Spotkanie z uczniami wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej 33 z Wrocławia

W dniu 02 kwietnia kolejny raz gościliśmy uczniów wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej 33 z Wrocławia. Głównym celem przyświecającym tym spotkaniom, jest budowanie więzi – relacji międzypokoleniowych, między naszymi mieszkańcami a młodymi uczniami. Tym razem nasi goście zaprezentowali nam swoje pasje i hobby. Jedna z uczennic zaprezentowała kolekcję pluszowych maskotek i jak się okazało, każda z nich miała swoje niepowtarzalne imię, które ich właścicielka znała na pamięć. Inna z dziewcząt zaprezentowała swoją pasję wokalną oraz fragment swojego repertuaru piosenkarskiego. Na zakończenie spotkania nasi goście i mieszkańcy zdobili barwnym lukrem muffinki, które przynieśli w darze goście. Te cykliczne spotkania cieszę się wzajemnym zainteresowaniem a czas razem spędzony zawsze pozostawia miłe wspomnienia.

mac1       mac2

Wspólnie dekorowane muffinki

Pogadanka na temat „Przez słoną pustynie ATAKAMA”

W dniu 10 kwietnia gościliśmy znaną wrocławską podróżniczkę i przewodniczkę, która zaprezentowała nam pogadankę na temat swej ostatniej podróży do pustyni Atakama - pustyni mglistej w Ameryce Południowej - to najsuchszy obszar na świecie. Leży w północnej części Chile, między Kordylierą Nadbrzeżną a Kordylierą Zachodnią. Znajduje się w obrębie dwóch chilijskich prowincji Norte Chico i Norte Grande. Podczas fascynującej opowieści – relacji, oglądaliśmy wspaniały pokaz slajdów z tej podróży, co pomogło nam przenieść się w ten niesamowity, odludny ale zachwycający świat.

 mac3    mac4   mac5

Zdjęcia udostępnione z archiwum autora prelekcji

Wielkanocne czytanie Pisma Świętego z Pasją

W okresie Wielkiego Postu w czwartki wolontariusze z zespołu wokalnego „Studenckie” zorganizowali „Wielkanocne czytanie Pisma Świętego z Pasją” w formie specjalnej prezentacji multimedialnej, wzbogacone o śpiewanie pieśni i dyskusję na temat omawiany w prezentacji. Ostatnie spotkanie z cyklu miało miejsce 13 kwietnia i miało szczególny charakter a mianowicie oprócz czytania fragmentów Pisma Świętego i prezentacji odbył się koncert pieśni wielkanocnych a członkowie zespołu przygotowali słodki poczęstunek dla naszych widzów. Było to wspaniałe wprowadzenie w świąteczny nastrój.

Zajęcia z arteterapii

 Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych na zajęciach  terapeutycznych wykonywaliśmy ozdoby świąteczne. Kontynuowaliśmy ozdabianie jajek ze styropianu oraz tworzyliśmy świąteczne stroiki oraz inne ciekawe ozdoby. Wszystkie wykonane prace na zajęciach plastycznych wyeksponowaliśmy na terenie naszego Domu. Bogaty i kolorowy wystrój  wprowadził nas w radosną atmosferę Świąt Wielkiej Nocy.

mac6

Tradycje wielkanocne

 Święta Wielkanocne nieodłącznie kojarzą się nam z tradycją wypieków i składania sobie życzeń. My również podtrzymując tradycję w naszym Domu wypiekaliśmy pyszne babeczki wielkanocne, które były wręczane wraz z życzeniami każdemu z naszych mieszkańców.

mac7

Od wieków Wielka Sobota jest dniem przeznaczonym na święcenie pokarmów. Również   w  naszym Domu zebrali się domownicy i w podniosłym nastroju na pięknie nakrytym stole zostały poświęcone pokarmy, które spożywaliśmy podczas śniadania w Niedzielę Wielkiej Nocy.

Spektakl muzyczny „MAYN SHTETELE - pieśni z getta”
w wykonaniu artystów z Centrum Inicjatyw Artystycznych

W dniu 13 kwietnia oglądaliśmy spektakl muzyczny „MAYN SHTETELE - pieśni z getta”. Jest środek wojny. Bohaterkami spektaklu są żydowskie kobiety. Przyglądamy się codzienności w ciasnych murach jednego z gett, tuż przed jego likwidacją. Kobiety snują przeróżne opowieści o dotychczasowym życiu utrwalonym we wspomnieniach, a także o problemach dnia codziennego, marzeniach, planach. W spektaklu żydowski humor przeplata się ze scenami dramatycznymi. Bohaterkom poza śmiechem i poczuciem wspólnoty towarzyszą cierpienie, strach i niepewność jutra. Kobiety starają się za wszelką cenę nie utracić siły, ducha walki, nadziei. Pieśni towarzyszą trudnym czasom, niosą otuchę. Są częścią naszego wspólnego dziedzictwa. Piękne melodie i mądre słowa długo zostają w pamięci widzów.

mac8   mac9 

Afisz i zdjęcia ze spektaklu ( udostępnione z archiwum Teatru)

Wiosenny koncert dla seniorów

 W dniu 27 lutego zorganizowaliśmy „Wiosenny koncert dla seniorów” w wykonaniu grupy instrumentalno-wokalnej „NA WSPAK” z Młodzieżowego Domu Kultury – Śródmieście przy                   ul. Stanisława Dubois z Wrocławia. Młodzi muzycy pianiści i piosenkarze - laureaci wielu konkursów muzycznych i wokalnych zaprezentowali repertuar składający się z utworów pianistycznych oraz wokalnych.

Warsztaty Seniora – Klinika Pamięci

W miesiącu kwietniu rozpoczęliśmy  udział  w warsztatach pt. Warsztatownia Seniora - Klinika Pamięci, do udziału w których zaprosiła nas Fundacja „KTOTO”. W trakcie warsztatów uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach: ćwiczeniach pamięci, poznania swoich talentów, komunikacji międzypokoleniowej.  Podczas spotkań mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat myśli, emocji, tego jak wpływają na nasze zachowanie. Wykonywaliśmy  ćwiczenia na poprawę pamięci, aktywności i wiele innych. Udział w warsztatach był bardzo ciekawym doświadczeniem, a swój udział będziemy kontynuować w kolejnych miesiącach.