Lubiąż
Wycieczka mieszkańców DPS ul. Kaletnicza do Opactwa Cystersów w Lubiążu odbyła się na początku czerwca. To jedna z największych atrakcji architektonicznych na Dolny Śląsku. Ogromny klasztor zbudowany w stylu barokowym, którego rozpoczęcie datowane jest na XVII w. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem Jadalnię Opactwa, Salę Książęcą, Kościół NMP oraz Refektarz letni, które zostały odrestaurowane przez Fundację Lubiąż.
<Grupa ludzi zwiedzająca Salę Książęcą w Opactwie Cystersów w Lubiążu. >
<Kilka osób stojący w Kościele NMP na terenie Opactwa Cystersów w Lubiążu. >
Akrobacje z piłką
Pokaz widowiskowych i profesjonalnych sztuczek piłkarskich w wykonaniu mistrza świata Freestyle football, mistrza Europy i mistrza Polski przez p. Pawła S. wprawił wszystkich oglądających w zachwyt, ponieważ prezentował perfekcyjnie przygotowany występ. Dostarczył nam niezapomnianych przeżyć.
<Mieszkańcy DPS ul. Kaletnicza siedzący na ławeczkach w ogrodzie oglądają występ.>
Piknik Rodzin 2022r
W tym roku, po przerwie związanej z pandemią, w naszym ogrodzie spotkaliśmy się już 20-sty raz na Pikniku Rodzin. Termin tegorocznego spotkania zbiegł się z nocą kupały/ świętojańską więc i my pozostając wierni tradycjom włączyliśmy pewne elementy w nasz piknik. Całość rozpoczęła
się w świetlicy domu występem Teatru Domowego, na deskach sceny obejrzeć można było przedstawienie pt.:„Kwiat paproci”. Po części artystycznej wszyscy goście i mieszkańcy udali się do ogrodu gdzie czekały już pozostałe atrakcje: chata z chlebem ze smalcem i domowymi ogórkami, grill z pysznymi daniami, stoisko z zimną lemoniadą... Podczas spotkania czas umilał nam zespól muzyków z piosenkami biesiadnymi kolejną atrakcja był występ Chóru Miejskiego Centrum Usług Socjalnych.
Jednak najważniejszą atrakcja nawiązującą do nocy kupały było domostwo Słowian ze wczesnego średniowiecza gdzie każdy chętny mógł upleść wianek z kwiatów polnych, zrobić w tradycyjny sposób lalkę ze szmatek, mężczyźni mogli spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach i walki cepami. Dodatkowo każdy mógł przymierzyć uzbrojenie chłopa z wypraw wojennych: szyszak, tunika bojowa, tarcza i topór, można było zobaczyć także namiot Słowian i choć na chwilę przenieść się w czasie. Podczas całej zabawy wśród gości przechadzały się piękne Słowianki w swoich własnoręcznie szytych sukniach w skórzanych kierpcach. Wszystkie atrakcje słowiańskie zapewniło nam Stowarzyszenie Żywa woda. Wszystkie godziny spędzone razem w jakże rodzinnej atmosferze upłynęły bardzo szybko a my już czekamy na kolejny rok aby znów się zobaczyć na XXI Pikniku Rodzin.
<Przy długim stole nakrytym białym obrusem, grupa ludzi biesiadująca podczas Pikniku Rodzin 2022.>
Trzebnica
W dzielnicy uzdrowiskowej Trzebnica Zdrój, obok lasu Bukowego oraz stawów działa tężnia solankowa, jest to doskonałe miejsce do spacerowania i bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Tężnia ma ciekawą drewnianą konstrukcję z gęsto ułożonymi gałęziami tarniny, po których spływa solanka, dzięki czemu wytwarzany jest leczniczy mikroklimat. W niedalekiej odległości od parku znajduje się Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej – kościół zbudowany pod wezwaniem św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny jest najstarszym sanktuarium na Śląsku i jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich oraz miejscem uświęconym kultem św. Jadwigi. Zachwycające wnętrze Bazyliki w którym uwagę przyciąga sarkofag Św. Jadwigi i nagrobek w prezbiterium poświęcony Henrykowi Brodatemu niewątpliwie stanowią dużą wartość historyczną kultury sakralnej.
<Cztery osoby obserwujące fontannę w stawie, w dzielnicy uzdrowiskowej w Trzebnicy. >
<Kilka osób siedzących na ławkach pomiędzy dwiema odrębnymi drewnianymi ścianami tężni w Parku Zdrojowym w Trzebnicy.>
<Wnętrze Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.>