02, 03, 04, 05.07. „Kartoteka: Lustro”  wyjazdy mieszkańców do IMPARTU na próby teatralne prowadzone przez znanego reżysera Michała Znanieckiego z grupą profesjonalnych artystów, tj. aktorów, choreografów, muzyków i scenografów operowych   w ramach projektu „Głos wykluczonych” Fundacji JUTROOPERA. Na bazie inspiracji tekstami W. Szymborskiej i T. Różewicza oraz opowieści z życia mieszkańców MCUS powstał  interesujący spektakl. Do realizacji spektaklu zaproszeni zostali seniorzy, którzy brali udział w poprzednich czterech edycjach projektu także osoby, które uczestniczyły w projekcie pierwszy raz.

Podczas pierwszych spotkań i rozmów zostały naszkicowane obrazy, które stały się podstawą do zbudowania scenariusza bogatego w autentyczne doświadczenia i historie seniorów. W tym spektaklu każdy senior miał swoje alter ego - odbicie lustrzane swojej młodości w scenach odgrywanych przez profesjonalnych aktorów operowych. Te indywidualne spotkania pozwoliły na aranżację barwnych kreacji i etiud teatralnych, popartych muzyką Stanisława Brody , choreografią tańca oraz kolorową scenografią.

06.07. Premiera  spektaklu w IMPARCIE „Kartoteka - lustra” w reżyserii Michała Znanieckiego z Fundacji Jutroopera . Humorystyczne, barwne i pełne emocji wspomnienia mieszkańców MCUS z okresu młodości, podejmowanie istotnych dla życia wyborów,  wzruszyły i rozbawiły widzów. Młodzi aktorzy oraz seniorzy perfekcyjnie odegrali swoje role dając widowni moc niezwykłych przeżyć.

kar1

kar2

16, 23.07.   Wyjazdy do DPS Mączna na próby  śpiewu pieśni Gospel. Były to  spotkania, w których stała grupa mieszkańców i pracowników  MCUS przygotowywała godzinny repertuar do jesiennych koncertów .

 Zajęcia z arteterapii

W tym miesiącu na zajęciach z arteterapii mieszkańcy wykonywali prace plastyczne z wykorzystaniem zrolowanej bibuły. Przy wykonywaniu czynności manualnych mieszkańcy ćwiczyli motorykę palców dłoni, a następnie wyklejali kolorowe prace . Nowa technika pozwalała mieszkańcom również rozwijać umiejętności dłuższego skupienia uwagi.

 kar3   kar4 

kar5

Zajęcia muzyczne i teatralne - podsumowanie

W bieżącym miesiącu stała grupa mieszkańców miała bogaty w inspiracje okres poznawania i odkrywania w sobie nowych możliwości ekspresji artystycznych. Udział w improwizacjach, próbach indywidualnych i grupowych  z udziałem profesjonalnych aktorów do spektaklu „Kartoteka: lustro” sprawił, że stali się partnerami w budowaniu dzieła teatralnego, którego zwieńczeniem była premiera spektaklu z pełną widownią  w IMPARCIE. Była też okazja by wyjeżdżać i wraz innym mieszkańcami ćwiczyć wspólne śpiewanie pieśni Gospel  w DPS Mączna. Odbywały się cykliczne spotykania  grypy teatralnej Teatr& Karmel przygotowujące nowy materiał teatralno- muzyczny w oparciu o wybrane bajki Jana Brzechwy.

 Spotkania rekreacyjne i muzyczne  w plenerze DPS: w letnie przedpołudnia  nie zabrakło rozmów tematycznych, wspólnego śpiewania znanych piosenek  z akompaniamentem gitary  i słuchania wybranych utworów muzycznych, wspólnego czytania poezji i utworów literackich  z aktywnym  udziałem mieszkańców.