"Luty" J. Ficowski
Często w nim bywają jeszcze
mrozy trzaskające,
za to jest w calutkim roku
najkrótszym miesiącem.
Lecz nie zrobi nam nic złego
mroźny koniec zimy,
nakarmimy głodne ptaki,
w piecu napalimy.
Szczerzy luty zęby sopli,
wszystko mrozem ściska.
Niech tam sobie! Wkrótce
przyjdzie "kryska na Matyska".
Gdy obuję ciepłe buty
i gdy kożuch włożę,
niech tam sobie mroźny luty
sroży się na dworze..
9 luty. Międzynarodowy Dzień Pizzy
Pizza uchodzi za kultową potrawę kuchni włoskiej. Tymczasem pierwsze dania tego typu zaczęli serwować nie Rzymianie, a starożytni Grecy. Wprawdzie pieczony placek polany oliwą i zapiekany z ziołami serwowano na terenie Italii, jednak oficjalnie to Grecy są autorami tego niezwykłego przysmaku. Oficjalnie smakosze kulinarni wyróżniają 50 rodzajów pizzy. W praktyce potrawa ta doczekała się setek rozmaitych form serwowanych na stołach we wszystkich zakątkach świata.
Źródło: https://beszamel.se.pl/porady/jak-zrobic/miedzynarodowy-dzien-pizzy-9-lutego-jaka-ma-historie-aa-k52a-rWtD-q88Z.html
Chrupiąca na cienkim cieście, czy puszysta z masą dodatków? Jedno z najpopularniejszych dań również w naszym kraju. My również świętowaliśmy i zajadaliśmy się tym przysmakiem.
Źródło: własne
ALT: na białym, tekturowym talerzyku, kawałek pizzy.
Światowy Dzień Chorego
W 2022 roku obchody Światowego Dnia Chorego przypadły na 11 lutego (piątek). Przygotowane wcześniej kartki zostały przekazane mieszkańcom DPS ul. Karmelkowa.
Źródło: własne
ALT: kartki przygotowane przez klientów DDP wraz z życzeniami. Na białym tle, zielone, niebieskie, czerwone dekoracje.
Walentynki 2022. Wyjątkowe wierszyki
„Ten liścik z całusem dziś do Ciebie leci, humor Ci poprawi, a sercu żar roznieci.”
„Pomyśl dzisiaj o mnie tak słodko i miło, żeby w środku zimy cieplej się zrobiło.”
Walentynki– coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Walentynki
Źródło: własne
ALT: na białym tle, czerwone serca wykonane rożnymi technikami.
TŁUSTY CZWARTEK
Pączki czy faworki?
Gdyby przyjrzeć się kaloryczności na 100 gramów, to lepiej wypadają pączki, mają o 100 kilokalorii mniej. Pączki są mniej tłuste, ale za to mają więcej cukru prostego, czyli takiego z cukierniczki. Za to faworki mają mniej cukru, ale więcej tłuszczu. Faworki są małe, chrupkie, przy smażeniu prawie po uszy pływają w tłuszczu, który je całe nasącza. Pączki chłoną go mniej. Jeden pączek wielkości wnętrza dłoni ma około 290 kilokalorii. To wcale nie jest tak dużo. Dorosły mężczyzna o średniej aktywności fizycznej, ważący około 70 kilogramów, plus minus, potrzebuje dziennie dwa tysiące kilokalorii. Przekładając to na kanapki: jeden pączek odpowiada trzem kromkom chleba, posmarowanych masłem, z chudą wędliną i sałatą.
A jeden faworek?
To zależy od jego grubości. Jeżeli jest gruby, to waży ok. 20 gramów i będzie miał 87 kilokalorii. Chudy ma około 40 kilokalorii.
Zatem co jest zdrowsze?
W ogóle nie patrzymy na to w kategorii „zdrowe”. Wiemy, że oba te produkty są smażone na głębokim tłuszczu, często jest to smalec lub inny nie najlepszy tłuszcz. Zastanówmy się zatem, co nam bardziej smakuje.
źródło: https://gazetawroclawska.pl/tlusty-czwartek-lepiej-zjesc-paczki-czy-faworki-ile-kalorii-ma-paczek/ar/12912211
Źródło: własne
ALT: Plakat z napisem Tłusty Czwartek oraz spersonalizowany pączek ( wesoły kucharz)
Źródło: własne
ALT: zdjęcie 1. Na drewnianej tacy, pięc białych tależyków z pączkami. Zdjęcie 2.i 3 Blacha z pączkami.
OSTATKI
Ostatki to, jak sama nazwa wskazuje, ostatnie dni karnawału zaczynające się w tłusty czwartek, a kończące się zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem” (w Wielkopolsce jest to tzw. „podkoziołek”). Następny dzień – Środa Popielcowa – oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Obydwa święta są świętami ruchomymi. W ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy, bale przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości. Największym balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro rozpoczynający się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwający przez pięć dni aż do środy nad ranem.
Źródło: własne
ALT. Kolorowe karnawałowe maski z falistej tektury