Spotkanie z okazji Święta Niepodległości

10 listopada w przeddzień 103 rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowaliśmy spotkanie upamiętniające to doniosłe historyczne wydarzenie. Wspominaliśmy historyczny moment w jakim Polska straciła państwowość na 123 lata będąc pod zaborami. Kolejnym omawianym zagadnieniem były okoliczności jakie powstały po zakończeniu pierwszej wojny światowej na skutek upadku dawnego porządku geopolitycznego w Europie. Wtedy to nadarzyła się jedyna i wyjątkowa sytuacja polityczna, aby 11 listopada 1918 roku wysiłkiem wielu patriotów pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego odbudować niepodległą Polskę. Śpiewaliśmy również wiele znanych pieśni z tamtego okresu i oglądaliśmy dokumentalne filmy. Przypięliśmy sobie biało-czerwone kotyliony, które mieszkańcy wykonali podczas zajęć terapii zajęciowej a poczęstunkiem były pyszne rogale świętego Marcina, które na tę okoliczność upieczone zostały w ramach kulinoterapii.

Na zdjęciu rogale świętego Marcina oraz biało czerwone kotyliony z orłem białym - symbole Święta Niepodległości

Koncert plenerowy dla mieszkańców  w wykonaniu zespołu STUDENCKIE

12 listopada gościliśmy młodych wykonawców tworzących zespół STUDENCKIE z zespołem tym współpracujemy od wielu lat. Przed tak zwaną „pandemią” spotkania zespołu z mieszkańcami miały charakter częsty i cykliczny. W tym trudnym okresie, gdzie nie jest możliwe spotkanie na terenie naszego domu znaleźliśmy rozwiązanie mianowicie koncerty plenerowe - tak było i tym razem. Zespół występował w naszym atrium otoczonym z trzech stron ścianami naszego domu - jak w amfiteatrze a mieszkańcy mogli z okien pokojów uczestniczyć w koncercie. Jak aura pozwoli planujemy w grudniu koncert kolęd.

Na zdjęciu wykonawcy zespołu STUDENCKIE śpiewający i grający na gitarach w ogrodzie DPS Mączna

 

Spotkanie patriotyczne ze ,,Źródełkiem”

Z okazji Święta Niepodległości w dniu 15 listopada spotkaliśmy się on-line z dziećmi i młodzieżą z Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży ,,Źródełko " z Leśnicy. Jak co roku z okazji tego święta spotykamy się by wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne i przekazywać młodemu pokoleniu wartości związane z miłością do ojczyzny. Seniorzy dzielili się z dziećmi własnym rozumieniem słowa patriotyzm, mówiąc o postawie pełnej szacunku i postawie dumy ze swego kraju, o pielęgnowaniu narodowej tradycji i kultury, o chęci obrony ojczyzny w każdej chwili. Młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchała seniorów a seniorzy mieli ogromną przyjemność z przekazywania wartości i treści które młode pokolenie powinno kultywować. Spotkanie zakończyło się patriotycznymi pieśniami których uczyli się młodzi ludzi a młodzież zarecytowała wiersz....

Kto ty jesteś? – Polak mały.
Jaki znak twój? – Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz? – Między swymi.
W jakim kraju? – W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia? – Mą ojczyzną.
Czym zdobyta? – Krwią i blizną.
Czy ją kochasz? – Kocham szczerze.
A w co wierzysz? - W Polskę wierzę.
Czym ty dla niej? – Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien? – Oddać życie.
Władysław Bełza

 

Spotkanie online z uczniami Szkoły Podstawowej nr 33 z Wrocławia

17 listopada z okazji Święta Niepodległości zorganizowaliśmy spotkanie online z uczniami SP 33 z Wrocławia. W ostatnim czasie gdy uczniowie wiele zajęć szkolnych musieli odbywać jak to się mówi zdalnie i my sięgnęliśmy po to narzędzie – kontakt online. Uczniowie wraz z nauczycielkami przygotowali program upamiętniający to historyczne wydarzenie, śpiewali pieśni z tamtego okresu oraz śpiewaliśmy niektóre pieśni razem. Wielką niespodzianką był prezent jakim uczniowie nas obdarowali a mianowicie wspaniała makieta „Nadoodrzańska Osada Przygody”, którą sami wykonali. Mamy plany na dalsze spotkania w grudniu.

Na zdjęciu makieta Nadodrzańska Osada Przygody wykonana własnoręcznie przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 33 z Wrocławia.

 

Światowy Dzień Życzliwości

21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień czynienia dobrych uczynków i sprawiania radości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pozytywna energia i dobro, które przekazujemy innym ludziom rozprzestrzenia się i powraca do nas z nawiązką. Tego dnia mimo niedzieli gościliśmy aktorów z Fundacji „Czerwone noski”, którzy stale odwiedzają naszych mieszkańców niosąc im radość i pozytywną energię.

Na zdjęciu aktorzy w akcji


Andrzejki

30 listopada jak co roku zorganizowaliśmy zabawę Andrzejkową. Tradycyjnie to ostatnia przed adwentem okazja do balowania, ale w tym roku adwent zaczął się przed Andrzejkami, więc Nasze spotkanie nie było tak huczne, ale nadal związane z Andrzejowym świętem. Przygotowaliśmy słodki poczęstunek – były ciasta, owoce, kawa i herbata oraz bogaty program. Śpiewaliśmy pieśni, które znamy od lat. Rozmawialiśmy o starej tradycji związanej z tym świętem a mianowicie w dawnych czasach, niecierpliwe panny pragnące znaleźć kawalera i kandydata na męża wróżyły sobie w wigilię św. Andrzeja przepowiadając przyszłość dotyczącą kiedy i czy nadejdzie ta chwila gdy pojawi się ten wymarzony – on. Sprzyjająca wróżba zawsze przynosiła pokrzepienie - często takie prognozy spełniały się.

Na zdjęciu Andrzejkowe stoły z ciastami i owocami podczas imprezy Na zdjęciu Andrzejkowe stoły z ciastami i owocami podczas imprezy


Zajęcia z arteterapii

Miesiąc listopad był dla nas bardzo twórczy pod względem zajęć plastycznych, początek miesiąca był przygotowaniem się do obchodów Święta Niepodległości. Jeden ze sposobów na podkreślenie tego ważnego święta jest kotylion. Ich wykonanie wcale nie było łatwe, każda z Seniorek miała swoje zadanie, za które była odpowiedzialna. Jedna z Pań marszczyła bibułę, druga przyklejała i nadawała końcowy kształt, a jeszcze inna z Pań wycinała orzełki i wstążki. Nasze mieszkanki wykonały 140 kotylionów z czego 100 kotylionów zostało przekazane osobiście przez jedną z naszych Pań do pobliskiej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Macierzyństwa NMP przy ul. Pilczyckiej. W czasie mszy świętej 11 listopada zostały rozdane parafianom z tejże parafii,a reszta kotylionów została u nas. Kotylion to tylko jeden z wielu sposobów na to by, w tym dniu Święta Narodowego pokazać, że czujemy się związani z naszym Narodem, kulturą i tradycją.

Na zdjęciu widzimy biało – czerwone kotyliony w tle mieszkanka wycina kotylion.  Na zdjęciu widzimy jak Nasze Seniorki wycinają elementy na kotyliony.


W drugiej połowie miesiąca zaczęliśmy się przygotowywać do świąt Bożego Narodzenia. Jednym z naszych pomysłów było tworzenie z recyklingu latarenek bożonarodzeniowych, które będą zdobić parapety w pokojach mieszkańców, holu i stołówce. Przy budowaniu lampionu posłużyliśmy się kartonem oraz wykorzystaliśmy wzory tłoczne maszynką embossing. Końcowy efekt naszej pracy pokażemy w grudniu.

Na zdjęciu widzimy ja Pani odrysowuje ramkę która zostanie wykorzystana do latarenki.  Na zdjęciu widzimy ja Pani odrysowuje ramkę która zostanie wykorzystana do latarenki.


Na zajęciach plastycznych mieszkańcy wykonywali także choinki z papieru oklejone papierem, pasmanterią i sznurkiem, które zostały osadzone na patyku a następnie włożone do doniczki. Po tych krokach były ozdabiane przeróżnymi materiałami (koralikami, cekinami, gwiazdkami i pasmanterią). Tak wykonane choinki przyozdobią pokoje mieszkańców. Mieszkańcy malowali również ozdoby bożonarodzeniowe z papieru, które po wycięciu i polakierowaniu ozdobiły choinkę na tablicy przed terapią. Każda ozdoba była podpisana imieniem jej twórcy. Tak wykonane i ozdobione choinki dały radość i satysfakcję wykonawcom. Kolejnymi ozdobami, które powstały na zajęciach są serca i bombki z drewna, które pomalowane i udekorowane brokatem, koralikami i kokardkami zdobić będą okna na korytarzu przed terapią.

Mieszkanki DPS wykonuję ozdoby świąteczne malując oraz ozdabiając choinki ręcznie wykonane.  Na zdjęciu widać ekspozycję prac ręcznych wykonanych na szydełku przez mieszkankę ( gwiazdki, dzwonki)

  Na zdjęciu widać choinkę przyozdobioną bombkami, gwiazdkami i dzwonkami pomalowanymi przez mieszkańców na zajęciach plastycznych.  Na zdjęciu widać wyeksponowane serca i bombki z drewna pomalowane i ozdobione innymi elementami wykonanymi przez mieszkańców na zajęciach. Widoczne są również ozdoby (śnieżynki) wykonane przez mieszkankę na szydełku. W pracowni terapii zajęciowej święta zbliżają się wielkimi krokami. Czas przedświąteczny płynie szybko i pracowicie.

 

Kulinoterapia

Początkiem miesiąca z mieszkańcami w ramach zajęć robiliśmy placki ziemniaczane zapach ich rozchodził się po całym domu. Nasi mieszkańcy uwielbiają je to absolutnie proste w przygotowaniu danie a zarazem klasyka polskiej kuchni .

W drugiej połowie listopada na prośbę mieszkanki w ramach zajęć kulinoterapii ponownie zrobiłyśmy placki ziemniaczane tym razem po węgiersku czyli z gulaszem po węgiersku. Smak tego dania zapamiętamy na długo.
Dzień przed wieczornicą z okazji 11 listopada z mieszkankami robiłyśmy tradycyjne rogale Marcińskie, upiekłyśmy tyle rogali co przygotowałyśmy kotylionów czyli 140, tak aby każdy z domowników mógł spróbować poznańskiego rogala.
,, Powstaniu rogala towarzyszy legenda: Dawno, dawno temu wyśnił go jeden z poznańskich piekarzy. Ujrzał on we śnie świętego Marcina jadącego na koniu, podniósł zgubioną przez jego konia podkowę i postanowił, że będzie piekł ciasto w takim kształcie”.

Na zdjęciu Pani robi rogale

W ramach kulinoterapii przygotowywaliśmy racuchy drożdżowe z tartymi jabłkami oraz kruche , maślane ciasteczka. Racuchy przypomniały Nam smak z dzieciństwa, który najczęściej kojarzy się z domem rodzinnym. Idealne z cukrem pudrem, powidłami lub z owocami. Wszyscy mieszkańcy w tym dniu mogli zjeść pysznego, ciepłego racucha. Natomiast kruche maślane ciasteczka rozpływały się w ustach pozostawiając maślany smak.