Zajęcia z arteterapii
Na zajęciach plastycznych kontynuowaliśmy temat zwierząt żyjących na safari i nie tylko. Poznawaliśmy kolejne, które należą do najbardziej fascynujących gatunków. Zgłębiając naszą wiedzę o ich świecie poznawaliśmy dzikie zwierzęta, które najczęściej żyją swoim własnym rytmem. Ich wygląd, rozmiary, cechy charakterystyczne, upodobania i zwyczaje. Oczarował nas świat zwierząt, tym bardziej z przyjemnością malowaliśmy je dobierając im ich naturalne kolory i nadając im jak najbardziej ich naturalny wygląd. W tym miesiącu poznawaliśmy i malowaliśmy: zebrę, geparda, słonia, kangura i papugę. Jedocześnie na zajęciach powstawały zwierzęta safari większych rozmiarów, wycięte z tektury, pomalowane i polakierowane. One będą stanowić dekorację podczas imprezy z okazji Dnia Dziecka a potem będą dekoracją w korytarzu przed terapią.
Zdj.1 Zdj.2
Zdj.1, 2 – na zdjęciach widoczne są prace plastyczne mieszkańców
Zdj.1 Zdj.2 Zdj.3
Zdj.1 – na zdjęciu widać mieszkankę malującą żyrafę
Zdj.2 – na zdjęciu widać mieszkankę malującą słonia
Zdj.3 – na zdjęciu widać mieszkankę malującą misia koalę
Zdj4. Zdj.5 Zdj.6
Zdj.4 – na zdjęciu widać mieszkankę malującą papugę
Zdj.5 - na zdjęciu widać mieszkankę malującą kangura
Zdj.6 – na zdjęciu widać mieszkankę malującą słonia
Zdj.7 Zdj.8
Zdj.7 – na zdjęciu widać pomalowaną żyrafę z tektury
Zdj.8 – na zdjęciu widać zwierzęta z tektury malowane na zajęciach
Innym tematem zajęć plastycznych były kwiaty z szyszek. Będąc na spacerze w okolicy naszego Domu zebraliśmy wiele szyszek w różnych rozmiarach i różnych kształtów. Zebrane, dobrze wysuszone i pocięte na mniejsze elementy zostały przygotowane do pomalowania. Mając w pracowni duży wybór farb akrylowych malowaliśmy w wielu kolorach szyszki, które przybierały postać finezyjnych kwiatów. Praca była niezwykle fascynująca a dobór kolorów stanowił świetną zabawę. W dalszym etapie kwiaty z szyszek będą stanowić dekorację Domu.
Zdj.1 Zdj.2 Zdj.3
Zdj.1 – na zdjęciu mieszkanka maluje kwiat z szyszki
Zdj.2 – na zdjęciu widoczne są pomalowane kwiaty z szyszek
Zdj.3 – na zdjęciu mieszkanka maluje kwiat z szyszki
Kontynuowane są również robótki ręczne na szydełku. Powstają cały czas nowe wielobarwne kwiaty i liście na szydełku, które w przyszłości będą stanowić dekorację stołów na stołówce.
Wyjazd do DDPS przy ul. Semaforowej
Na zaproszenie mieszkańców i personelu z DDP przy ul. Semaforowej w dniu 27 maja uczestniczyliśmy w spotkaniu w ramach cyklu „Podróże marzeń”. Mieliśmy przyjemność i radość z poznania Kuby. Spotkanie podróżniczo-muzyczne pt.:”Hola Cuba „ było prowadzone przez znane małżeństwo polsko-kubańskie, które z wielką pasją opowiadało o Kubie, jej historii, tradycjach, muzyce i tańcu. Jak na Kubę przystało atmosfera była gorąca, piękna muzyka oraz gorące kubańskie rytmy wprawiły wielu uczestników spotkania w taneczne pląsy.
Na zdjęciu widać artystów - gości spotkania
Wycieczka do ogrodu Dendrologicznego w Wojsławicach
26.05.2022 r. odbyliśmy pierwszą po okresie pandemii wycieczkę do ogrodu Dendrologicznego w Wojsławicach. Założone w XIX stuleciu arboretum gromadzi bogatą kolekcję unikalnych okazów rododendronów, różaneczników, azalii oraz innych gatunków drzew i roślin. Właśnie maj jest miesiącem kulminacji kwitnienia w tym bajecznym ogrodzie. Chodząc po krętych alejkach podziwialiśmy bogactwo
i różnorodność kolorów otaczającej nas przyrody. Zachwyt to było główne uczucie, które towarzyszyło nam podczas tej wycieczki. Pobyt w arboretum zakończyliśmy piknikiem.
Na zdjęciach widać panoramę ogrodu w Wojsławicach z kwitnącymi rododendronami i różanecznikami.
Msze Święte
Jak w każdym miesiącu w maju również organizowaliśmy Msze Święte dla naszych mieszkanców. Po mszach odmnawialiśmy z mieszkańcami Litanię Loretańską oraz śpiewaliśmy majówkowe pieśni religijne.
Na zdjęciu ołtarz, przy którym ksiądz kapelan odprawia Msze Święte dla mieszkańców.
Muzykoterapia
W obecnych czasach muzyka otacza nas zewsząd w takim wymiarze i nasileniu, jak nigdy dotąd w historii ludzkości. Jest obecna w życiu większości ludzi na świecie. Dlatego też wielkim zainteresowaniem cieszy się rodzaj terapii, której muzyka jest podstawową formą oddziaływania. Muzykoterapia poprzez wielostronne ukierunkowane działanie łączy ludzi z otaczającą ich rzeczywistością, kulturą, środowiskiem. Ale jedocześnie dotyka tego co „wewnątrz” nas, świata emocji, doświadczeń, wspomnień. Uczestnicy zajęć odczuwają naturalną potrzebę dzielenia się nią, gdyż wspólne jej słuchanie, tworzenie, wszechobecny śpiew wiąże się z radością i doświadczaniem przyjemności, daje także możliwość odreagowania napięć oraz relaksacji.
Jedną z form relaksacji jest także obcowanie z naturą dlatego też w ciepłe, słoneczne, wiosenne dni chętnie wychodzimy do lasu by tam czerpać energię z przyrody. W otoczeniu drzew, słuchając śpiewu ptaków i szumu drzew uczymy się technik relaksacyjnych.
Zdj.1 Zdj.2
Zdj. 1,2 – na zdjęciach widoczni są mieszkańcy podczas spaceru
i treningu relaksacyjnego
Udział w koncercie „Czy mnie widzisz? Czy mnie słyszysz?
Na przełomie kwietnia i maja przygotowywaliśmy się do koncertu „Czy mnie widzisz? Czy mnie słyszysz?”, który odbył się 17 maja w auli Politechniki Wrocławskiej.
Na zdjęciu widać plakat opisanego koncertu
Próby wypełnione były ćwiczeniami z dykcji i emisji głosu, nauką wybranych przez nas utworów a także nad ich interpretacją. To jedna z inicjatyw w ramach Roku Dobrych Relacji. Głównym założeniem koncertu był kontakt
z muzyką, która jest ponadczasowa, może przeciwdziałać samotności. Podczas koncertu w auli Politechniki Wrocławskiej wystąpiły zespoły dziecięce, młodzieżowe oraz senioralne. Nasz repertuar nawiązywał tematycznie do idei Roku Dobrych Relacji, a zatem do relacji, uczuć miłości oraz samotności. Zaśpiewaliśmy dwa utwory Zbigniewa Wodeckiego „Chwytaj dzień” oraz „Nauczmy się żyć obok siebie”. Niezwykła atmosfera, relacja wzajemnego szacunku, jedności zagościła w naszych sercach i pozostanie z nami na długo.
Dyplom otrzymany w czasie koncertu