Maj 2022 w Dziennych Domach Pomocy przy ul. Komuny Paryskiej,
przy ul. Żeromskiego, przy ul. Kościuszki, przy ul. Skwierzyńskiej

Słowik w gąszczu, serce w łonie/ Woła: Maj już, Maj!…/ Miesiąc fiołków i zieleni,/ I marzeń, i snów —/ Drzewo kwiatem się rumieni,/ Strumyk szemrze znów”.

Marian Gawalewicz, „Maj”

Maj był czasem, w którym skupiliśmy się na rodzinie ze względu na wyjątkowy dzień, który obchodzimy w tym miesiącu. Jednak na początek, z okazji 1 i 3 Maja to narodowe symbole przykuły naszą uwagę. Wspólnie wykonaliśmy flagi, kotyliony oraz przepiękne papierowe bukiety. Oddawaliśmy się relaksującym pracom malowania, rysowania przy wspominając i opowiadając o swoich rodzinach oraz latach młodości. Była ogromna radość z wręczenia kartek na Dzień Matki.

ZDDP1

ZDDP2

Fot. 1 materiały własne. Na zdjęciu 1 i 2 są ręce seniorów, które kolorują 1-ego i 3-ego maja, oraz kredki i flamastry.

ZDDP3

Fot. 3 materiały własne. Zdjęcie 3 przedstawia własnoręcznie wykonane kolorowe kartki z okazji Dnia Matki w kształcie doniczki z kolorowymi kwiatkami.

W Dziennych Domach Pomocy w maju był bardzo intensywnie, rozpoczęły się bowiem spotkania dedykowane klientom i członkom rodzin w ramach realizacji projektu Każdego dnia bezpieczniej w dziennych domach pomocy.

ZDDP4

 

Fot. 4 materiały własne. Zdjęcie nr 4 – na fotografii widzimy leżące na jasnym blacie cztery egzemplarze poradników pt. „Bezpieczny Senior”, każdy z nich posiada loga programu Unii Europejskiej oraz flagę Polski

W ramach tych spotkań odbyły się szkolenia, dzięki którym nasi klienci mieli możliwość nabycia wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie bezpiecznych zachowań, przyczyn i skutków nieszczęśliwych zdarzeń. Temat przewodni spotkań to - Wielki problem geriatryczny zaburzeń mobilności, równowagi i upadki, spotkanie poprowadziły: dr Justyna Mazurek i dr Elżbieta Trypka.

Podczas szkolenia nasi klienci mieli okazję do ćwiczeń z użyciem fantoma szkoleniowego oraz defibrylatora AED, było bardzo duże zainteresowanie z ich strony oraz zaangażowanie.

ZDDP5

Fot.5 materiały własne. Zdjęcie 5 przedstawia ćwiczenia na fantomie- uciskanie klatki piersiowej na wyprostowanych rękach.

Pomiędzy warsztatami klienci nasi mieli za zadanie wypełnianie specjalnie dla nich przygotowanych kart pracy. Miało to na celu usprawnić ich umysły, pobudzić wyobraźnie oraz zachęcić do podejmowania nowych wyzwań. Karty pracy składały się z różnego typu kolorowanek, których funkcją było rozwijanie wyobraźni, krzyżówek, wykreślanek oraz różnego typu łamigłówek dostosowanych indywidualnie dla klientów. Zajęcia odbywały się również na świeżym powietrzu co doskonale wpłynęło na chęć uczestnictwa w nowych formach terapii.

ZDDP6

Fot. 8 materiały własne. Na zdjęciu widać seniora siedzącego, którzy rozwiązują łamigłówki

Pamiętamy o tym, że trzeba ćwiczyć nie tylko umysł, ale też ciało. Z tego tytułu w godzinach porannych odbywała się cykliczna gimnastyka. Była one dopasowana do możliwości seniorów. Wiedzą powszechną jest, że w czasie ćwiczeń w organizmie człowiek wytwarzają się endorfiny.

Odpowiadają one za dobre samopoczucie i szczęście człowieka. Pozostała część dnia upływała każdemu w dobrym nastroju.

W maju mieliśmy również zajęcia z kulinoterapii podczas których były wspólne wypieki, zajęcia połączyliśmy w pogadanką o błonniku i jego wpływie na zdrowie. Tego typu zajęcia wprowadzają uśmiech na twarzach Seniorów i dodatkowo ich aktywizują. Zapach wypieków rozchodził się po całym ośrodku. Wartością dodaną tego typu zajęć jest to, że wpływają na aktywność rożnych obszarów mózgu i w dużym stopniu poprawiają motorykę małą u Seniorów, są również doskonałym treningiem samoobsługi.

ZDDP7  ZDDP8

ZDDP9

Fot. 9,10 i 11 materiały własne. Zdjęcia przedstawiają wyrobione ciasto w misce, w piekarniku oraz już gotowe wypieczone ciasto marchewkowe.

Pełni zapału i nowych pomysłów czekamy na czerwiec.