Czy wiecie, że… nazwa miesiąca styczeń pochodzi od słowa "stykać". Na przełomie roku nowy rok styka się ze starym.
Miesiąc styczeń opiewał w różnorakie gry stolikowe. Mieszkańcy lubią zajęcia, na których mogą poćwiczyć i wspierać pamięć krótko i długotrwałą. Nutka rywalizacji oraz miłe towarzystwo, sprawia, że zajęcia są dla nich ciekawe.
Zdjęcie nr 1 Przedstawia mieszkańców grających w scrabble na brązowym stoliku.
Zdjęcie nr 2 Na głównym planie mamy karty
i mieszkańców grających w tysiąca.
W styczniu nie mogło obyć się bez cyklicznych zajęć, na których mieszkańcy grali w ich ulubioną grę BINGO. Każda możliwość spotkania i spędzenia wolnego czasu w towarzystwie innych osób dostarcza mieszkańcom wiele radości i pozytywnie wpływa na ich samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dodając do tego pyszne ciasto, które dostali od Fundacji Veritas z okazji Nowego Roku i kawkę, z zajęć wychodzili uśmiechnięci oraz w pełni zadowoleni.
Zdjęcie nr 3Na głównym planie mamy brązowy stolik a na nim
kawę, talerze z ciastem oraz grę BINGO.
Mieszkańcy lubią rozmawiać o ich ulubionych filmach, dlatego też nie mogło zabraknąć cyklicznych spotkań amatorów kinematografii gdzie mieszkańcy rozmawiają na temat wybranego filmu. Wymienianie spostrzeżeń jest najprzyjemniejszą częścią spotkania, ponieważ każdy z nich może wyrazić swoją opinie na temat danego filmu oraz wysłuchać co mają do powiedzenia jego towarzysze. Na spotkaniach mieszkańcy najczęściej rozmawiają o: technice i sztuce filmu, produkcji, organizacji, twórczości filmowej danego aktora.
17 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Z tej okazji mieszkańcy zrobili na zajęciach z kulinoterapii mniejszą wersje tego dania czyli pizzerki. Postawili na klasyczne dodatki, takie jak ser i szynka. Z ketchupem smakowały wybornie. Aby nie zapomnieć o łakociach, wykorzystując jabłka, upiekli pyszne bułeczki drożdżowe z prażonymi jabłuszkami. Bułeczki były doskonałym dodatkiem do kawki.
Zdjęcie nr 4 Przedstawia pizzerki leżące na białych talerzach i stoliku. Zdjęcie nr 5 Pokazuje mieszkańca robiącego kruszonkę na bułeczki z
prażonymi jabłkami.
Zdjęcie nr 6 Przedstawia bułeczki z jabłkami, które leżą na Zdjęcie nr 7 Na głównym planie są pizzerki gotowe do pieczenia.
białych talerzach Leżą na papierze do pieczenia.
21 stycznia mieszkańcy obchodzili Dzień Babci i Dziadka. Impreza okolicznościowa odbyła się w świetlicy, w której znajdował się obficie zastawiony, różnymi smakołykami i napojami, stół. Mieszkańcy zostali obdarowani laurkami zrobionymi specjalnie na te okazję przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47. W środku znajdowały się życzenia, które mieszkańcy przeczytali na głos. Byli bardzo wzruszeni i wdzięczni za pamięć. Całej imprezie towarzyszył występ przedszkolaków puszczony na projektorze. Cała impreza przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.
Zdjęcie nr 8 Przedstawia mieszkańców świętujących
Dzień Babci i Dziadka. W tle leci występ dzieci z przedszkola
Zdjęcie nr 9 Przedstawia mieszkankę oglądającą laurkę od dzieci ze Szkoły Podstawowej z okazji Dnia
Babci i Dziadka.
Mieszkańcy chętnie uczestniczą w zajęciach „ Gry i zabawy”, na których mogą poćwiczyć umysł i trochę rozruszać ciało. Wybrali kalambury gdzie świetnie się bawili. Pokazywane, mówione i rysowane hasła sprawiają dużo radości i uśmiechu. W zorganizowanym quizie pod tytułem „Rusz głową” mieszkańcy w sprawny i szybki sposób odpowiadali na zadawane im pytania.
Zdjęcie nr 10 Na głównym planie mamy grę kalambury. Zdjęcie nr 11 Widzimy na nim kolorowe karty z gry quizy.
Na drugim mamy mieszkańców i kawkę.
Zdjęcie nr 12 Widzimy na nim mieszkańców uczestniczących
w zajęciach z quizów.
Cykliczne zajęcia muzyczne w tym miesiącu skupiły się na wspólnym kolędowaniu. Mieszkańcy od miasta Wrocław otrzymali śpiewniki z polskimi kolędami. Podczas kolędowania wspominali Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester. Dużą radość sprawiły im śpiewane kolędy oraz opowiadane historie na temat Świąt rodzinnych.
.
Styczniowe spotkania arteterapii obfitowały w zajęcia stymulujące motorykę małą i wyobraźnię. Mieszkańcy wyszywali m.in motyle z kolorowej muliny, układali puzzle oraz budowali od podstaw domki z zapałek. Z dużym zaangażowaniem realizowali działania na poszczególnych etapach, by stworzyć wspaniałe dzieła. Każdy z uczestników wykonywał prace, w których czuł się pewnie, zachęcając jednocześnie i motywując współtowarzyszy do testowania swoich umiejętności i poszukiwania ukrytych talentów.
Zdjęcie nr 13 Na głównym planie mamy dzieło mieszkanki, Zdjęcie nr 14 Pokazuje mieszkankę układającą puzzle.
które sama wyszyła. Dzieło przedstawia motylka.
Zdjęcie nr 15 Przedstawia domek zrobiony z zapałek.
Prace tworzył mieszkaniec od podstaw.
Panowie postanowili oddać się sportowej rywalizacji przy grze w boulle. Pomimo, że są podzieleni na grupy i rywalizują pomiędzy sobą o zdobyte punkty to nie zapominają o dobrej zabawie i uśmiechu. Z zajęć wychodzą w dobrych humorach gratulując sobie wyśmienitej gry.
Zdjęcie nr 16Na głównym planie mamy piłki z gry boulle.