Pierwszy Piknik Masters Wrocław
10 listopada braliśmy udział w Pierwszym Pikniku Masters Wrocław, który odbył się w Hali Orbita. Masters Wrocław to projekt mający na celu zrzeszanie i wspieranie różnych dyscyplin sportowych w kategoriach wiekowych Masters. Federacja oficjalnych reprezentacji Wrocławia. Do udziału w Pikniku zaproszono zawodników grających w bule – petanque - mieszkańców Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu. Podczas Pikniku rozegrane zostały pokazowe mecze pomiędzy reprezentacją MCUS a seniorami z Klubu Sokół z Wrocławia. W trakcie rozgrywek zaprezentowaliśmy historię oraz zasady gry w bule.
Występy z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości
12 listopada zaprosiliśmy Chór Romantica w celu uświetnienia obchodów 101 rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej po latach zaborów i niewoli. Wiele z wykonywanych pieśni widzowie śpiewali razem z chórem ponieważ pamięć o tych wydarzeniach jest ciągle żywa. Po koncercie zorganizowaliśmy pogadankę historyczną. Jak co roku z okazji tego święta przygotowaliśmy gazetkę dotyczącą tego historycznego okresu.
XIX Oławski Turniej Warcabowy Domów Pomocy Społecznej
19 listopada jak co roku wzięliśmy udział XIX Turnieju Warcabowym Domów Pomocy Społecznej z Dolnego Śląska. Do udziału zgłosiły się reprezentacje z DPS Krośnice, DPS Rościsławice, DPS Henryków, DPS Oborniki Śląskie, DPS Ząbkowice Śląskie, DPS Ziębice, PDPS Jemielna. DPS Ostrowina, DPS Karmelkowa, DPS Kaletnicza, DPS Rędzińska, DPS Mączna, DPS Oława – razem 38 zawodników. Uczestnicy biorący udział w turnieju rywalizowali w kategoriach: drużynowej i indywidualnej. Po siedmiu rundach rozgrywek pierwsze miejsce w kategorii drużynowej uzyskali reprezentanci DPS Karmelkowa z Wrocławia, drugie miejsce z DPS Ziębice, a trzecie z DPS Rościsławice. W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce zajął reprezentant z DPS Karmelkowa. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe
Występ dzieci z SP 95 z okazji Dnia Niepodległości
20 listopada gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 95 z Wrocławia, którzy zaprezentowałli nam przedstawienie słowno-muzyczne upamiętniające 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie uczniowie wykonali wiele pieśni i wierszy z okresu odzyskania niepodległości.
Wycieczka do Fabryki Bombek w Krośnicach
Dnia 25 listopada w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia zorganizowaną grupą mieszkańców MCUS pojechaliśmy do Fabryki Bombek w Krośnicach. Mogliśmy tam zobaczyć jak powstają niepowtarzalne, oryginalne wzory tradycyjnych szklanych ozdób choinkowych. Ozdoby choinkowe robione są tam tradycyjną metodą ręczną. Wśród pracowników fabryki są prawdziwi artyści, którzy przelewają swój talent ozdabiając bombki. Są to przede wszystkim ptaki, takie jak: łabędzie, żurawie, bociany oraz słynny regionalny karp milicki. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w warsztatach malowania bombki. Wyjeżdżając każdy uczestnik wycieczki otrzymał na pamiątkę bombkę ze swoim imieniem. Zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do naszych Domów, by zdobyte umiejętności wykorzystać na warsztatach terapii zajęciowej.
Bal Andrzejkowy
26 listopada zorganizowaliśmy tradycyjny Bal Andrzejkowy dla naszych mieszkańców. Dla gości przygotowaliśmy wiele rodzajów ciast, oraz kawę, herbatę i soki owocowe. Do współudziału zaprosiliśmy uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu z ulicy Kieleckiej. Dziewczęta na potrzeby zabawy przebrały się w fantazyjne stroje oraz przygotowały tradycyjne andrzejkowe wróżby dla uczestników, brały aktywny udział w zabawie z mieszkańcami. Z roku na rok przybywa nam uczestników na wózkach inwalidzkich, ale to nie stanowi żadnej przeszkody dla dobrej zabawy...
Cykl koncertów Chóru Miejskiego Centrum Usług Socjalnych
wraz z zespołem muzycznym
Listopad 2019 upłynął nam na kolejnych koncertach muzyki gospel „Happy day” przygotowanych przez mieszkańców i pracowników MCUS. Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy około trzydziestoosobowy chór, zespół instrumentalny i grono solistów. Dźwięki muzyki Gospel, muzyki głoszącej dobrą nowinę, mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców USA zabrzmiały 6.11.2019r. w Schronisku Brata Alberta dla Kobiet i Matek z Dziećmi, 14.11.2019 w DDP przy ul. Semaforowej, 22.11.2019 w DDP przy ul. Skwierzyńskiej a 27.11.2019 w DDP przy ul. Ciepłej. Domy, w których śpiewaliśmy stały się w tych dniach miejscem niezwykłych przeżyć duchowych, wspomniany gatunek jest bowiem rodzajem muzyki chrześcijańskiej, którego nadrzędnym celem jest modlitwa i uwielbienie Boga poprzez śpiew. Moc artystycznych wrażeń i wielu wzruszeń doświadczyli nie tylko odbiorcy, ale także wykonujący ją artyści. Nasz tegoroczny „Projekt Happy day” powoli dobiega końca. Listopadowe koncerty były jednymi z ostatnich. W nowym roku powrócimy jeszcze na chwilę do muzyki gospel, muzyki –jak się okazuje- bliskiej naszemu sercu i ważnej dla każdego z nas. W muzyce gospel każdy może bowiem odnaleźć cząstkę siebie ze swoimi radościami, cierpieniem, bólem, jak i nadzieję na wolność.
Arteterapia
W miesiącu listopadzie w terapii rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Na zajęciach terapeutycznych mieszkańcy wyplatali z wikliny papierowej choinki i skrzaty. Z papierowej wikliny można wyczarować różne cuda. Wystarczy poznać odpowiednie sploty i wzory. Technika wyplatania z wikliny papierowej jest już znana naszym mieszkańcom z poprzednich lat. W tym roku inspiracją dla nas są skrzaty, których podstawą jest wypleciony z rurek papierowych – stożek. To jest pierwszy etap tworzenia skrzata, kolejnym jest pomalowanie i ozdobienie go. Na tym etapie nie widać jeszcze efektu końcowego, ale magiczny nastrój świąt zagościł w naszej terapii.