Warsztaty  biblioterapeutyczne

Kiedy słonce nas rozpieszczało  chłodząc swoje dusze  miło spędzaliśmy czas na warsztatach biblioterapeutycznych, które były cyklicznie prowadzone  w naszym domu.
W ramach biblioterapii  czytaliśmy książki ,czasopisma ale przede wszystkim prowadziliśmy wspólne dyskusje na temat przeczytanej książki. Najważniejsze było to , że wspólnie  mogliśmy wymienić poglądy, myśli. Literatura pozwoliła  nam realistycznie spojrzeć na własną sytuację, dała  świadomość, że nie jest się jedynym człowiekiem borykającym się z problemami, że istnieje wiele rozwiązań ich własnych problemów. Ponadto dołożyliśmy wszelkich starań, aby książka czy czasopismo były dopasowane do nastrojów naszych klientów , bowiem nieprawidłowo dobrana książka może poważnie zaszkodzić. Literatura bardzo pozytywnie wpłynęła na nasze samopoczucie jak również zredukowała stres.

Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę, doświadczam uczucia,
jakbym zyskał nowego przyjaciela.

                                                                Johan Wolfgang Goethe

Arteterapia

Twórczość  arteterapeutyczna jest jedną z ważniejszych form działalności naszego Domu . Poprzez rysunek, wyklejanie i inne prace plastyczne poznajemy naszych klientów : ich emocje, a przede wszystkim zainteresowania. Praca umysłu w połączeniu z pracą rąk sprawia, że zajęcia artystyczne stają się ważnym, niewerbalnym środkiem poznawania otaczającej rzeczywistości. Dzięki temu powstają różnorodne prace wykonane przez klientów.

ddp2    ddp3