Próby chóru i zespołu muzycznego
Miesiąc sierpień bogaty był w przygotowania do koncertu szanty „Hej ruszajmy w rejs do portów naszych marzeń”. Na licznych próbach, które wypełniały nasze sierpniowe, letnie tygodnie ćwiczyliśmy kolejno dykcję i emisję głosu, następnie poznawaliśmy i uczyliśmy się poszczególnych piosenek, ich melodii, tekstów oraz interpretacji. Nie zabrakło także prób samego akompaniamentu, które w tym koncercie tworzą gitary oraz instrumenty perkusyjne. Miedzy próbami powstawała także scenografia oraz elementy strojów dla chórzystów. W najbliższych dniach „ruszamy w rejs” spełniając swoje marzenia i pasje koncertując na różnych scenach wrocławskich placówek. Serdecznie zapraszamyJ
Na zdjęciu widoczny jest statek który stanowi część dekoracji do koncertu
Muzykoterapia
Muzyka, słońce i zapach lata wypełniał nasze sierpniowe dni. W czasie zajęć muzykoterapii grupowej nie zabrakło muzyki z różnych stroń świata, gdzie oczyma wyobraźni przenosiliśmy się w różne odległe miejsca. Wracaliśmy wspomnieniami także do podróży, które mieliśmy okazje przebyć i przeżyć. Piękna pogoda sprzyjała wyjściom na spacery do lasu oraz do ogrodu, gdzie kojące dźwięki natury oraz treningi relaksacyjne pozytywnie wpływały na nasz organizm. Nie zabrakło także technik odreagowujących napięcie z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.
Arteterapia
Na zajęciach plastycznych kontynuowaliśmy prace z szyszkami, nadal bawiąc się kolorami ozdabialiśmy je. Następnie tworzyliśmy z nich kompozycje kwiatowe z zastosowaniem liści z kamieni oraz ozdobnego kartonu, pasmanterii i koralików. Na zajęciach powstały również kwiatowe kompozycje z kamieni. Niektóre prace zostały wyeksponowane ozdabiając nasze korytarze. Pozostałe kompozycje zostały przygotowane po to, żeby stanowiły inspirację dla uczestników warsztatów szyszkowych podczas Dni Seniora w naszym Domu. Wielobarwne szyszki mogą stanowić piękny element dekoracyjny zarówno jesiennych kompozycji, ale też bożonarodzeniowych wianków. Tak więc zabawy z szyszką to dopiero początek naszych pomysłów.
Na zdjęciach widoczne są kwiaty z szyszek i kompozycja kwiatowa z kamieni
Jednocześnie na zajęciach plastycznych grupa mieszkańców interesująca się motoryzacją realizuje projekt tworzenia samochodów, które pojawiały się na naszych drogach na przestrzeni wielu lat. Zajęcia rozpoczynamy omawiając samochody, które nas interesują następnie je drukujemy i malujemy farbami akrylowymi. Tak powstałe samochody są wycinane i lakierowane. Świat motoryzacji głównie dla męskiej części uczestników zajęć stanowi niezwykle interesujący i fascynujący temat budzący wiele emocji. Nadal będziemy kontynuować ten temat a prace plastyczne wyeksponujemy na tablicy przed terapią.
Na zdjęciach widoczne są samochody pomalowane przez mieszkańców na zajęciach plastycznych
Wycieczka autokarowa do Krośnic
22 sierpnia zorganizowaliśmy wycieczkę autokarową do Krośnic w Dolinie Baryczy – była to pierwsza taka wyprawa po dwuletniej covidowej przerwie. Uczestnikami byli mieszkańcy czterech naszych DPS-ów: z ul. Mącznej, Karmelkowej, Rędzińskiej i Kaletniczej. Po upalnych dniach sierpniowych w niedzielę dzień przed datą wycieczki załamała się pogoda i padał deszcz do poniedziałku. W prognozie dnia była delikatna zapowiedź ustania opadów a nasza wola wyjazdu była wielka, więc pojechaliśmy. Gdy minęliśmy wzgórza trzebnickie deszcz ustąpił i taka pogoda była idealna - bez upałów i bez deszczu. Celem wycieczki było zwiedzanie pięknego kompleksu pałacowo-parkowego w Krośnicach, położonego w malowniczej krainie - Dolina Baryczy. Dodatkową atrakcją była przejażdżka Kolejką wąskotorową, której trasa wiedzie przez stary park pałacowy w stylu angielskim. Obiad zjedliśmy w gościńcu i ruszyliśmy w dalszą drogę.
Widok na kolejkę wąskotorową oraz dworzec Kolei Wąskotorowej w Krośnicach
Pani konduktorka sprawdza bilety podczas przejazdu kolejką wąskotorową
Widok na dworzec i kolejkę po zakończeniu przejazdu
Kolejnym przystankiem była Trzebnica i Bazylika z sanktuarium świętej Jadwigi Śląskiej. Każdy z uczestników wycieczki mógł znaleźć tam chwilę na refleksję i modlitwę oraz podziwianie wspaniałej sztuki baroku.
Grobowiec Świętej Jadwigi Śląskiej - najważniejsze miejsce trzebnickiego sanktuarium.
Widok na prezbiterium Bazyliki oraz figura świętej Jadwigi – fundatorki kościołów i wspomożycielki ubogich i chorych