Zaplanowaliśmy, że już w kwietniu zakwitnie nam wisteria. I tak też się stało. Niemożliwe? A jednak. Podobno  kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu[1]. A my bardzo chcieliśmy, więc wszystko nam sprzyjało. Dostępność materiałów i rąk, i chęci do pracy oraz
oczywiście wytrwałość. A tej ostatniej potrzeba było zdecydowanie ogrom. Żmudnie wycinaliśmy listki w różnych odcieniach zieleni i nawlekaliśmy na nitki kolorowe płatki kwiatów. Nie spodziewaliśmy się, że efekt zaprze nam dech
w piersiach. Jesteśmy dumni z siebie i wdzięczni innym za wniesioną pracę.
W grupie siła. A dzięki niej w naszym wnętrzu możemy cieszyć się prawdziwą wiosną, mimo że za oknem pochmurnie. Wycinanie listków i płatków przeplataliśmy kolorowaniem jajek, wiciem wianków a także składaniem kartek
i wklejaniem do nich życzeń wielkanocnych. Krótko mówiąc – mieliśmy ręce pełne roboty.

[1] Paulo Coelho, Alchemik

„Najtrudniejsze jest zdecydowanie się na działanie.
 Reszta to już tylko kwestia wytrwałości.”

Amelia Earhart

Jednak nie samą pracą człowiek żyje. Był też czas odpoczynku, jednak nie do końca biernego. Słuchaliśmy wykładu przesympatycznego Pana Marka z Apteki Ziko, który specjalnie dla nas przygotował prelekcję prozdrowotną dotyczącą jednego ze schorzeń wieku podeszłego. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się jak radzić sobie z problemem oraz jaki jest dostępny na rynku asortyment wspomagający radzenie sobie ze schorzeniem. Spotkanie z farmaceutą tak nam się spodobało, że już umówiliśmy się na następne zasypując go propozycjami tematów. Na koniec zajęć Pan Marek obdarował nas prezentami, w których znalazło się coś dla zdrowia, urody i wygody.

Mogliśmy uspokoić duszę i umysł oraz dać wytchnienie rękom podczas koncertu, uczniów Szkoły Muzycznej II st. im. R. Bukowskiego, w ramach cyklicznych zajęć pt. „Spotkanie z Moniuszko”. Usłyszeliśmy piękne wykonania takich utworów jak: „Cztery pory roku”, „Kwiatek”, „Dali Bóg”, „Dunka”, „Piosnka wieśniacza”, „Złota rybka”, „Prząśniczka”, „Czy powróci”, „Grajek”, „Dwie zorze”
i „Krakowiaczek”. Dzięki muzyce, mogliśmy na chwilę zatrzymać się w biegu życia i zatopić w dźwiękach pianina i pięknych głosów wokalistów. Złapać oddech, trochę dystansu do codziennych problemów, wzruszać się jej pięknem i być tu i teraz.

 ddp1

Fot. 1 Kartka wielkanocna wykonana podczas arteterapii; Źródło: materiały własne

ddp2

Fot. 2 Kartki świąteczne - efekt arteterapii; Źródło: materiały własne

ddp3

Fot. 3 Wisteria wykonana podczas zajęć arteterapeutycznych; Źródło: materiały własne

ddp4

Fot. 4 Jeden z etapów tworzenia wisterii; Źródło: materiały własne

ddp5

Fot. 5 Koncert w ramach cyklicznych zajęć pt.: "Spotkanie z Moniuszko"; Źródło: materiały własne

ddp6

Fot. 6 Zajęcia ergoterapeutyczne; Źródło: materiały własne

a ponadto w kwietniu

Wielkanocne  warsztaty

W dniu 10.04.19 r. w naszym domu odbyły się warsztaty wielkanocne, podczas których klienci z terapeutą  wykonywali  ozdoby na wielkanocny stół. W repertuarze rękodzieła były palmy, sadzenie rzeżuchy i owsa, malowanie, ozdabianie pisanek , a także ozdabianie różnymi technikami zajączka wielkanocnego. We wspaniałym gronie, w miłej atmosferze, wśród utalentowanych seniorów, pomysłów było bardzo wiele. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem, ale był też i czas na miłe i wesołe rozmowy dzięki , którym powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych.

 ddp8   ddp9 

ddp10

Uroczyste spotkanie Wielkanocne

Wielkanoc to święto pełne tradycji i obyczajów. Tradycje wielkanocne sprawiają, że to święto staje się wyjątkowe, a świąteczne dni są bardziej radosne. Jednym z najważniejszych wydarzeń kwietniowych  w naszym domu było uroczyste spotkanie z okazji Wielkanocy, które odbyło się 17 kwietnia. Wszyscy mięliśmy okazje zasiąść przy uroczystym obiedzie wielkanocnym, przy którym czuliśmy się jak jedna wielka rodzina. Oprócz żurku, białej kiełbasy, mięs w różnych postaciach i sałatek można było pokosztować przepysznych babek wielkanocnych. W tamtym momencie nasz dom wypełnił się ciepłą domową atmosferą i iście świątecznym nastrojem, który będzie nam towarzyszyć jeszcze długo.

Śmiechowisko pt. „Rycerze trzej”

29 marca gościliśmy teatr & karmel  -zespół  z Domu Pomocy Społecznej przy 
ul. Karmelkowej z przedstawieniem  śmiechowisko pt. „RYCERZE TRZEJ” oparte na motywach twórczości Andrzeja Waligórskiego, które napisał  jeden z mieszkańców. Z tej okazji Seniorzy mogli wysłuchać wierszy oraz przeróżnych utworów muzycznych, które bardzo im się podobały, dlatego śpiewali razem z zespołem.

Apel z okazji Świąt Majowych

W poniedziałek 30.04.2019 z okazji Święta 3 Maja w naszym domu odbył się uroczysty patriotyczny apel w wykonaniu naszych Seniorów. Apelu rozpoczął się od odśpiewania hymnu Polski oraz zaprezentowania   ciekawych informacji na temat dni świątecznych następujących po sobie: 1 maja –Święta Pracy, 2 maja - Dnia Flagi RP oraz najważniejszej daty 3 maja – Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszyscy wykonawcy na scenie pięknie prezentowali się w strojach galowych, co nadało akademii wyjątkowy charakter. Wspólnie  wykonaliśmy  piękne, podniosłe utwory tematyczne, które ozdobiły przekazywane wiadomości o naszej historii.