Marzec 2022 w Dziennym Domu Pomocy nr 2 przy ulicy Semaforowej 5
Miesiąc marzec przywitaliśmy z szerokim uśmiechem na twarzy, gdyż żegnaliśmy zimę a witaliśmy wiosnę. Po mimo złych wiadomości docierających do nas zza naszej wschodniej granicy w mijającym miesiącu zachowaliśmy pogodę ducha oraz z nadzieją i optymizmem oczekujemy następnego miesiąca – kwietnia!
Świętowaliśmy w naszym Domu dwa ważne święta – Dzień Kobiet oraz Dzień Mężczyzny. Nasi klienci bardzo sumiennie przygotowywali się do tych uroczystości, które zorganizowaliśmy w naszej jadalni. Panowie przygotowali małe podarunki naszym Paniom oraz krótkie przedstawienie, które podkreślało jak ważne są kobiety w naszym społeczeństwie. Z kolei nasze klientki własnoręcznie zrobiły laurki dla semaforowych mężczyzn. Oczywiście nie mogło zabraknąć czegoś słodkiego oraz pysznej kawy, która umiliła nam razem spędzony czas.
Obraz 1 Dzień kobiet, podarunki przygotowane przez naszych klientów dla klientek. Na zdjęciu widać stół przykryty kolorowym obrusem. Na stole widoczne są także kartki z życzeniami a na nich kwiat – tulipan.
Obraz 3 Świętowanie Dnia Mężczyzn w marcu. Na zdjęciu widzimy dłonie mężczyzny trzymające kartkę z życzeniami z okazji Dnia mężczyzn.
W marcu nasi klienci bardzo aktywnie brali udział w zajęciach gimnastycznych, które odbywały się w sali rehabilitacji oraz na korytarzu. Poprzez regularne ćwiczenia chcieliśmy poprawić naszą kondycję po długiej zimie i przygotować się na spacery oraz inne aktywności na świeżym powietrzu - w naszym ogrodzie. Na szczęście pogoda dopisała pod koniec miesiąca i mogliśmy razem cieszyć się promieniami słońca spacerując oraz korzystając z naszej mini ogrodowej siłowni.
W sali pracowni terapii zajęciowej nasi Seniorzy przygotowywali ozdoby wielkanocne oraz materiały związane z tematyką wiosenną oraz powitaniem nowej pory roku, do naszej ściennej gazetki. W tym miesiącu dużo czasu poświęciliśmy również treningowi pamięci po przez rozwiązywanie krzyżówek oraz wykonywanie ćwiczeń usprawniających naszą pamięć i koncentrację. Natomiast w naszej świetlicy klienci chętnie grali w grę – państwa i miasta oraz kalambury. Do tych gier grupowych wykorzystaliśmy naszą tablicę multimedialną, aby każdy mógł wziąć udział i dokładnie wszystko widzieć. Dzięki otrzymaniu nowych zestawów do gier i zabaw sensorycznych i ruchowych nasi Seniorzy mogli również poprawić swoje zdolności manualne i celność- wykorzystując do tego tablice „rzut do celu” oraz chustę animacyjną z rzepami, za pomocą, której nie tylko ćwiczymy sprawność i koordynację ruchową ale też pamięć czy umiejętność szeregowania liczb. Tablica i chusta doskonale sprawdzają się do zajęć zarówno w sali jak i w ogrodzie.
Obraz 4 Zajęcia usprawniające z wykorzystaniem tablicy " rzut do celu" oraz chusty animacyjnej z rzepami. Na zdjęciu widzimy żółta tablicę z nadrukowanymi liczbami i otworami. W pewnej odległości stoi klientka rzucająca woreczkiem z grochem do tablicy. Obok tablicy na podłodze rozłożona jest chusta animacyjna składająca się z kolorowych kwadratów. Leżą na niej kolorowe woreczki i cyfry oznaczające punkty.
Obraz 5 Kto zbierze więcej punktów - to świetna rywalizacja i trening pamięci jednocześnie. Ćwiczenie z wykorzystaniem chusty animacyjnej z rzepami. Na zdjęciu widoczna jest różnokolorowa husta animacyjna rozpięta między drzewami w ogrodzie DDP..
Niestety pogoda zrobiła nam psikusa i pokrzyżowała nasze plany co do rozgrywek w siatkówce w naszym ogrodzie. Jednak na wszystko jest jakiś sposób siatkówka w Sali gimnastycznej to tak samo fajna zabawa, odrobina ruchu i rywalizacji.
Jak już wspominaliśmy wyżej miesiąc marzec to także miesiąc intensywnych przygotowań do wiosnyi Wielkanocy. Poniżej pokazujemy niektóre dekoracje wykonane z tych właśnie okazji na zajęciach terapii zajęciowej.
Obraz 6 Stroiki wielkanocne. Tak wykorzystaliśmy skorupki jajek pozostałe po pieczeniu faworków w tłusty czwartek. Na zdjęciu widzimy trzy wianki w kształcie koła , od lewej do prawej - od największego do najmniejszego. Owinięte żółtą tasiemką. Na dole kół jest przyklejona dekoracja z mchu i skorupek jajek. Z prawego boku wianuszka znajdują się gałązki z baziami. W skorupce jajka jest umieszczony kurczaczek wykonany z wełny.
Obraz 7 Powstają dekoracje na jadalnie i wielkanocne zające z gałązek wierzby. Na zdjęciu widzimy Panie siedzące na krześle wspólnie plotą z gałązek wierzbowych ozdobne jajka. Na stole leżą gałązki wierzbowe.
Obraz 8 Zając z gałązek wierzbowych. Na zdjęciu widzimy zająca wykonanego z gałązek wierzbowych zawieszonego na drzwiach Sali terapii zajęciowej.
Obraz 9 Pan Bogdan przygotowuje stelaż pod kolorowe jajka z nitki. Na zdjęciu widzimy czarna tablicę z białą ramką położoną na stole. Obok tablicy stoi pudełko z gwoździami. Pan w lewej ręce trzyma młotek i wbija gwoździe po wyznaczonym konturze jajka.
Obraz 10 Kolejny etap powstawania jajka z nitek. Na zdjęciu widzimy czarna tablicę z białą ramką. W kształcie jajka są wbite w nią gwoździe w kolorze srebrnym. Pan między tymi gwoździami przeplata wielokolorową nitkę tworząc jajko.
Obraz 11 Jajka z nitek. Na zdjęciu widzimy na czarnym tle wykonane z kolorowej nitki przeplatanej między gwoźdźmi jajka. Jajka na tablicy są umieszczone po przekątnej od górnego lewego rogu.
Obraz 12 Jajko z gałązek wierzbowych udekorowane kwiatami z bibuły. Na zdjęciu widzimy jajko z gałązek wierzby udekorowane kwiatami z bibuły w kolorze żółtym, fioletowym i białym, dodane są do tego zielone liście. Na górze jajka przywiązana jest pomarańczowo żółta wstążka w kratkę zawiązana na kokardkę.
Obraz 13 Wianek na drzwi z gumowych tulipanów. Na zdjęciu widzimy wianek z tulipanów gumowych na bazie koła. Tulipany są oplecione wokół koła. Tulipany są w kolorze czerwonym, żółtym, białym i pomarańczowym z zielonymi liśćmi.