Zajęcia z arteterapii

Na zajęciach arteterapii królowały zwierzęta. W dalszym ciągu kontynuowaliśmy temat z poprzedniego miesiąca. Tym razem, zajmowaliśmy się poznawaniem nowych gatunków egzotycznych ptaków. Strusie i tukany stanowiły główny wątek naszych spotkań. Odzwierciedlaliśmy ich piękno, poprzez wykorzystanie kolorowych farb. Pozwoliliśmy ponieść się wodzy fantazji nadając tym zwierzętom trochę magii i abstrakcyjności. Wykorzystaliśmy niecodzienne przedmioty malarskie takie jak: bagietki do uszu, palce i różnych rozmiarów pędzle. Dzięki temu, nasze prace zyskały dużo więcej wyrazu i ekspresji.

Zwierzęta zostały wykorzystane jako dekoracja ogrodu podczas imprezy integracyjnej z okazji Dnia Dziecka, której tematem była Kraina Zwierząt. Obecnie nasze prace stanowią wystrój korytarza przy sali terapii zajęciowej, dodając nam energii do dalszej twórczości.

  DPSMaczna1    DPSMaczna2

             Zdj.1                                                                                                    Zdj.2

Zdj.1,2 – na zdjęciach widoczne są prace plastyczne mieszkańców

DPSMaczna3   DPSMaczna4

  Zdj.3                                                                                                      Zdj.4

DPSMaczna5

 Zdj.5                             

Zdj.4, 5, 6 – na zdjęciu widać korytarz udekorowany pracami mieszkańców.

 

  Innym tematem zajęć plastycznych były kwiaty z szyszek. Będąc na spacerze w okolicy naszego Domu zebraliśmy wiele szyszek w różnych rozmiarach i różnych kształtów. Zebrane, dobrze wysuszone i pocięte na mniejsze elementy zostały przygotowane do pomalowania. Mając w pracowni duży wybór farb akrylowych malowaliśmy w wielu kolorach szyszki, które przybierały postać finezyjnych kwiatów. Praca była niezwykle fascynująca, a dobór kolorów stanowił świetną zabawę. W dalszym etapie kwiaty z szyszek będą stanowić dekorację Domu. Projekt jest nadal w realizacji.

   DPSMaczna6   DPSMaczna7  DPSMaczna8

Zdj.1                                                                              Zdj.2                                                                          Zdj.3

Zdj.1 – na zdjęciu mieszkanka maluje kwiat z szyszki

Zdj.2 – na zdjęciu widoczne są pomalowane kwiaty z szyszek

Zdj.3 – na zdjęciu mieszkanka maluje kwiat z szyszki

 

 

Sztuka strunowa

        Sztuka strunowa należy do jednej z technik rzemieślniczych. Jest to prosta metoda DIY dla każdego niezależnie od poziomu umiejętności. Polega na tworzeniu wzorów i kształtów za pomocą przędzy. Kunszt strunowy daje wiele możliwości tworzenia, wykorzystując różne kolory, kształty i rodzaje plecionek.

          Wspólnie z naszymi mieszkańcami za pomocą tej techniki stworzyliśmy: kolibry, łódki i wróble. Wykorzystaliśmy sznurki w różnych kolorach i o różnej strukturze. Dzięki temu mieliśmy okazje spróbować pracy w rzemiośle.

 DPSMaczna9     DPSMaczna10                 

           Zdj. 1                                                                   Zdj. 2

 DPSMaczna11    

           Zdj. 3

Zdj. 1, 2, 3 – na zdjęciach widnieją prace sztuki strunowej

 

Koncert chóru DEMOLO

4 czerwca gościliśmy na scenie naszego Klubu senioralny chór pod intrygującą nazwą DEMOLO. Był to pierwszy występ w naszym Domu po długiej przerwie związanej z pandemią. Wielkie było nasze oczekiwanie i pragnienie uczestnictwa w spotkaniu na żywo. Artyści przygotowali dla nas repertuar znanych pieśni i przyśpiewek ludowych i wystąpili w strojach folklorystycznych, śpiewakom przygrywała kapela grająca na akordeonie, skrzypcach i klarnecie. Brzmienie zespołu było fantastyczne i z łatwością zagościli w naszych sercach. Jako, że wiele z prezentowanych utworów nasi mieszkańcy znali, więc bardzo szybko zaczęli wspólnie śpiewać wraz z zespołem. To był wspaniały koncert, który przyniósł nam wiele wzruszeń – bisom nie było końca. Planujemy następne spotkania również z innym repertuarem.

DPSMaczna12

Chór DEMOLO – wokaliści i kapela podczas koncertu w Klubie

Impreza integracyjna -  Dzień dziecka

21 czerwca gościliśmy u nas dzieci z przedszkola nr 7 przy  ul. Koszykarskiej 2-4 oraz dzieci i młodzież z Centrum Rozwoju  Aktywności Dzieci i Młodzieży ŹRÓDEŁKO przy Parafii św. Jadwigi. Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy imprezę integracyjną, na której mieliśmy okazje wspólnie spędzić czas z młodzieżą i dziećmi. Zorganizowaliśmy wiele konkurencji i zabaw m.in.: wspólne śpiewanie, gry i zabawy w grupach oraz wspólne tańce. Dużą atrakcją imprezy były prezenty, które otrzymały dzieci z okazji swojego święta, a także słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.

DPSMaczna13   DPSMaczna14         

Zdj. 1                                                                                    Zdj. 2

DPSMaczna15   DPSMaczna16      

Zdj. 3                                                                                    Zdj. 4

Zdj. 1, 2 – na zdjęciu widać uczestników naszej imprezy,

Zdj. 3 – na zdjęciu widać jedne z naszych zabaw plastycznych na     spotkaniu

Zdj. 4 – na zdjęciu widoczny jest poczęstunek dla naszych uczestników

 

 

Grill - piknik w ogrodzie

 DPSMaczna17

Pieczone kiełbaski na grillowym ruszcie

 

14 czerwca w naszym ogrodzie zorganizowaliśmy dla naszych mieszkańców piknik z grillem. Tego dnia pogoda dopisała - to jest bardzo ważny element udanego pikniku i było w sam raz, ani za gorąco, ani za słonecznie a deszczu nie musieliśmy się obawiać. Podczas pikniku gdy trwało przygotowanie potraw i pieczenie kiełbasek odbywały się wspólne śpiewy i zabawy tworząc biesiadną atmosferę. Kiełbaski z grilla to główne danie, ale chleb z domowym smalcem i kiszonym ogórkiem również cieszy się dużą popularnością. Wspólne biesiadowanie na wolnym powietrzu w ogrodzie, wspólne śpiewanie zawsze przynoszą radość i zadowolenie uczestników

DPSMaczna18

Biesiadnicy spożywają kiełbaski z grilla i chleb z pysznym smalcem domowym z kiszonym ogórkiem

 

 

Występ Kalinowe listy

 

 DPSMaczna19

Plakat do „Kalinowych listów” z autografami artystek.

25 czerwca gościliśmy artystki z Niezależnej Manufaktury Tanecznej, które zaprezentowały spektakl „Kalinowe listy” inspirowany twórczością Kaliny Jędrusik. Ten występ był czwartym spektaklem, który artystki przedstawiły naszym mieszkańcom. Repertuar Kaliny Jędrusik był powszechnie znany publiczności lat 60, 70, 80 – czyli naszym mieszkańcom - dobrze pamiętają słowa i refreny piosenek, które w wyjątkowy sposób wykonywała ta artystka. Widzowie z łatwością dali się przenieść w świat Kabaretu Starszych Panów, w którym to Kalina Jędrusik wykonywała te piosenki. Spektakl przywołał wspomnienie z dawnych lat.

DPSMaczna20

Zdjęcie przedstawia scenę z występu

W@RSZTATOWNIA UWAŻNOŚCI SENIORA „KLINIKA P@MIĘCI

Rozpoczęliśmy w dniu 30.06 W@rsztatownie Seniora, która jest drugą rozszerzoną edycją cyklu autorskich warsztatów, z których każdy poświęcony będzie różnym obszarom m.in.: myśli, emocji, działań i zdrowia. W czasie trwania warsztatów zdobędziemy nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także  wypracujemy własny styl działania do zmieniającego się współcześnie świata. Warsztaty rozpoczęliśmy od rozmów o tym, jak ważne jest odpowiednie żywienie dla seniora i zdrowy tryb życia. Na kolejnym spotkaniu zajęliśmy się ćwiczeniami z obszaru umysłu. Poznaliśmy wiele technik, dzięki którym możemy ćwiczyć naszą pamięć, koordynacje i motorykę. Warsztaty będziemy kontynuować do końca grudnia tego roku.