

Wzięliśmy udział w zajęciach arteterapii we Wrocławskim Centrum Seniorów i uczestniczyliśmy w warsztatach, które prowadziły Panie z WCS- u. Nasi klienci byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w tych zajęciach, ponieważ zdobyli nowe umiejętności.

DDPKosciuszki7

Zdjęcie przedstawia zrobione przez nas 2 aniołki wykonane z różowych  i  niebieskich koralików.

 

Nie zabrakło też zajęć z kulinoterapii. Królowała u nas dynia. Najpierw robiliśmy zupę z dyni według przepisu naszej klientki – wyszła wspaniała każdy chciał dokładkę .

                                                                        DDPKosciuszki8      DDPKosciuszki9

                                                                        Na zdjęciu widać zupę z dyni w bulionówkach.                      Zdjęcie przedstawia pieczoną dynię na talerzykach.

 

Kolejną atrakcją kulinarną była sałatka owocowa, która dostarczyła nam w jesienne dni wielu witamin.

Poczuliśmy niedosyt i postanowiliśmy wzbogacić nasze smaki sałatką jarzynową, którą nasi klienci bardzo lubią, bo kojarzy im się z rodzinną tradycją. Nawet stworzyliśmy wspólną autorską recepturę. Było przy tym sporo radości, wspomnień a nawet śpiewu.

 DDPKosciuszki10

Zdjęcie przedstawia obrane warzywa: ziemniaki, jajka, marchew, pietruszkę, por w szklanej misce na stole przygotowane do krojenia.

DDPKosciuszki11

Zdjęcie przedstawia sałatkę jarzynową udekorowaną różą z marchewki na talerzyku.  

 

Atrakcjom nie było końca i skorzystaliśmy z zaproszenia do Teatru ,,KAMBAK” na spektakl zatytułowany ,,Włoch w salonie” autorstwa Huberta Michalaka w reżyserii wybitnego reżysera Dariusza Taraszkiewicza i Asystenta reżysera Agaty Obłąkowskiej. W przedstawieniu grali znakomici aktorzy a głosu udzieliła Krystyna Czubówna. Była to świetna komedia przedstawiona w sposób lekki, dostępny, z porcją zdrowego śmiechu - to atuty tego przedstawienia. Nasi klienci byli bardzo zadowoleni i chętnie skorzystają z zaproszenia po raz kolejny.        

DDPKosciuszki13

 Na zdjęciu widać salon – główną scenę na której grali aktorzy.

DDPKosciuszki12

To zdjęcie przedstawia plakat spektaklu.

 

Skorzystaliśmy również z kina. Poszliśmy na film pt. ,,Johnny” – poruszającej filmowej biografii ks. Jana Kaczkowskiego. W roli głównej wystąpił Dawid Ogrodnik. Film oparty jest na prawdziwej historii. To opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę.  Nasi klienci podczas seansu nie kryli wzruszenia niejednemu zakręciła się łezka w oku. Następnego dnia zrobiliśmy panel filmowy podczas którego rozmawialiśmy o filmie i naszych odczuciach.

To wyjście do kina zakończyło obchody dni seniora, ale nie oznacza to, że zabraknie kolejnych atrakcji dla naszych klientów.

Klienci naszych domów wzięli również udział w warsztatach relaksacyjnych pt. „Warsztatownia uważności seniora”, przeprowadzonych przez specjalistkę z fundacji KTO TO.  Były to cztery spotkania, każdy moduł miał inny temat. Zajęcia miały na celu usprawnienie klientów pod kątem sprawności fizycznej i psychicznej.  W trakcie zajęć było mnóstwo nowych pozytywnych doświadczeń, którym towarzyszyła muzyka relaksacyjna.

Październik był bardzo atrakcyjny i obfity w wydarzenia ale nie zapomnieliśmy o codziennej gimnastyce porannej w której chętnie uczestniczą klienci.

Czekamy na listopad! 

Co nam przyniesie?

Niespodzianka!